Viens no opozīcijas protestiem otrdien notiek pie apelācijas instances tiesas nama Tbilisi. Norises vieta nav izvēlēta nejauši – Gruzijas Centrālā vēlēšanu komisija lēmusi pārsūdzēt rajona tiesas lēmumu, ar kuru tiek atcelti vēlēšanu rezultāti apmēram 30 iecirkņos. Lēmums tiek pamatots ar to, ka konstatēta balsojuma slepenības principa pārkāpšana.
Nav nodrošināta balsojuma slepenība
Tetrickaro rajona tiesa pirmdien lēma, ka tiek atcelti vēlēšanu rezultāti 31 iecirknī valsts dienvidos esošajās Tetrickaro un Calkas pilsētās. Par lietu atbildīgais tiesnesis Vladimirs Hučua rīkoja eksperimentu. Tā gaitā tapa skaidrs, ka ar marķieri veiktās atzīmes vēlēšanu biļetenos bija saredzamas arī no lapas otras puses. Līdz ar to brīdī, kad vēlētājs biļetenu nodeva elektroniskajā balsu skaitīšanas mašīnā, blakusstāvošajiem bija iespēja redzēt, par kuru politisko spēku šis vēlētājs atdeva savu balsi.
Tiesnesis Hučua skaidro, ka tādējādi netika nodrošināta ne tikai balsojuma slepenība, bet arī netika aizsargāta nodotā balss.
Turklāt, kā atzīmē tiesnesis, rajona vēlēšanu komisija Calkā savu darbu veica ar nopietniem pārkāpumiem, kuru vidū ir novērotāju darba traucēšana un nepienācīga sūdzības izskatīšana.
Ar šo lēmumu tiek apmierināta sūdzība, kuru iesniedza Gruzijas jauno juristu asociācija. Minētā apvienība prasīja anulēt vēlēšanu rezultātus 2263 vēlēšanu iecirkņos (kopumā vēlēšanās bija vairāk nekā 3000 iecirkņu) visā Gruzijā balsojuma slepenības principa pārkāpuma dēļ. Tā vērsās ar šādām prasībām vairākās tiesās visā valstī. Organizācijas vadītāja Nona Kurdovanidze pauda, ka to apmierināšana novedīs pie atkārtota balsojuma. Jāatzīmē, ka visās citās tiesās minētā prasība tika noraidīta.
Prezidente gandarīta par tiesas lēmumu
Tetrickaro tiesas lēmumu atzinīgi vērtē Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, paužot, ka Gruzija tiks glābta. Savukārt Centrālā vēlēšanu komisija paziņoja, ka apelācijas instances tiesā pārsūdzēs Tetrickaro tiesas lēmumu, to uzskatot par nepamatotu un apgalvojot, ka minētais lēmums esot pretrunā ar līdzīga rakstura lietām, kas tika izskatītas pirmās instances tiesās.
Vēlēšanu komisija arī pārsūdzējusi Gori tiesas lēmumu, ar kuru tiek uzdots pārskaitīt par nederīgiem atzītus vēlēšanu biļetenus 15 iecirkņos.
Tikmēr tūkstošiem cilvēku pirmdien pulcējās galvaspilsētas Tbilisi centrā, lai protestētu pret notikušo vēlēšanu iznākumu. Opozīcijas spēki dalībniekiem piedāvāja turpmākās rīcības plānu, kas paredz neatzīt vēlēšanu rezultātu; savākt pierādījumus, lai tiktu uzsākta starptautiska izmeklēšana nolūkā sodīt atbildīgās personas; un uzsākt pretošanās kustību Gruzijas mērogā.
Viens no opozīcijas spēka "Pārmaiņu koalīcija" līderiem Nika Melija skaidro, kādai ir jābūt sabiedrības apņēmībai.
"Mēs būsim ielās. Reizēm mūsu būs daudz, reizēm vēl vairāk, bet tuvākajā nākotnē noteiktā dienā mūsu jābūt tik daudz, ka neviens nevar iekļūt [parlamentā].
Taču ar atrašanos Rustaveli avēnijā nepietiek. Mums ir jābūt visās ielās, visos laukumos un uz visiem tiltiem, lai Tbilisi būtu ļaužu pilna, dzīvības pilna un pilna ar taisnīgu cilvēku balsīm.
[..] Mums tas ir jādara ik dienu, kamēr neuzvaram tā, kā to ir pelnījusi gruzīnu tauta."
Savukārt "Radio Brīvība" Gruzijas dienesta žurnālistam viena no protestētājām pastāstīja, kāpēc viņa piedalās protestā un kas, viņasprāt, ir labākā stratēģija opozīcijas spēkiem, kad tā paziņojusi, ka vēlēšanas nav bijušas godīgas: "Tāpēc, ka tiesu sistēmai ir jāredz, ka iedzīvotāji ir cilvēki, ir vēlētāji, un ka tai ir pienākums pieņemt taisnīgu lēmumu. Tas ir galvenais. Sabiedrībai ir pēc iespējas vairāk jāprotestē, apzināti protestēt ikvienā vietā, kur tiek pieņemti lēmumi. Ir jārada pēc iespējas vairāk neērtību un līdz galam jācīnās par rezultātu neatzīšanu, lai piespiestu šos zagļus atdot iegūto varu, kuru vēlas noturēt. Un jāpanāk jaunu vēlēšanu rīkošanu pavisam citas administrācijas ietvaros, kas ir brīvas no visas vardarbības un spaidiem."
Tūnberga atbalsta cīņu par demokrātiju
Protesta akcijā piedalījās arī zviedru klimata aktīviste Grēta Tūnberga.
"Esmu šeit, lai atbalstītu cīņu par demokrātiju un Gruzijas cilvēku brīvību, kuri atkal un atkal cīnās pret represijām no valsts varas.
Esmu patiesi gandarīta atrasties šeit, un lūkojos pavadīt laiku šeit, tiekoties ar vietējiem aktīvistiem un vairāk uzzinot par esošo stāvokli."
Otrdien pēcpusdienā Kutaisi apelācijas tiesa plāno izskatīt nevalstiskās organizācijas "Mana balss" iesniegto sūdzību par vēlēšanu rezultātiem. Organizācija paziņoja, ka sēde Tbilisi apelācijas tiesā, kurā plānots izskatīt tās sūdzību, ir pārcelta uz nenoteiktu laiku.
Centrālās vēlēšanu komisijas opozīcijas spēku pārstāvji otrdien no rīta paziņoja, ka aicina komisiju nekavējoties sasaukt sēdi, kurā vēlēšanas tiktu atzītas par nenotikušām, izsludinot atkārtotu balsojumu.
KONTEKSTS:
Saskaņā ar oficiālajiem balsu skaitīšanas rezultātiem valdošā partija "Gruzijas sapnis" vēlēšanās ieguvusi 53,9% balsu, bet opozīcijas koalīcija – 37,7%, lai gan nobalsojušo vēlētāju aptaujas sestdienas vakarā liecināja par gluži pretējo.
Gruzijas prezidente atteikusies atzīt parlamenta vēlēšanu rezultātus, paziņojot, ka valstī notikusi "Krievijas specoperācija". Gruzijas prokuratūra ir uzsākusi izmeklēšanu par parlamenta vēlēšanu iespējamās viltošanas faktiem.