Izdevums "Axios", atsaucoties uz divām amerikāņu amatpersonām, vēsta, ka vakar reģionā ieradies par ASV spēkiem Tuvajos Austrumos atbildīgais ģenerālis Maikls Kurila. Lai gan amerikāņu ģenerāļa vizīte bijusi plānota vēl pirms pēdējā laika notikumiem, sagaidāms, ka reģiona valstu apmeklējuma ietvaros ģenerālis Kurila mēģinās nodrošināt starptautiska un reģionāla mēroga valstu koalīciju, kas varētu Irānas uzbrukuma gadījumā aizstāvēt Izraēlu, gluži kā tas bija aprīlī notikušā Irānas bezpilota lidaparātu un raķešu uzbrukuma laikā. Materiālā atzīmēts, ka prezidenta Džo Baidena administrācijai ir bažas par šo valstu iesaisti šādā koalīcijā, tā kā Ismaila Hanija slepkavība ir patlaban notiekošā Izraēlas un teroristu grupējuma "Hamās" konflikta kontekstā, kas reģionā izsaukusi pretizraēlisku noskaņojumu.
"Axios" vēsta, ka amerikāņu amatpersonu vērtējumā gaidāmais Irānas atbildes uzbrukums varētu būt līdzīgs aprīlī notikušajam, taču netiek izslēgts, ka tā apmērs varētu būt vērienīgāks.
Amerikāņu izdevuma uzrunātās amatpersonas Vašingtonā un Izraēlā nav pārliecinātas, vai Irāna un tās atbalstītais grupējums "Hizbullāh" veiks saskaņotu uzbrukumu vai rīkosies atsevišķi. Amatpersonas uzskata, ka Irāna un "Hizbullāh" vēl strādā pie savu militāro plānu pabeigšanas un apstiprināšanas politiskajā līmenī.
Ļoti iespējams, ka irāņi izmantos līdzīgu taktiku kā aprīlī, kad, atriebjoties par Izraēlas aviācijas triecienu islāma republikas diplomātiskajam kompleksam Sīrijas galvaspilsētā Damaskā, Izraēlai uzbruka ar gandrīz 350 trieciendroniem un raķetēm. Toreiz Izraēlai ar vairāku rietumvalstu un arābu valstu palīdzību izdevās atvairīt lielāko daļu no droniem un raķetēm.
Bijušais ASV valsts sekretāra vietnieks Izraēlas un palestīniešu jautājumos Endrū Millers intervijā telekanālam CNN sacīja, ka nevar prognozēt, vai arī šoreiz Izraēlai izdosies tikpat sekmīgi atvairīt ienaidnieku uzbrukumu.
"Šoreiz ir iesaistītas vairāk pušu. "Hizbullāh" un "Hamās" nepiedalījās aprīļa uzbrukumos. Un tas nozīmē, ka šoreiz raķetes var lidot no dažādiem virzieniem. Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēma ir ļoti iespaidīga, bet to var pārslogot ar piesātinājuma taktiku," sacīja Millers. "Šis ir ļoti bīstams brīdis. Irānai šoreiz neapšaubāmi ir lielāks stimuls reaģēt stingri, ņemot vērā apkaunojumu, ko viņiem sagādāja Izraēlas nāvējošais uzbrukums vienam no ietekmīgākajiem "Hamās" līderiem viņu galvaspilsētā."
Millers pieļauj, ka arī šoreiz Irāna un tās sabiedrotie reģionā uzbrukumā Izraēlai izmantos dronus un raķetes, taču to skaits varētu būs lielāks nekā aprīļa uzbrukumā.
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens sarunā ar G7 kolēģiem ir aicinājis izdarīt maksimālu spiedienu uz Teherānu, lai tā ierobežotu savu uzbrukumu un novērstu reģionāla kara izcelšanos. Pirms gaidāmā Irānas uzbrukuma ASV ir pastiprinājušas militāro klātbūtni reģionā, nosūtot papildu iznīcinātājus un karakuģus.
ASV prezidents Džo Baidens pirmdien ir sasaucis Nacionālās drošības padomes sēdi, lai apspriestu situāciju Tuvajos Austrumos.
Neraugoties uz ASV un atsevišķu arābu valstu diplomātiskajiem centieniem panākt, lai Irāna mīkstinātu savu reakciju uz "Hamās" politiskā līdera nonāvēšanu, Teherāna esot likusi saprast, ka nekas to nevar atturēt atriebties Izraēlai. Irāna arī nebaidoties no iespējamās Izraēlas atbildes.
Savukārt Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu svētdienas vakarā paziņoja, ka ebreju valsts ir gatava atvairīt jebkādus Irānas un tās sabiedroto uzbrukumus. Viņš arī brīdināja, ka tie, kuri nodarīs kaitējumu Izraēlai, samaksās augstu cenu.
Bažījoties par plašāku karadarbību starp Izraēlu un "Hizbullāh", virkne valstu ir aicinājušas savus pilsoņus nekavējoties pamest Libānu, bet vairākas lidsabiedrības ir nolēmušas pārtraukt vai samazināt lidojumu skaitu uz Libānu.
Skaidrojot, vai esošā spriedze var novest Irānu un "Hizbullāh" līdz pilna mēroga karam pret Izraēlu, Vašingtonā bāzētā Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra vecākais padomnieks Normans Rūls uzskata, ka Irāna vēlētos izvairīties no šāda kara, jo tas iedragātu tās trauslo ekonomiku un politisko sistēmu. Vienlaikus Rūla ieskatā Teherāna ir ieinteresēta iesaistīt ASV un Izraēlu reģionālā staignājā:
"Tai vajadzētu bezmaz vai "pelnrušķītes" risinājumu – uzbrukumu sēriju pret Izraēlu, kurā iesaistīti vietējie starpnieki, kuriem Izraēla nesen uzbrukusi un kas spēj atturēt Izraēlu un sūtīt pietiekami spēcīgu vēstījumu, bet ne tādu, kas izraisītu konfliktu. Draudi ir tad, ja šo uzbrukumu dēļ ir ievērojami zaudējumi civiliedzīvotāju vidū, tas spiedīs Izraēlu atriebties. Tas var pakāpeniski saasināties līdz konvencionālajam konfliktam, no kura visi vēlas izvairīties."
Savukārt attiecībā uz iespējamo kaujinieku grupējuma "Hizbullāh" rīcību Normans Rūls paredz, ka tas turpinās raķešu uzbrukumus Izraēlai. Jāpiebilst, ka šonakt grupējums "Hizbullāh" uz Izraēlas ziemeļiem izšāva vairākus desmitus raķešu. Izraēlas bruņotie spēki paziņoja, ka lielākā daļa raķešu tika pārtvertas.