Pasaules panorāma

ASV: F-16 nebūs Ukrainas maģiskais ierocis

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Vai Krievijā būs apvērsums un obligātais dienests Igaunijā

"Ļvivas mediju forums" – pazemes stāvvietā diskutē par karu

«Ļvivas mediju forums» – pazemes stāvvietā diskutē par karu un žurnālistu lomu

Žurnālisti no Ukrainas un ārvalstīm "Ļvivas mediju formā" diskutēja par Krievijas sākto agresiju Ukrainā, tās atspoguļošanu, pasaules attieksmi un mediju ieguldījumu kara noziegumu izmeklēšanā. Ukrainā rīkojot sabiedriskus pasākumus, jāņem vērā Krievijas pastāvīgo raķešu un dronu triecienu draudi. "Ļvivas mediju forums" pēc gada pārtraukuma notika apakšzemes autostāvvietā, kas pilda arī bumbu patvertnes funkciju, lai pasākums varētu turpināties arī gaisa trauksmju laikā.

"Ļvivas mediju forums" ir viens no lielākajiem Centrālajā un Austrumeiropā un iepriekšējos gados ierasti pulcējis vairāk nekā 1000 žurnālistu no vairāk nekā 20 valstīm. Šoreiz pēc gada pārtraukuma tas notiek pazemes autostāvvietā krietni mazākā pulkā, bet tajā joprojām piedalās desmitiem ukraiņu un ārvalstu žurnālistu.

"Konferences fokusā ir vēstījumi, kas veidojas ap karu. Kā karu redz Eiropas valstīs un visā pasaulē. Jo no mūsu skatu punkta šis karš ietekmē ne tikai Ukrainu un Krieviju, bet arī plašāku reģionu. Tā ir lieta, par kuru jādiskutē globālā līmenī, jo tas ir kaut kas, ko jau esam pieredzējuši kā Otro pasaules karu.

Es uzskatu, ka šis karš var kļūt par priekšnosacījumu lielākam konfliktam, ja mēs pienācīgi nereaģēsim uz Krievijas izvērsto agresiju pret Ukrainu," sacīja "Ļvivas mediju foruma" direktore Olga Miroviča.

Pazīstamā ukraiņu žurnāliste un "Public Interest Journalism Lab" vadītāja Natālija Gumeņuka atzina, ka joprojām Ukraina ir diezgan plurālistiska:

"Gandrīz pusotru gadu pēc iebrukuma sākuma man jāsaka, ka Ukraina joprojām ir diezgan plurālistiska. Ir politiskās debates, ir izmeklēšanas. Dzīve savā ziņā ir atgriezusies, ir pat "stand-up" komēdija par karu. Bija bažas par cenzūru un pašcenzūru. Es par to vairs tik daudz nedomāju. Domāju, ka lielākais risks joprojām ir fiziskā drošība."

Gumeņuka ir izveidojusi arī organizāciju "The Reckoning Project" jeb "Ukraina liecina". Organizācija sistemātiski dokumentē un apkopo liecības par Krievijas pastrādātiem kara noziegumiem Ukrainā. Secināts, ka Krievijas pastrādātie noziegumi pret civiliedzīvotājiem ir noziegumi, kas minēti Ženēvas konvencijās.

"Gadu pēc tam, kad esam iztaujājuši simtiem cilvēku, kas visi bijuši tieši noziegumu liecinieki, varam teikt, ka tur ir gandrīz visi noziegumi, kas minēti Ženēvas konvencijās. Ir konkrēti un apzināti pastrādāti noziegumi, kas saistīti ar okupāciju. Jā, es neesmu juriste, bet mēs strādājam ar juristiem un varam droši teikt, ka tas nav jautājums par konkrētas brigādes vai karavīra uzvedību.

Mēs redzam, ka cilvēku nolaupīšanas notiek visos virzienos. Veids, kā pastrādātas spīdzināšanas, kā cilvēki tikuši ieslodzīti, bija diezgan līdzīgs gan Izjumā, gan Hersonas apgabalā," secinājusi Gumeņuka.

"Visi kari tiek izcīnīti divreiz – pirmo reizi kaujas laukā, otro reizi atmiņā" – tā konferencē tika citēts Pulicera balvas laureāts, Vjetnamas kara bēglis Vjets Thaņs Ngujens. Kara un kara noziegumu dokumentēšana, kas ļautu agrāk vai vēlāk vainīgos saukt pie atbildības, turpina būt daļa no žurnālistu darba Ukrainā.

KONTEKSTS:

Jau vairāk nekā gadu, kopš 2022. gada 24. februāra, turpinās pēc Vladimira Putina pavēles sāktais Krievijas pilna mēroga karš pret Ukrainu, bet Krievijas spēkiem neizdodas salauzt ukraiņu pretošanos. Saņemot rietumvalstu sabiedroto atbalstu, Ukraina gatavo savu pretuzbrukumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti