Dienas ziņas

ES tiesā Polija zaudē cīņā par tiesnešu ierobežošanu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Ukraina aicina ievērot klusumu attiecībā uz pretuzbrukumu

Ukraina aicina ievērot klusumu par pretuzbrukumu Krievijas spēkiem

Krievijas karaspēks naktī uz pirmdienu, 5. jūniju, atkal apšaudījis Ukrainas pilsētas. Krievija paudusi, ka novērsusi lielu Ukrainas ofensīvu, ko Kijiva noraida. Ukrainas armija aicina ievērot klusumu par pretuzbrukumu.

ĪSUMĀ:

  • Krievija apšauda Ukrainas pilsētas,  Hersonā viens bojāgājušais.
  • Kremlis ziņo par izjauktu ukraiņu ofensīvu, Kijiva noliedz. 
  • Kijiva brīdina par Krievijas izplatīto dezinformāciju ar veciem foto un video.
  • Ukraina aicina nespekulēt par pretuzbrukumu un ievērot klusumu.  

Krievijas apšaudēs cietusi Hersona – tur apšaudīti dzīvojamo namu kvartāli. Viens cilvēks nogalināts, vēl viens ievainots, bet apgabalā nodarīti postījumi kritiskās infrastruktūras objektam.  

Tikmēr Krievijas Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka agresorvalsts armijai izdevies izjaukt lielu Ukrainas ofensīvu Doneckas apgabalā. Okupanti apgalvo, ka tur nogalinājuši 250 ukraiņu karavīrus un iznīcinājuši 16 bruņumašīnas. Krievijas varas iestādes publicējušas video, kurā notikušais it kā esot redzams. Šos apgalvojumus un video autentiskumu šobrīd nav iespējams apstiprināt.

Tikmēr Ukrainas armija paziņojusi, ka tai nav informācijas par lielu ofensīvu reģionā, un plašākus komentārus nesniedz.

Ukrainas Bruņoto spēku Stratēģiskās komunikācijas pārvalde brīdinājusi, ka Krievija plāno pastiprināti izplatīt nepatiesu informāciju gan par Ukrainas, gan par savu bruņoto spēku kaujas darbību frontē. Mērķis – demoralizēt ukraiņus un maldināt sabiedrību.

Stratēģiskās komunikācijas pārvalde norādīja, ka šim nolūkam sagatavoti veci video un fotoattēli, kas rāda iznīcinātu tehniku, nogalinātos un sagūstītos.

Ilgi gaidītais Ukrainas pretuzbrukums arvien miglā tīts. Kijiva iepriekš paudusi, ka to publiski neizziņos, tādēļ nav skaidrs, vai tas jau sācies, kaut arī publiski izskanējušas dažādas versijas.

Amatpersonas Kijivā atkārtoti brīdinājušas par publiskām spekulācijām par ofensīvu, sakot, ka tas varētu palīdzēt ienaidniekam. To uzsvēra arī Ukrainas Aizsardzības ministrijas svētdien publiskotais video.

Tajā netieši izskan aicinājums nepublicēt informāciju, kas varētu kaitēt pretuzbrukumam vai nodot valsts aizstāvju pozīcijas. Videoklipa laikā uz ekrāna lasāms teksts – plāni mīl klusumu, paziņojuma par sākumu nebūs. Bet 35 sekunžu video noslēdzas ar kadriem, kuros redzami divi F-16 iznīcinātāji.

Tikmēr Krievijas Belgorodas apgabalā, kas robežojas ar Ukrainu, aizvien turpinās sadursmes. Apgabala gubernators ziņo par pirmdien veiktiem uzlidojumiem.

Nedēļas nogalē krievu brīvprātīgie kaujinieki veica vēl vienu reidu, kura laikā gūstā saņemti arī vairāki krievu karavīri. Grupējums plāno tos nodot Ukrainas rīcībā, lai viņi varētu piedalīties karagūstekņu apmaiņā.

Aizvadītajā nedēļā apgabals piedzīvojis neskaitāmas apšaudes, kurās gājuši bojā arī vairāki civiliedzīvotāji. Par šiem uzbrukumiem atbildību uzņēmies pret Kremli noskaņotais Krievijas pilsoņu brīvprātīgais leģions "Krievijas brīvība", kurš karo Ukrainas pusē, bet saistību ar Kijivu uzbrukumos Krievijā noliedz.

Krievijas algotņu grupējums "Vagner" paudis gatavību izvietot Belgorodā savus spēkus pilsoņu aizsardzībai.  

KONTEKSTS:

Jau vairāk nekā gadu, kopš 2022. gada 24. februāra, turpinās pēc Vladimira Putina pavēles sāktais Krievijas pilna mēroga karš pret Ukrainu, bet Krievijas spēkiem neizdodas salauzt ukraiņu pretošanos. Saņemot rietumvalstu sabiedroto atbalstu, Ukraina gatavo savu pretuzbrukumu.

Ukraina arī nonākusi soli tuvāk tam, lai piepildītu vienu vajadzību, ko valsts gaida jau no pirmajām kara dienām – F-16 iznīcinātāju iegūšanu. Pēc ASV dotās zaļās gaismas šo lidaparātu eksportam Nīderlande varētu būt no pirmajām, kas tos nodotu Kijivai. Tomēr ar lēmumu vēl nogaida. Taču ir skaidrs, ka tas palīdzētu izlīdzināt asimetriju starp Ukrainas un Krievijas gaisa spēku spējām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti