"Humānā situācija Libānā ir sasniegusi līmeni, kas pārsniedz to, cik smags stāvoklis bija 2006. gada karā," teikts OCHA paziņojumā.
"Pēdējās dienās situācija atkal saasinājusies, Izraēlas armijai izdodot rīkojumus par iedzīvotāju pārvietošanu no Baalbekas un Nabatiehas īsi pirms gaisa triecieniem, kas bija vērsti pret šīm vietām," norādīja OCHA.
Iedzīvotāju ciešanas smagākas padara tas, ka ir "iznīcināta kritiskā infrastruktūra, arī veselības aprūpē", teikts paziņojumā.
"Daudzas slimnīcas ir pārslogotas un tiek ziņots, ka tās uzstājīgi mudina ziedot asinis, lai risinātu kritisko upuru pieplūdumu," norādīja OCHA.
Pašreizējais karš starp Izraēlu un "Hizbullāh" sākās pērn 8. oktobrī ar raķešu uzbrukumiem, ko Libānas šiītu kaujinieki veica, atbalstot Gazas joslas palestīniešu kaujinieku grupējumu "Hamās", kas iepriekšējā dienā bija iebrucis Izraēlā, izraisot Izraēlas pretuzbrukumu un patlabanējo Gazas joslas karu.
Saskaņā ar oficiālo informāciju kopš tā laika karā Libānā nogalināti teju 3000 cilvēku un vēl 13 300 ievainoti. Veselības ministrija savos datos nenošķir civiliedzīvotājus no "Hizbullāh" kaujiniekiem.
Bojāgājušo vidū ir arī aptuveni 180 nepilngadīgo un 600 sieviešu.
Savā jaunākajā ziņojumā OCHA uzsver, ka šī kara sekas skārušas vairāk nekā 11 000 grūtnieču, arī 1300 sieviešu, kurām nācās dzemdēt veselības aprūpes sistēmā, kas ir uz sabrukuma robežas.
Humānās palīdzības koordinators Libānā Imrans Riza nosodīja uzbrukumus civiliedzīvotājiem un infrastruktūrai, aicinot "nekavējoties pārtraukt karadarbību, lai pasargātu visneaizsargātākos iedzīvotājus".
KONTEKSTS:
"Hizbullāh" ir Libānas šiītu grupējums, kas tika izveidots pagājušā gadsimta 80. gados ar Irānas atbalstu. Tulkojumā no arābu valodas "Hizbullāh" nozīmē "Dieva partija". Grupējuma sākotnējais mērķis bija cīnīties pret Izraēlas iebrukumu Libānas dienvidos.
"Hizbullāh" ir gan militārs, gan politisks grupējums; Eiropas Savienība uzskata "Hizbullāh" militāro spārnu par teroristisku organizāciju.
"Hizbullāh" neatzīst Izraēlas valsti un vēršas pret ebreju tiesībām apdzīvot šo teritoriju. Ar Irānas režīma atbalstu tas jau gadu desmitiem cīnās pret Izraēlu. Bruņotais konflikts saasinājās pēc palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" 2023. gada 7. oktobrī sarīkotā slaktiņa, kad Izraēla sāka atbildes triecienus Gazas joslā.
Kopš tā laika "Hizbullāh" un Izraēla regulāri veic raķešu apšaudes, kuru dēļ desmitiem tūkstoši civiliedzīvotāju bija spiesti pamest savas mājas.
2024. gada septembrī vienlaikus uzsprāga tūkstošiem "Hizbullāh" biedriem izsniegto peidžeru. Tiek uzskatīts, ka šo operāciju sarīkoja Izraēlas specdienesti.