Pamatojoties uz šiem FIB dokumentiem, Vašingtona apsūdzējusi Krieviju par rudenī gaidāmo ASV prezidenta vēlēšanu ietekmēšanu. ASV valdība izvirzījusi apsūdzības diviem Krievijas pilsoņiem, noteikusi jaunas sankcijas un konfiscējusi vairāk nekā 30 interneta domēnus, kas bija saistīti ar centieniem ietekmēt ASV vēlēšanas.
Kremlis arvien velta lielus resursus, lai šķeltu Rietumvalstu sabiedrību un ietekmētu politiskos procesus. ASV varasiestāžu izmeklēšana atklājusi Maskavas ietekmes operācijas kā Eiropā, tā ASV, un lielu daļu Kremļa dezinformācijas centienu vada un finansē Krievijas valsts kontrolētais medijs RT.
Kaut arī ietekmes mērķi ir dažādi, ASV valdība pēc Federālā izlūkošanas biroja ziņojuma ceļ trauksmi par Krievijas centieniem ietekmēt šogad gaidāmās ASV prezidenta vēlēšanas.
"Konkrēti visas šīs federālās aģentūras atklāja RT (agrāk pazīstamas kā "Russia Today") vadītas un finansētas darbības, lai slēptā veidā izplatītu Krievijas valdības propagandu," stāstīja Baltā nama pārstāvis Džons Kērbijs.
"Kremļa izstrādātajā iekšējā plānošanas dokumentā norādīts, ka kampaņas mērķis ir nodrošināt Krievijai vēlamāko rezultātu vēlēšanās," viņa teikto papildināja ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlands.
Tieslietu departaments izvirzījis apsūdzības diviem Krievijas valsts kontrolētā medija RT darbiniekiem saistībā ar 10 miljonu dolāru vērtu shēmu, lai izveidotu un ASV auditorijai izplatītu saturu ar slēptiem Krievijas valdības vēstījumiem.
Saskaņotus soļus spēris arī ASV Valsts departaments.
"Paziņojam par jaunu politiku, lai ierobežotu vīzu izsniegšanu noteiktām personām, kuras, rīkojoties Kremļa atbalstīto plašsaziņas līdzekļu organizāciju vārdā, izmanto šīs organizācijas kā aizsegu slēptām darbībām un ir atbildīgas par šiem ļaunprātīgajiem centieniem vai ir līdzdalībnieces," teica ASV valsts departamenta runasvīrs Metjū Millers.
Noteiktas arī sankcijas Krievijas valsts kontrolēto mediju vadītājiem, toskait RT galvenajai redaktorei Margaritai Simonjanai.
Kremļa ietekmes operācijās plaši izmantoti arī domēnu dubultnieki jeb viltotas mediju mājaslapas.
"Šīs vietnes tika veidotas tā, lai tās amerikāņu lasītājiem izskatītos tā, it kā tās būtu lielas ASV ziņu vietnes, piemēram, "The Washington Post" vai "Fox News", taču patiesībā tās bija viltotas vietnes. Tās bija pilnas ar Krievijas valdības propagandu, ko Kremlis radīja, lai mazinātu starptautisko atbalstu Ukrainai, stiprinātu prokrievisko politiku un intereses, kā arī ietekmētu vēlētājus ASV un citās valstīs," skaidroja ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlands.
ASV konfiscējušas vairāk nekā 30 šādus domēnus. ASV amatpersonas brīdina, ka kopš Krievijas centieniem iejaukties 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās, līdzīgi rīkoties mēģinājuši arī citi.
Šovasar ar Irānas valdību saistīta hakeru grupa piekļuva Donalda Trampa kampaņas datiem un nopludināja tās iekšējos dokumentus. Izdevums "The New York Times" vēsta – arī Irāna būs nozīmīgs dezinformācijas drauds ASV prezidenta vēlēšanu kontekstā.