ANO Palīdzības un darbu aģentūra jeb angliskajā abreviatūrā UNRWA tika dibināta pirms 75 gadiem, lai palīdzētu 700 000 palestīniešu bēgļu, kas tika pārvietoti Izraēlas izveidošanas dēļ. Toreiz tas bija domāts kā pagaidu risinājums.
Kas ir UNRWA?
Pirms sākās šis karš, vairāk nekā puse Gazas skolēnu apmeklēja UNRWA skolas. Puse iedzīvotāju, tātad vairāk nekā miljons, paļāvās uz UNRWA veselības aprūpi. Puse saņēma regulāru pārtikas palīdzību.
"UNRWA nodrošina būtībā infrastruktūras mugurkaulu tādās vietās kā Gaza," norāda ANO Starptautiskās migrācijas organizācijas ģenerāldirektore Eimija Poupa.
Ja neskaita pašu "Hamās", tad UNRWA bija lielākais darba devējs Gazā – tajā bija 13 000 darbinieku, un tā maksātās algas bija ļoti svarīgas Gazas ekonomikai. Daudzējādā ziņā UNWRA bija kā valdība – pat Hamas amatpersonas ir atzinušas, ka "Hamās" uzdevums ir nodarboties ar militārām lietām, bet par tautu lai rūpējas labdari – tātad UNRWA.
ANO Bērnu fonda UNICEF pārstāvis Džeimss Elders savukārt uzsver: ja UNRWA nespēs darboties, mēs, visticamāk, piedzīvosim humanitārās palīdzības sistēmas sabrukumu Gazā.
Gada sakumā Izraēla apgalvoja, ka 12 UNRWA darbinieki piedalījās pagājušā gada 7. oktobra slaktiņā, kad "Hamās" kaujinieki noslepkavoja vairāk nekā tūkstoti izraēliešu. Aģentūras direktors Filips Lazarīni gan saka, ka atlaidis deviņus no 12 Izraēlas nosauktajiem darbiniekiem. Divi citi jau bija miruši.
Apsūdzības par saistību ar "Hamās"
"Ignorēt neapstrīdamo to faktu, ka UNRWA Gazā ir kļuvusi par "Hamās" izkārtni, nav ne leģitīmi, ne morāli," norāda Izraēlas vēstnieks ANO Denijs Danons.
Izraēlas parlamenta Kneseta loceklis no "Likud" Boazs Bizmuts teic, ka "apņēmība cīnīties pret terorismu ir vienprātīga un šis ir daļa no tā. UNRWA nolēma 7. oktobrī nostāties vēstures nepareizajā pusē".
Izraēla uzskata, ka katrs 10. UNRWA darbinieks ir "Hamās" biedrs. Šīm apsūdzībām bija tūlītējs efekts: daži no UNRWA lielākajiem ziedotājiem, tostarp Amerika un Vācija, ātri apturēja savu finansējumu.
"Hamās" kā vienīgais politiskais un militārais spēks ir pārvaldījis Gazu kopš 2007. gada. Ietekmīgais izdevums "The Economist" raksta – tieši tāpēc nevienam nevajadzētu būt pārsteigtam, ka "Hamās" savus biedrus ir iefiltrējis aģentūras darbinieku vidū vai glabā savus ieročus UNRWA objektos. Realitāte esot šāda - lai sniegtu palīdzību skarbās vietās, kā Gaza, ir jāsadarbojas arī ar sliktajiem, ar "Hamās", jo alternatīva ir – šo darbu nedarīt vispār. Un arī bez sadarbības ar Izraēlu UNRWA Gazā nevar turpināt.
"Koordinācijas beigas ar Izraēlas iestādēm ir milzīgs trieciens mūsu spējai turpināt palīdzības operāciju Gazā, kuras mugurkauls esam mēs.
Visa ANO sistēma un citi starptautiskie spēlētāji paļaujas uz mūsu loģistikas tīkliem, uz mūsu darbiniekiem, lai uzturētu dzīvus Gazas iedzīvotājus. Ja jūs izņemat mugurkaulu no ķermeņa, ķermenis sabrūk," saka UNRWA pārstāvis Džonatans Faulers.
Pasaules reakcija uz Izraēlas lēmumu aizliegt UNRWA darbību bijusi dažāda - Amerika un Lielbritānija ir nobažījušās par šo soli; Īrija, Slovēnija, Norvēģija un Spānija reaģējušas asāk. Tikmēr pieaug bažas par to, kas notiks ar 2 miljoniem cilvēku Gazā, kas paļaujas uz UNRWA palīdzību, lai izdzīvotu pēc vairāk nekā gadu ilgā kara, - bads arvien vairāk kļūst par realitāti.