Panorāma

Uzņēmēji pārmet ES naudas apguves kavēšanos

Panorāma

Lielo piektdienu un Kristus nāvi atzīmē visā pasaulē

Polija un Ukraina vienojas par graudu krīzes risināšanu

Polija un Ukraina vienojas par graudu krīzes risināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Polija un Ukraina piektdien panāca vienošanos, kā risināt poļu lauksaimnieku neapmierinātību ar lētāko Ukrainas graudu pieplūdumu. Šīs situācijas dēļ Polijas lauksaimnieki rīkoja protesta akcijas, šonedēļ atkāpās lauksaimniecības ministrs un vēlēšanu gadā tas arī radīja politisku problēmu Polijā valdošajai partijai.

Polijas un Ukrainas lauksaimniecības ministri šodien noslēdza vienošanos pēc Polijas lauksaimnieku protestiem saistībā ar Ukrainas graudu importu, kas samazinājis tirgus cenas.

Tādēļ pirms divām dienām no amata atkāpās iepriekšējais Polijas lauksaimniecības ministrs Henriks Kovalčiks, savu soli pamatojot ar Eiropas Savienības lēmumu pagarināt Ukrainas graudu importu bez muitas.

Jaunais ministrs Roberts Teluss stājās amatā tikai vakar. Vienošanās par to, kā risināt izveidojušos situāciju, panākta divas dienas pēc Ukrainas preizdenta Volodimira Zelenska oficiālās vizītes Polijā. Abu valstu lauksaimniecības ministri par to paziņoja, atrodoties vienā no Polijas un Ukrainas robežkontroles punktiem.

Polijas lauksaimniecības ministrs norādīja: "Ukrainas puse ierosināja kādu laiku stingri ierobežot un šobrīd pat pilnībā pārtraukt savu graudu importu Polijā. [..] Šobrīd caur Poliju būs atļauts tikai tranzīts. To ļoti stingri uzraudzīs gan Polijas, gan Ukrainas puse, lai šī labība nepaliktu Polijā. Šī ir ļoti svarīga deklarācija, ko īstenosim kopā un par kuru atbildēs Ukrainas puse. Tāda ir mūsu džentlmeņu vienošanās."

Arī Ukrainas lauksaimniecības ministrs Mikola Solskis solīja ierobežot graudu importu Ukrainā.

Viņš sacīja: "Ukrainas puse atturēsies no graudu, kukurūzas, rapša un saulespuķu sēklu eksporta uz Poliju līdz jaunajai lauksaimniecības sezonai."

Arī Rumānijā šodien atkal lauksaimnieku protesti, izcēlās arī asumi ar policiju. Protesti bijuši arī Bulgārijā. Krievijas sāktā kara dēļ Ukrainas graudu eksporta iespējas uz Āfrikas un Tuvo Austrumu tirgiem caur tradicionālajiem Melnās jūras maršrutiem kļuvušas daudz ierobežotākas. Polija un citas reģiona valstis piedāvāja palīdzēt ar Ukrainas graudu tranzītu, Eiropas Savienība atcēla ievedmuitu. Tomēr sastrēgumi loģistikas ķēdēs radījuši situāciju, argumentē Centrāleiropas lauksaimnieki, ka liela daļa graudu paliek šajās tranzītvalstīs, samazinot cenas un viņiem radot zaudējumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti