Daļa Eiropas Parlamenta deputātu vēlas ierobežot vai pat nepieļaut Ungārijas prezidentūru ES

Teju pēc gada prezidentūru Eiropas Savienībā pārņems Ungārija, taču jau tagad daļa Eiropas Parlamenta (EP) deputātu sākuši meklēt veidus, kā to varētu nepieļaut vai vismaz ierobežot Ungārijas ietekmi prezidentūras laikā.

Daļa Eiropas Parlamenta deputātu vēlas ierobežot vai pat nepieļaut Ungārijas prezidentūru ES
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Ik pēc sešiem mēnešiem Eiropas Savienības prezidentūru pārņem jauna valsts. Tas dod zināmas iespējas ietekmēt plašākas politikas veidošanu visā Eiropas Savienībā. Šobrīd prezidentūra ir Zviedrijas rokās. Jūlijā to nomainīs Spānija, janvārī Beļģija, bet nākamā gada jūlijā – Ungārija. Ne visi par to ir priecīgi.

Atkāpšanās no tiesiskuma, atbalsta kavēšana Ukrainai un siltās attiecības ar Krieviju daudzviet Eiropā radījušas gan atklātu, gan slēptu nepatiku pret premjera Viktora Orbāna politiku un viņu pašu. Tādēļ daļa Eiropas Parlamenta deputātu vēlas vājināt topošās prezidentūras ietekmi vai, labākajā gadījumā, to nepieļaut vispār.

Eiropas Parlaments šonedēļ balsoja par nesaistošu rezolūciju, kurā apšaubīta Budapeštas spēja 2024. gada otrajā pusē sekmīgi vadīt Padomi.

Par to nobalsoja 442 deputāti, bet 144 bija pret. Dažādu politisko grupu izstrādātajā rezolūcijā deputāti pauž vēlmi Ungārijas prezidentūras laikā "samazināt sadarbību līdz minimumam". Rezolūcijā deputāti aicina Padomi rast "pareizu risinājumu" šai problēmai, pretējā gadījumā EP veikšot "atbilstošus pasākumus".

To, kādēļ Ungārijai nevajadzētu pildīt prezidējošās valsts pienākumus, skaidroja Francijas zaļo deputāte Gvendolīna Delbo-Korfīlda: "Ungārijas valdība panāca jauna likuma pieņemšanu, kas prasa pilsoņiem ziņot par aktivitātēm, kas nesaskan ar Ungārijas dzīvesveidu. Sabiedrība ar pastāvīgām bailēm, kur tevi iedrošina izspiegot kaimiņus, kolēģus un draugus un tad nosūdzēt viņus par viņu personīgajām domām vai mīlas dzīvi. Šī ir pasaule, kurā Ungārijas valdība vēlas, lai mēs dzīvotu.

Paralēla pasaule, kas ir Vladimira Putina iedvesmota, kurā minoritāšu tiesības nav aizsargātas, kurā varavīksnes ģimenes ir nelikumīgas, kurā Krievijas karš Ukrainā netiek atzīts, kurā Eiropas vērtības un demokrātijas, likuma varas un pamattiesību definīcija ir liegta.

Vai mums būtu jāļauj Ungārijas valdībai noteikt Eiropas Savienības darbakārtību sešu mēnešu garumā, kad viņi paši saka, ka nerespektē to, kas esam un par ko iestājamies?"

Ungārijas tieslietu ministre Judita Varga nosodīja parlamenta spiedienu kā "absurdu" un apsūdzēja asambleju demokrātijas ignorēšanā, norādot, ka EP nav teikšanas pār to, kādas valstis pilda prezidentūras pienākumus.

Panākt taustāmus rezultātus, šķiet, būs ļoti sarežģīti. Pirmkārt, tāpēc, ka nacionālo valstu valdības nevēlas bloķēt Budapeštas stāšanos prezidentūrā. Otrkārt, arī paši rezolūcijas autori atzīst, ka acīmredzama juridiska ceļa, lai apturētu prezidentūru, īsti nav. To viņi sapratuši gan paši, gan pēc konsultācijām ar ekspertiem. Kā izteicies Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvību un tiesiskuma komitejas priekšsēdētājs, spāņu deputāts Huans Fernando Lopess Agilars:

"No juridiskā viedokļa nav skaidrs, kā ir iespējams, vai iespējams izslēgt … [ES dalībvalsti] no prezidentūru rotācijas secības".

Tikmēr zaļo deputāte Korfīlda norādījusi: "Mums tagad būs jāizgudro, ko mēs varam darīt saistībā ar šo prezidentūru. Oficiālie līgumu teksti nav īpaši pastāstoši par to, ko mēs varam vai nevaram darīt. Pat ekspertiem, ar kuriem es konsultējos, nav īsti skaidrības par to, ko var darīt".

Korfīlda gan uzstāj, ka EP "nav pilnīgi bezspēcīgs", ja Padome nepilda tās vēlmes. Viņa norādīja, ka iespējams mazināt prezidentūras "spozmi", tostarp nodrošinot platformu pasākumos Ungārijas valdības disidentiem, piemēram, žurnālistiem vai akadēmiķiem, kopā ar Ungārijas valdības amatpersonām.

Bijušais Itālijas premjerministrs Enriko Leta, kurš tagad vada domnīcu "Žaka Delora institūts", ierosinājis atlikt Ungārijas prezidentūru par dažiem gadiem, nevis to atcelt. Kā viņš izteicies: "Kavēšana ir Briseles stila risinājums, tāpēc tas ir labākais".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti