ES valsts atteikums "atzīt un ierakstīt pilsoņa dzimšanas apliecībā citā dalībvalstī likumīgi iegūtu vārda un identitātes maiņu ir pretrunā ar ES tiesībām", paziņoja ES Tiesa.
#ECJ: The refusal of a Member State to recognise the change of first name and gender lawfully acquired in another Member State is contrary to the rights of #EU citizens 👉 https://t.co/ATb3CgbPxg
— EU Court of Justice (@EUCourtPress)
October 4, 2024
Atzīšanas atteikums "traucē īstenot tiesības brīvi pārvietoties un uzturēties", jo "identitātes atšķirība, kas rodas šāda atteikuma rezultātā, rada personai grūtības" ikdienas dzīvē, arī "nopietnas profesionālas, administratīvas un privātas neērtības", norādīja tiesa.
Bukarestes tiesa bija lūgusi ES Tiesai sniegt norādījumus pēc tam, kad Arians Mirzarafie-Ahi – vīrietis ar Rumānijas un Lielbritānijas pilsonību, kas 2020. gadā Apvienotajā Karalistē bija ieguvis juridisku vīriešu dzimuma identitātes atzīšanu – bija apstrīdējis Rumānijas iestāžu lēmumu atteikt viņam izsniegt jaunu dzimšanas apliecību, mainot dzimumu un vārdu.
Dzimšanas brīdī Rumānijas pilsonis bija reģistrēts kā sieviešu dzimuma pārstāvis. Pēc pārcelšanās uz Apvienoto Karalisti 2008. gadā viņš ieguva Apvienotās Karalistes pilsonību, vienlaikus saglabājot Rumānijas pilsonību. Tieši Apvienotajā Karalistē, kur viņš dzīvo, 2017. gadā viņš mainīja savu vārdu un uzrunas formu, pārejot no sieviešu dzimtes uz vīriešu dzimti, un 2020. gadā ieguva vīrieša dzimumidentitātes likumīgu atzīšanu.
2021. gada maijā, pamatojoties uz diviem Apvienotajā Karalistē iegūtiem dokumentiem, kas apliecina šīs izmaiņas, šis pilsonis lūdza Rumānijas administratīvajām iestādēm savā dzimšanas apliecībā izdarīt atzīmes par vārda, dzimuma un personas identifikācijas numura maiņu, lai tie atbilstu vīriešu dzimumam. Turklāt viņš lūdza izsniegt jaunu dzimšanas apliecību ar šiem jaunajiem datiem.
Tomēr Rumānijas iestādes noraidīja šos lūgumus, vienlaikus aicinot šo pilsoni sākt jaunu procedūru par dzimumidentitātes maiņu Rumānijas tiesās. Pamatodamies uz savām tiesībām brīvi pārvietoties un uzturēties ES teritorijā, attiecīgais pilsonis lūdza Bukarestes tiesu uzdot labot viņa dzimšanas apliecību ar viņa jauno vārdu un dzimumidentitāti, kas Apvienotajā Karalistē ir galīgi atzīta.
ES Tiesa norādīja, ka ir "nepamatoti likt attiecīgajai pusei uzsākt jaunu procedūru dzimuma identitātes maiņai" Rumānijā, pastāvot riskam, ka šāda procedūra var novest pie "atšķirīga" iznākuma.
Organizācija "Accept", kas aizstāv LGBTQ kopienas tiesības Rumānijā, preses konferencē apsveica šo lēmumu kā "lielu uzvaru transseksuāļiem Rumānijā", uzsverot, ka tā ir "pirmā reize", kad augstākā tiesa ir lēmusi šādā lietā.
Pēc tiesas domām, "Brexit" neietekmē strīdu, jo vīrietis ieguva Apvienotās Karalistes atzīšanu par dzimuma un vārda maiņu pirms Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES.