Septiņiem kandidātiem atļaut parakstu vākšanu acīmredzot ir vājš mēģinājums radīt ilūziju par konkurenci, lai gan neviens nešaubās, ka vēlēšanas nebūs godīgas.
Lukašenko, kurš pārvalda Baltkrieviju jau gandrīz 30 gadus un ir apklusinājis gan opozīciju, gan neatkarīgos medijus, tā dēvētajās prezidenta vēlēšanās 26. janvārī kandidēs uz septīto pilnvaru termiņu.
Pēc iepriekšējo vēlēšanu rezultātu viltošanas, kārtējo reizi par uzvarētāju pasludinot Lukašenko, 2020. gadā visu valsti pārņēma plaši masu protesti. Tie tika nežēlīgi apspiesti. Aptuveni 65 000 cilvēku tika aizturēti. Citi bija spiesti bēgt no Baltkrievijas. Cilvēktiesību aktīvisti lēš, ka šobrīd valstī ir aptuveni 1300 politieslodzīto.
Tagad visi ietekmīgākie opozīcijas pārstāvji atrodas vai nu cietumā, vai ārvalstīs.
Centrālā vēlēšanu komisija pagājušajā nedēļā sāka reģistrēt kandidātu iniciatīvas grupas, kurām līdz 6. decembrim jāsavāc vismaz 100 000 parakstu, lai to pārstāvētie kandidāti varētu oficiāli izvirzīt savas kandidatūras. Komisija reģistrēja Lukašenko iniciatīvas grupu, bet noraidīja divu opozīcijas kandidātu mēģinājumus reģistrēt savas iniciatīvas grupas.
Pirmdien komisija atļāva sākt parakstu vākšanu septiņiem Lukašenko lojāliem politiķiem, tai skaitā Komunistu partijas kandidātam Sergejam Sirankovam, Liberāldemokrātiskās partijas līderim Oļegam Gaidukevičam un bijušajai Iekšlietu ministrijas preses pārstāvei Olgai Čemodanovai.
"Ir kandidāti, bet šajās vēlēšanās nav konkurences," norādīja neatkarīgais politologs Valērijs Karbalevičs. "Lukašenko baidās no 2020. gada protestu atkārtošanās, viņa trauma vēl ir svaiga, tāpēc viņš rīkos balsojumu tādā formātā, kurā rezultāts ir iepriekš noteikts."
Baltkrievijas demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska, kura kopš kandidēšanas 2020. gada prezidenta vēlēšanās dzīvo trimdā, gaidāmās vēlēšanas nosaukusi par farsu un aicināja baltkrievus balsot pret visiem kandidātiem.
"Šīs nav vēlēšanas, bet gan vēlēšanu procesa imitācija, kas notiek terora apstākļos, kad alternatīviem kandidātiem un novērotājiem nav atļauts piedalīties," uzsvēra Cihanouska.
Februārī notikušajās parlamenta un pašvaldību vēlēšanās, kurās drīkstēja piedalīties tikai Lukašenko lojāli kandidāti, Baltkrievija pirmo reizi atteicās uzaicināt novērotājus no Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO).