Augstākā Rada ceturtdien turpināja vakar iesākto ministru atbrīvošanu no amatiem. No balsojumu rezultātiem izriet, ka koalīcijai šodien izdodas nodrošināt lielāku balsojumu disciplīnu. Ja vēl vakar, balsojot par vicepremjeres Vereščukas atlaišanu, šim lēmumam bija tikai 214 deputātu atbalsts, kas nebija pietiekami lēmuma pieņemšanai, šodien parlamentā šo priekšlikumu atbalstīja 255 tautas kalpi.
Jaunais ministrs būs tuvāks Zelenska birojam
Ar nedaudz mazāku balsu skaitu ceturtdien no amata atbrīvots arī ilggadējais Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba, kurš visus šos pilna apmēra kara gadus turēja roku uz pulsa Ukrainas sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem un bija iemantojis arī lielu sabiedroto uzticību.
Kuleba ir atbrīvots no amata un ceturtdien nekavējoties viņa vietā apstiprināts līdzšinējais ministra vietnieks Andrijs Sibiha. Pirms tam viņš trīs gadus strādājis par Ukrainas prezidenta kancelejas vadītāja Andrija Jermaka vietnieku, tādējādi ļoti labi pārzina prezidenta kancelejas vēlmes.
49 gadus vecais diplomāts no 2016.-2021. gadam bija Ukrainas vēstnieks Turcijā. Līdz ar ukraiņu viņš prot arī angļu un poļu valodas.
Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže apsveikusi Sibihu un paudusi cerību jau drīzā nākotnē sagaidīt viņu Latvijā.
Congratulations to @andrii_sybiha on being appointed the Foreign Minister of #Ukraine !
— Baiba Braže (@Braze_Baiba) September 5, 2024
Looking forward to welcome you to Latvia very soon and to consolidate international solidarity for Ukraine’s freedom fight.🇱🇻🇺🇦#StandWithUkraine
Tiek uzskatīts, ka Sibiha ir tuvāks sabiedrotais prezidenta administrācijas vadītājam Jermakam nekā viņa priekšgājējs Kuleba. Saskaņā ar ziņu aģentūras avotu sniegto informāciju Kuleba nav vēlējies atkāpties, bet esot pakļauts Jermaka spiedienam un saņēmis kritiku par savas ministrijas darbību.
Kāds avots Zelenska partijā sacīja, ka Ukrainas prezidenta administrācija esot bijusi neapmierināta ar Kulebas darbu.
"Viņš sniedza intervijas, skaisti runāja, devās ceļojumos," sacīja avots, kas vēlējās palikt anonīms. "Viņš nodarbojās ar pašreklāmu, tā vietā, lai uzlabotu vēstniecību darbu, sistemātiski strādātu ar valstīm un iegūtu to atbalstu."
Zelenskis nerunīgs par izmaiņām valdībā
Nu jau bijušais Ukrainas ārlietu ministrs bija populārs gan ārzemēs, gan dzimtenē.
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens jau sazvanījies ar Kulebu, atzīmējot abu draudzīgās attiecības un paužot lielu atzinību par kopīgi paveikto darbu.
Arī Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka iepriekš izteicās, ka esot tikai daži cilvēki, ar kuriem viņa sadarbojusies tik cieši kā ar Kulebu.
Lai gan Kulebas diplomātiskās prasmes tika atzītas, viņa atstādināšana no amata bija arī daļa no Ukrainas prezidenta Zelenska centieniem stingrāk kontrolēt ārpolitiku.
Zelenskis šobrīd parlamentā notiekošo komentējis diezgan skopi. Pirms pāris dienām viņš savā ikvakara uzrunā tautai atzīmēja, ka šis rudens Ukrainai būs ļoti svarīgs, tāpēc ir jāstiprina atsevišķi virzieni, kādos strādā valdība, un ir sagatavotas izmaiņas Ministru kabinetā.
Savukārt trešdien preses konferencē, lūgts komentēt savus plānus attiecībā uz pārmaiņām valdībā, Zelenskis joprojām izteicās diezgan īsi.
"Esmu ļoti pateicīgs ministriem un visai valdības komandai, kas strādāja Ukrainas labā četrarpus vai piecus gadus.
Mums šobrīd ir nepieciešama jauna enerģija, un turpmākie soļi ir saistīti ar mūsu valsts stiprināšanu dažādos virzienus. Starptautiskā politika, diplomātija nav izņēmums," teica Zelenskis.
Atlaisti arī vairāki citi ministri
Kuleba vadīja Ukrainas Ārlietu ministriju kopš 2020. gada. Šobrīd medijos figurē ļoti dažādi minējumi, ko viņš varētu darīt tālāk. Kuleba pats nebija ieradies uz parlamenta plenārsēdi, atšķirībā no Vereščukas, kas bija atnākusi uz parlamentu - ar aplausiem uzņemta un pēc tam atlaista. Pēc prezidenta pārstāvētās "Tautas kalpu" frakcijas vadītāja sacītā Vereščuka varētu turpināt darbu prezidenta birojā.
Trešdien no amata atbrīvots arī tieslietu ministrs Deniss Maļuska, Ukrainas stratēģiskās rūpniecības ministrs Oleksandrs Kamišins, vides ministrs Ruslans Strilecs, kā arī vicepremjere eiroatlantiskās integrācijas jautājumos Olha Stefanišina. Viņa šodien apstiprināta Ukrainas tieslietu ministres amatā.
Daļa no pārējiem arī varētu turpināt darbu kādos citos amatos, bet šobrīd vēl cirkulē ļoti dažādi scenāriji.
Ukrainas informatīvajā telpā šobrīd ir ļoti maz informācijas par izmaiņām valdības sastāvā. Kopumā, spriežot pēc vietējo un arī ārvalstu mediju ziņotā, prezidents Zelenskis ar šīm pārmaiņām vēl vairāk cenšas nostiprināt savu lomu un veidot tādu komandu, ar ko viņam būtu ērtāk strādāt.
Ukraiņiem bažas, ka šīs izmaiņas ir tikai kosmētiskas
Latvijas Radio uzrunāja dažus Kijivas iedzīvotājus, vaicājot, ko viņi domā par izmaiņām valdībā.
"To vajadzēja izdarīt, lai uzlabotu situāciju Augstākajā Radā, bet es neredzu, ko likt vietā. Tāpēc nezinu. Domāju, ka tas pareizi tiek darīts," spriež Tetjana.
"Man tā politika... Man vajag, lai šis viss beidzas, bet politika neintersē. Viņi mainās, bet frontē nekas nemainās. Labāk izdarītu kaut ko, lai frontē notiktu pārmaiņas, nevis krēsliem dalītos," uzskata Olegs.
"Domāju, ka tās ir kosmētiskas izmaiņas. Izdarītas tikai tāpēc, lai radītu iespaidu, ka kaut kas mainās. Tur vajag daudz vairāk mainīt," domā Oleksandra.
"Nu, saprotams, ka man kā visiem gribētos, lai pie varas ir labs cilvēks. Bet - kā būs, tā būs!" secina Maksims.
Pārmaiņas Ukrainas valdībā turpināsies vēl kādu laiku, jo lielai daļai atlaisto ministru vēl nav apstiprināti aizstājēji, tāpat nav skaidrs, vai ar to šīs izmaiņas būs noslēgušās, vai varbūt gaidāma arī citu cilvēku atkāpšanās un atlaišanas.