Zelenskis Hāgā: Putins ir jātiesā par noziedzīgo rīcību Ukrainā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien, 4. maijā, aicināja izveidot īpašu tribunālu Ukrainā pastrādāto kara noziegumu izskatīšanai un pauda pārliecību, ka uz apsūdzēto sola sēdēs arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Bet ASV par meliem ir nosaukusi Krievijas apgalvojumus, ka amerikāņi ir iesaistīti iespējamā dronu uzbrukumā Kremlim.

Zelenskis Hāgā: Putins ir jātiesā par noziedzīgo rīcību Ukrainā
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Pēc vakar notikušās vizītes Somijā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis šodien ieradās Nīderlandes pilsētā Hāgā. Izvēlētā vieta nebija nejauša, jo Hāgā atrodas Starptautiskā krimināltiesa, kas izmeklē Krievijas pastrādātos agresijas un kara noziegumus Ukrainā. Tiesa martā izdeva Krievijas prezidenta Vladimira Putina aresta orderi par bērnu nelikumīgu deportāciju no Ukrainā okupētajām teritorijām uz Krieviju.

Zelenskis tikās ar Starptautiskās krimināltiesas prezidentu Pjotru Hofmanski un citām institūcijas augtākajām amatpersonām, kā arī teica uzrunu. Tajā prezidents aicināja izveidot īpašu tribunālu Ukrainā pastrādāto kara noziegumu izskatīšanai.

"Ja pastāv tradīcija neizbēgami sodīt agresiju, tad būs arī tradīcija, kas garantē agresijas neatkārtošanu. Ja mēs vēlamies patiesu taisnīgumu, mums nevajadzētu meklēt attaisnojumus un atsaukties uz pašreizējo starptautisko tiesību normu trūkumiem, bet pieņemt drosmīgus lēmumus, kas labos to normu trūkumus, kuri diemžēl pastāv starptautiskajās tiesībās," sacīja Zelenskis.

Zelenskis arī sacīja, ka agrāk vai vēlāk tiesas priekšā būs jāstājas Krievijas vadītajam Putinam.

"Protams, mēs vēlamies redzēt Hāgā citu Vladimiru. To, kurš ir pelnījis, ka viņu notiesā par noziedzīgām darbībām. Tieši šeit, starptautisko tiesību galvaspilsētā.

Esmu pārliecināts, ka mēs to pieredzēsim, kad mēs uzvarēsim. Un mēs uzvarēsim," teica Zelenskis.

Hāgā Zelenskis tikās arī ar Nīderlandes premjerministru Marku Ruti un Beļģijas premjeru Aleksandru de Kro, kuri vēlreiz apliecināja valstu stingro atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju.

Savukārt Zelenskis pēc tikšanās kārtējo reizi uzsvēra, ka Ukrainai ir nepieciešami rietumvalstu iznīcinātāji, lai tā spētu sekmīgāk aizsargāt savas debesis pret Krievijas uzbrukumiem.

Arī pagājušajā naktī Krievija veica dronu uzbrukumu Ukrainas teritorijai. Pretgaisa aizsardzības sistēmām izdevās notriekt 18 no 24 Krievijas palaistajiem droniem.

Zelenskis arī atzina, ka Ukraina nevarēs iestāties NATO, kamēr valstī notiks karš, tāpēc prezidents mudināja rietumvalstu sabiedrotos pastiprināt bruņojuma piegādes, lai ukraiņu karavīri varētu īstenot sekmīgu pretuzbrukumu un atgūt visas Krievijas okupētās teritorijas.

Tikmēr agresorvalsts Krievija ir apsūdzējusi ASV saistībā ar šonedēļ it kā notikušo dronu uzbrukumu Kremlim. Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs šodien sacīja, ka tā esot bijusi Ukrainas īstenota sabotāža, ko esot palīdzējuši īstenot amerikāņi.

Vašingtona šos Kremļa paziņojumus nosauca par meliem un uzsvēra, ka ASV nav nekāda saistība ar notikušo.

Savukārt Eiropas Savienības ārlietu vadītājs Žuzeps Borels aicināja Krieviju neizmantot šo incidentu kā ieganstu, lai eskalētu karadarbību Ukrainā. Viņaprāt, Kremlis to var izmantot, lai izvērstu vēl plašāku mobilizāciju un pastiprinātu uzbrukumus Ukrainai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti