2022. gadā visā ES un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) teritorijā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, gonorejas gadījumu skaits pieauga par 48%, reģistrējot 70 881 gadījumu, savukārt sifilisa gadījumu skaits palielinājās par 34%, sasniedzot vairāk nekā 35 391 gadījumu, liecina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) dati.
Hlamīdijas infekciju skaits pieauga 16%, sasniedzot 216 508 gadījumus 27 valstīs, kuras aptver aģentūra.
"Šis straujais pieaugums ir pārsteidzošs un arī satraucošs," preses konferencē sacīja ECDC direktore Andrea Amona.
"Šie skaitļi, lai cik lieli tie būtu, visticamāk, ir tikai aisberga virsotne, jo uzraudzības dati var nepietiekami novērtēt patieso situāciju," sacīja Amona. Viņa norādīja, ka tas skaidrojams ar atšķirībām testēšanas praksē un seksuālās veselības aprūpes pieejamībā dažādās valstīs.
Aģentūra savā paziņojumā arī brīdināja, ka, lai gan hlamīdijas, gonoreja un sifiliss ir ārstējami, neārstēti tie var izraisīt nopietnas veselības komplikācijas.
"Šāds gadījumu skaita pieaugums rada nopietnas bažas par veselību un norāda uz steidzamu nepieciešamību stiprināt profilakses stratēģijas un visaptverošu veselības izglītību," sacīja Amona.
Viņa uzsvēra, ka "testēšana, ārstēšana un profilakse" ir galvenie faktori, lai risinātu šo straujo pieaugumu.
ECDC arī brīdināja, ka ir "ievērojami palielinājies" arī venēriskās limfogranulomas (LGV) un iedzimta sifilisa gadījumu skaits, ko izraisa infekcijas pārnešana no mātes uz bērnu grūtniecības laikā.
Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, Latvijā pēdējo gadu laikā saslimstība ar seksuāli transmisīvajām infekcijām gan ir pakāpeniski samazinājusies.
Visaugstākais šādu saslimšanu skaits pēdējo septiņu gadu laikā tika reģistrēts 2017. gadā, kad kopumā atklāti 140 šādi gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, bet pērn tie bija vien 60 uz 100 tūkstošiem Latvijā mītošo cilvēku.
Visizplatītākā seksuāli transmisīvā infekcija Latvijā pērn bija hlamidioze. Tā atklāta 1206 cilvēkiem un izplatītāka bija sieviešu vidū (796 saslimšanas gadījumi).
Taču vēl arī bieži reģistrēti saslimšanas gadījumi ar sifilisu (60) un gonoreju (151) – tie kopumā bija 211, un pārsvarā ar šīm infekcijām sirga vīrieši (154 atklāti gadījumi).
Visbiežāk seksuāli transmisīvu infekciju saslimšanas gadījumi reģistrēti Rīgā un Rīgas rajonā, kā arī Zemgalē.