Septembrī par pašlaik opozīcijā esošo Lietuvas Sociāldemokrātu partiju balsotu 15,5% aptaujas dalībnieku. Sociāldemokrātus galvenokārt atbalsta vidēja vecuma un vecāka gadagājuma vēlētāji, cilvēki ar zemiem ienākumiem, ar vidējo izglītību un rajonu centru iedzīvotāji.
Otrajā vietā reitingu tabulā ir pašreizējā valdošajā koalīcijā esošā konservatīvā partija "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti", kuru atbalstījuši 11,6% respondentu. Konservatīvos galvenokārt atbalsta lielo pilsētu iedzīvotāji, cilvēki ar augstāko izglītību un lielākiem ienākumiem.
10,3% respondentu būtu gatavi balsot par Seimā nepārstāvēto labējo partiju "Nemunas rītausma". Tā ir populāra starp cilvēkiem ar vidējo un zemāku izglītību, ar zemiem un vidējiem ienākumiem, starp rajonu centru un lauku iedzīvotājiem.
Tālāk seko opozīcijā esošā centriskā Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība, kuru atbalstījuši 6,5% respondentu, valdošajā koalīcijā esošā Liberāļu kustība, par kuru balsotu 6,3% aptaujāto, un opozīcijā esošā Demokrātiskā savienība "Lietuvas vārdā", kuru izvēlētos 5,2% respondentu.
Pārējie politiskie spēki guvuši mazāk nekā 5% respondentu atbalstu.
Aptauja notika 16.–25. septembrī, tajā piedalījās 1008 respondenti vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Tika izmantota kombinētā telefoniskās un tiešsaistes aptaujas metode.
Aptaujas rezultātu kļūdas robeža ir 3,1%.
13. oktobrī notiks Seima vēlēšanu pirmā kārta, kurā tiks ievēlēti visi daudzmandātu apgabala deputāti, kā arī tie vienmandāta apgabalu deputāti, kas saņems vairāk nekā pusi balsu. Pārējos vienmandāta apgabalos 27. oktobrī notiks vēlēšanu otrā kārta.
KONTEKSTS:
Lietuvas parlamenta vēlēšanas notiks divās kārtās 13. oktobrī un 27. oktobrī. Lietuvā ir spēkā jauktā vēlēšanu sistēma; puse Seima deputātu (70 no 141) tiek ievēlēti no partiju sarakstiem, bet otra puse tiek ievēlēta no 71 vienmandāta apgabala.
Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija Seima vēlēšanām reģistrējusi 15 sarakstus, kas sacentīsies daudzmandātu apgabalā, kā arī 700 kandidātus, kas sacentīsies vienmandāta apgabalos.
Partiju sarakstiem jāiegūst vismaz 5% vēlētāju atbalsts, lai iekļūtu parlamentā. Vēlēšanu apvienībām jāpārvar 7% barjera.
Šogad saskaņā ar Konstitūcijas grozījumiem pirmo reizi par Seima deputātu vietām varēs cīnīties vismaz 21 gadu vecumu sasnieguši kandidāti; līdz šim minimālais slieksnis bija 25 gadi.
Iepriekšējās vēlēšanās 2020. gadā mandātus ieguva desmit partijas, bet uzvarēja konservatīvā partija "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti", kas izveidoja valdību kopā ar Liberāļu kustību un Brīvības partiju.