Izraēlā par Covid-19 otrreizējiem perēkļiem kļuvušas skolas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 4 mēnešiem.

Izraēlas varas iestādes šonedēļ slēdza karantīnai vēl gandrīz 40 skolas. Karantīnā un pašizolācijā tagad atrodas turpat 14 tūkstoši skolēnu un skolotāju. Tika slēgts arī parlaments – kļuva zināms, ka  ar koronavīrusu inficējies deputāts, kurš, pēc viņa paša teiktā, pēdējās dienās "ticies ar tūkstošiem cilvēku". Viņš uzskata, ka jaunie uzliesmojumi saistīti ar pārāk ātru atgriešanos pie "pirmskoronavīrusa" dzīves, vēsta rus.lsm.lv.

LSM.lv jau ziņoja, ka pagājušajā nedēļā Izraēlā atklāja lielus infekcijas perēkļus skolās, kas pēc slēgšanas koronavīrusa pandēmijas dēļ tika atkal atvērtas maija vidū. Vairāk nekā 100 inficēšanās gadījumu konstatēts Jeruzalemes Rehavijas ģimnāzijā. Uzliesmojuma vaininieks bija kāds skolotājs, kurš nāca uz darbu saslimis ar Covid-19. Rehavijas ģimnāzijas skolēniem un skolotājiem tūlīt pat tika noteikta karantīna. Dažās dienās atsevišķi gadījumi bija kļuvuši par masu parādību.

Ceturtdien un piektdien slēdza vairāk nekā 30 skolu, kopējais slēgto mācību iestāžu skaits sasniedza 92, karantīnā esošo skolēnu un skolotāju skaits pieauga gandrīz par pieciem tūkstošiem, bet kopējais skaits sasniedza 13 702. Vēl 304 ir saslimuši, divās diennaktīs šis skaits pieauga gandrīz par 40, sestdienas, 6. jūnija, rītā ziņoja "Times of Israel".

Tas nav viens izolēts perēklis, jo slēgtās mācību iestādes atrodas 30 apdzīvotajās vietās – gan lielās pilsētās, gan nelielos ciematos. Atrast kopīgas pazīmes arī nav iespējams – tās ir visu līmeņu skolas, gan laicīgas, gan reliģiskas, raksta "Jerusalem Post".

Pēc jauniem infekcijas uzliesmojumiem skolēnu vidū valdība ārkārtas sēdē trešdien nolēma nenoteikt totālu karantīnu visām skolām, bet slēgt tikai tās, kurās tiks atklāts kaut vai viens inficēšanās gadījums, ziņo "Jerusalem Post".

Nepagāja pat divas nedēļas

Izraēlas skolas tika nolemts atvērt pēc tam, kad no jauna konstatēto inficēšanās ar koronavīrusu gadījumu skaits Izraēlā vairākas nedēļas bija mazāks nekā 50 diennaktī, bet dažās dienās nepārsniedza 10. Jaunu uzliesmojumu rezultātā šis rādītājs vidēji pieauga līdz simtam (bet 29. maijā un 2. jūnijā pārsniedza 110). Sestdien, 6. jūnijā, tika paziņots par 144 jaunatklātiem saslimšanas gadījumiem diennakts laikā.

Tas ir augstāk par slieksni, virs kura, kā brīdināja mediķi, jāapsver ierobežojumu atjaunošana.

"Ja dienā mums būs 100 inficējušos, kas nav saistīti ar vienu uzliesmojuma epicentru, mums būs jāsper solis atpakaļ un no jauna jānosaka ierobežojumi," iepriekš paziņoja veselības ministra vietnieks Itamars Groto.

Izraēlas eksperimentam ar bērnu atgriešanos skolās uzmanīgi seko citas valstis. Izraēla viena no pirmajām izlēma atvieglot ierobežošanas pasākumus, lai sāktu atjaunot ekonomiku, dodot iespēju vecākiem atgriezties darbavietās. Koronavīrusa triecienu līdz šim bija izdevies mīkstināt ar veiktajiem pasākumiem – valstī ir nepilni 20 tūkstoši saslimšanas gadījumu un nepilni 300 nāves gadījumu. Pašlaik 23 pacientiem intensīvās terapijas palātās veic plaušu ventilēšanu.

Otrdien publicēts epidemioloģiskais pētījums parādīja, ka pēcinfekcijas antivielas izstrādājušās tikai apmēram 200 tūkstošiem izraēliešu – mazāk nekā 3% iedzīvotāju. Tas ir daudz zemāk par 60% slieksni, pēc kura teorētiski iedarbojas kolektīvās imunitātes mehānisms, raksta "Financial Times".

Koronavīrusa dēļ slēgts Knesets

Pēc Izraēlas parlamenta deputāta no arābu Apvienotā saraksta Sami Abu Šahades inficēšanās ar koronavīrusu Kneseta plenārsēdes tika atceltas. Divas dienas deputāts ievēroja pašizolācijas režīmu pēc tam, kad izrādījās pozitīvs viņa šofera tests.

Ar "Twitter" starpniecību Šahade aicināja visus, kuri atradušies viņa tiešā tuvumā, nekavējoties pašizolēties: "Es tikos ar tūkstošiem cilvēku. Biju bēru mielastā, ģimenes pasākumos un protesta akcijās. Knesetā es biju komiteju sēdēs, plenārsēdēs, kafejnīcā," sacīja deputāts radiostacijai "Rešet Bet".

Šahade arī aicināja izraēliešus ievērot Veselības ministrijas norādījumus, jo "kampaņa nav beigusies, vīruss ir mūsu vidū, un atgriešanās pie normālas dzīves veicina ātru un plašu vīrusa izplatīšanos". Atsevišķā paziņojumā arābu valodā viņš teica, ka problēma daļēji slēpjas tajā, ka cilvēki neievēro Veselibas ministrijas noteikumus un rekomendācijas.

Visiem Kneseta darbiniekiem dots rīkojums neierasties darbavietā, ja vien tas nav absolūti nepieciešams, ziņo "Jerusalem Post".

Grūti izpildāmie noteikumi

Pēc ierobežošanas pasākumu atcelšanas desmitiem tūkstoši izraēliešu devās uz parkiem, pludmalēm un brīvdabas koncertiem. Sabiedriskās vietās iedzīvotājiem jāvalkā maskas, taču šīs prasības ievērošana netiek īpaši kontrolēta, norāda "Jerusalem Post".

Pagājušajā svētdienā premjerministrs Benjamins Netanjahu paziņoja, ka tiks ieviests jauns protokols, lai pārbaudītu sociālās distancēšanās ievērošanu uzņēmumos un skolās.

Pēc "Financial Times" ziņām, pēc skolu atvēršanas vecāki sūdzējušies, ka jaunie noteikumi ir sarežģīti un nesaprotami. Dažas skolas pieprasīja, lai vecāki mērītu temperatūru bērniem mājās, bet citās skolās temperatūra tika mērīta pie ieejas.

Bērniem skolā jābūt maskās, taču vecāki un skolotāji apgalvo, ka karstajā Izraēlas vasarā ievērot šo prasību būs sarežģīti. Vecāki arī saprot, ka ir grūti panākt, lai mazi bērni savstarpēji distancētos.

"Otrais vilnis" vai tikai pārsteidzība

Atbildes uz jautājumu "Kas būs tālāk?" pagaidām nav. Valdība uzstāj, ka jāturpina kurss uz ierobežojumu atvieglošanu – perēkļi skolās tiks uzskatīti par izolētiem, un par jaunu visas skolu sistēmas slēgšanu nav runa, lai gan Veselības ministrijas eksperti ierosināja mācības pamatskolās un vidusskolās pārtraukt visā valstī.

Pagaidām tiek plānots, ka pirmdien Izraēlā pilnībā atjaunos pasažieru vilcienu kustību, tādējādi atslogojot autobusus.

Iemeslus uzliesmojumiem skolās vēl ir jānoskaidro, lai gan daži no tiem šķiet acīmredzami. Ierobežojumi Izraēlā tika atcelti pakāpeniski un iespējams, pārāk steidzīgi, laikrakstā "Haaretz" raksta sabiedrības veselības profesors Rans Balicers.

"Pēdējais ierobežojumu atcelšanas posms, kad notiek masveida atgriešanās skolās, sakrita ar gandrīz vienlaikus atnākušo karstuma vilni, un ar [faktiski] atļauto pārvietošanos bez maskām. Iespējams, tas jau bija pārāk tālu sperts solis. Pūļi ar cilvēkiem bez maskām. Pretrunīgie ekspertu padomi, kas sajauc cilvēkiem galvu tik tālu, ka daži pārtraukuši ievērot piesardzību. Rezultātā radusies labvēlīga augsne "superinficētājiem" – indivīdiem, kas ir ļoti infekciozā slimības posmā un atrodas vidē, kurā nav aizsardzības pret inficēšanos. (..) Vai mums ir darīšana ar "otro vilni"?  Atbilde pagaidām nav skaidra," atzīst "Haaretz" autors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti