Mūsu mājai logu nav, bet gan jau kaut kā pārziemosim. Latvijas Radio reportāža no Harkivas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Krievijas vispārējam iebrukumam turpinoties, Ukrainas otrā lielākā pilsēta Harkiva pamazām atkopjas no nodarītajiem postījumiem un sākusi kalt nākotnes plānus, kā to padarīt interesantu ārvalstu uzņēmējiem. Lai arī ēkas pamazām tiek atjaunotas, pēc speciālistu palīdzības lūko arvien vairāk cilvēku, kurus nelikumīgi aizturējuši un spīdzinājuši okupanti.

Latvijas Radio reportāža no Ukrainas pilsētas Harkivas
00:00 / 11:09
Lejuplādēt

Ir saulaina svētdienas pēcpusdiena Ukrainas otrā lielākajā pilsētā Harkivā. Atrodos vispārējā iebrukuma sākumā vissmagāk cietušajā Harkivas daļā – ziemeļu Saltivkā.

Tas ir parasts daudzstāvu dzīvojamo ēku masīvs – kā daudzi Rīgā. Tikai cilvēku šeit tagad ir maz. Daļēji sabrukuša nama pagalmā spēlējas bērni. Viņu vecāki bija ieradušies no apkaimes, lai paši savām acīm apskatītos Krievijas armijas nodarītos postījumus.

"Kamols kaklā… gaisa trūkst. Man liekas, ka tur joprojām kāds ir zem gruvešiem," stāsta bērnu mamma Anna.

Sergejs un Natālija
Sergejs un Natālija

Gabaliņu tālāk sastapu Natāliju un Sergeju. Viņi ir aptuveni 40 gadus veci vietējie iedzīvotāji, kuri visu iebrukuma laiku pavadījuši uz vietas – savās mājās.

"Mēs normāli dzīvojam," saka Sergejs. "Viss ir lieliski!" piebalso Natālija.

Natālija dzīvo blakus daļēji sagrautajam namam, kur 5. martā trāpīja raķete. Datumu viņa labi atceras, jo trieciena vilnis bija tik spēcīgs, ka visām tuvākās apkaimes mājām tika izsisti logi. 

"Tur izlidoja... Domāju, ka ar labo ausi kurla palikšu."

Uz to brīdi jau liela daļa iedzīvotāju jau bija paspējuši izbraukt. Savukārt palikušie slēpās pagrabā. Vai viņi pēc uzbrukuma tikuši ārā, ne Natālija, ne Sergejs nevar pateikt.

Viņu pašu dzīvesvietai tagad ir jauni logi. Ir arī elektrība, gāze un ūdens. Un ir cerības, ka arī apkure būs – kaut vai vismaz tikpat knapi remdena kā pagājušā ziemā.

"Mums ir lieliski. Mēs dzīvojam!" priecīgs ir Sergejs.

Toļiks
Toļiks

Pie cita Krievijas uzbrukumos apskādēta nama sastopu vietējos iedzīvotājus Toļiku un Svetlanu. No ēkas 216 dzīvokļiem lielākā daļa vairs nav apdzīvoti. Vairāki stāvi izdeguši un nokvēpuši. Logu pārsvarā nav, arī Toļika un Svetlanas dzīvokļiem to nav.

"Bez apkures būsim 100%. Nezinu, kā izdzīvosim. Ja vismaz ieliks logus, tad kaut kādā veidā varbūt varēsim apkurināt vai nu ar elektrību, vai gāzi," par gaidāmo ziemu raizējas Svetlana.

Svetlana vasarā dzīvojusi teltī, kas uzstādīta pie ieejas daudzstāvu namā, bet Toļiks joprojām nakšņo teltī pie mājas.

"Kur mums likties?" vaicā Toļiks, un Svetlana piebilst: "Nav mums kur likties..." Uz jautājumu, vai pašvaldība viņiem kaut kā palīdz, Svetlana nosaka: "Nē, neviens neko. Kāda nauda, ko jūs! Es pieteicos palīdzībai un joprojām neko neesmu saņēmusi, pat neatzvanīja."

Svetlana spriež, ka izdzīvošana šoziem būšot grūtāka nekā iepriekš. Augušas elektrības cenas, kas varētu būt liels izaicinājums, jo telpā bez logiem būs jāsildās ar elektroierīcēm.

Īrēt citur viņa nevarēja atļauties. Pagājušajā ziemā dzīvokļu īpašnieki vēl izīrēja dzīvokļus tikai apmaiņā pret komunālo maksājumu segšanu, bet tagad jau prasa arī īres naudu.

"Rakstījām, pievērsām sev uzmanību, bet mēs nevienam neesam vajadzīgi. Tā arī dzīvojam. Dievs deva dienu bez apšaudēm, bez nekā. Paldies Dievam!"

Svetlana
Svetlana

Tomēr nav tā, ka pilsētas vadība pilnīgi neko nedara, lai palīdzētu iedzīvotājiem. Harkivas pašvaldības apkopotie dati liecināja, ka ir sākusies kompensāciju izmaksa cilvēkiem, kuru īpašumi ir cietuši.

Šobrīd izskatīti vairāk nekā 4000 pieteikumu kompensācijām par Krievijas uzbrukumu laikā nodarītajiem postījumiem. Piešķirtas kompensācijas vairāk nekā 90 miljonu hrivnu jeb aptuveni 2,2 miljonu eiro apmērā,  un šis darbs turpinās.

Tā kā valstī notiek karš, domes sēdes Harkivā joprojām tiek organizētas attālināti. Katra no tām sākas ar himnu un piemiņas brīdi bojāgājušajiem karavīriem un pilsētas aizstāvjiem.

"Godātie deputāti, neskatoties uz karastāvokli, Harkivas pilsētas dome kā vietējās pašpārvaldes iestāde turpina savu nepārtraukto darbu," vēsta Harkivas mērs Ihors Terehovs.

Harkivā labo un atjauno pilsētas infrastruktūru, un plāno jaunu patvertni bez mājām palikušajiem cilvēkiem. Pilsētas vadība grib padarīt Harkivu pievilcīgu ārvalstu investoriem un jaunuzņēmumiem. Bet tas, visdrīzāk, būs iespējams tikai tad, kad Krievija pārtrauks uzbrukumus pilsētai. Šobrīd tie turpinās pilnā sparā.

Tikmēr starp gaisa trauksmēm un uzlidojumiem kādā Harkivas daudzstāvu namā nevalstiskā organizācija "Harkivas cilvēktiesību grupa" katru dienu sniedz palīdzību Krievijas uzbrukumos cietušajiem un vāc pierādījumus par Krievijas armijas pastrādātajiem noziegumiem Ukrainā.

Harkivas cilvektiesību grupa
Harkivas cilvektiesību grupa

"Šeit ir mūsu galvenā pieņemšanas telpa. Te pamatā pieņemam cilvēkus. Šī ir Oksana, šī – Oļesja. Te vēl strādā Marina – psihologs. Mums otrajā stāvā ir psihologa kabinets, bezmaksas psihologa konsultācijas cietušajiem un darbiniekiem," telpas izrāda biroja vadītāja Tamila Bezpala.

Paralēli Ukrainas policijas un prokuratūras darbam šīs nevalstiskās organizācijas pārstāvji paši apkopo un dokumentē visas tās zvērības, kuras cilvēki pieredzējuši pusgadu ilgajā okupācijas periodā vai turpina piedzīvot, stāsta Tamila.

"Mums ir dienas, kad cilvēku ir ļoti daudz. Katram juristam ir pa vairākiem cilvēkiem – no diviem līdz pieciem. Nāk [stāstīt par] sabojātiem īpašumiem, ievainojumiem no apšaudēm. Nāk nogalināto tuvinieki. Vai nu tie ir masu ieroči – artilērija, raķetes vai citi… Arī spīdzinātie, izvarotie [nāk]. Tāpat ļoti daudz [informācijas] šobrīd ir par gūstā esošajiem. Šobrīd vairāk par karavīriem, bet daudz ir arī par civilajiem."

Lai arī jau pagājis gads, kopš liela daļa Harkivas apgabala atbrīvota no okupācijas karaspēka, liecības par to zvērībām neapsīkst. Daudzi tikai pēc laika spēj saņemties izstāstīt par notikušo. Piemēram, izvarotās sievietes, kurām tas atstājis ļoti smagu psiholoģisku traumu.

"Viņas taču savāca no mājām – vīra, tēva vai kāda cita acu priekšā un neviens pat neņēmās viņas aizstāvēt, jo tas bija jautājums par dzīvību vai nāvi. Visi saprata, kas viņus gaida, visi saprata – ja kāds kaut vai iepīkstēsies un mēģinās viņu aizstāvēt, viņu tūlīt nogalinās.

Tādas situācijas bija – ja kāds kaut ko iebilda vai vaicāja, viņu uz vietas nošāva – gan bērnu, gan citu acu priekšā un būtību tas nemainīja. Bet sievietei, kurai neviens pat nemēģināja palīdzēt, tas būs visbriesmīgākais. Es tagad redzu, ka pēc kāda laika viņas tagad iet tam cauri un tāpēc viņu te ir arvien vairāk un vairāk."

Tamila stāstīja, ka problēmas apmēri ir tik milzīgi, ka būs vajadzīgs ļoti ilgs laiks un profesionāla palīdzība, lai tam tiktu pāri.

Tamila - pirmā no labās puses, viņai blakus Romanovs
Tamila - pirmā no labās puses, viņai blakus Romanovs

"Pagājušonedēļ biju Izjumā. Tur satiku sievieti, kuru [okupanti] piesēja pie ķēdes un trijatā izvaroja. Viņai tagad nevar būt bērnu."

Zvērības veiktas neiedomājamos apmēros.

"Es katru reizi domāju, ka viss – mani vairs nekādi nevar pārsteigt. Nu jau dzirdēts par šādu spīdzināšanu, tādu spīdzināšanu. It kā visu jau esmu dzirdējusi, bet – nē, vienalga visu laiku atrodas kaut kas vairāk un vairāk. Ir bijuši vairāki tādi gadījumi, kad cilvēkiem ievadīja… vienreiz biedēja – vienkārši iedūra, bet otreiz ievadīja kaut kādu šķidrumu, ko dēvēja par čurām. Bija šprice, adata – ievadīja un tādā veidā biedē cilvēku, lai panāktu, ka cilvēks atklāj kaut kādu informāciju."

Harkivas cilvēktiesību grupa ir viena no nevalstiskajām organizācijām, kas apvienojušās iniciatīvā "Tribunāls Putinam". Šīs organizācijas Starptautiskajā Krimināltiesā iesniegušas jau četrus pieteikumus par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci, kas paveikti visā Ukrainā, un plāno vēl vairākus jaunus pieteikumus.

Cerība ir, ka tiesas izmeklētājiem tie varētu sniegt plašāku ieskatu par Ukrainā paveikto noziegumu apmēriem, stāstīja viens no pieteikuma autoriem Mihailo Romanovs: "Mums, kā jūs redzat, ir septiņi pieteikumi. Es domāju, ka tie nostrādās. Varbūt ne visi, bet es domāju, ka daļā taisnība uzvarēs!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti