Blinkens: mieru ar Krieviju nodrošinās tikai stipra Ukraina

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens piektdien vizītes laikā Somijā uzsvēra, ka spēcīga Ukraina ir priekšnoteikums sarunām ar Krieviju, cerot novērst spiedienu uz ātru pamieru, kas, pēc Blinkena teiktā, varētu radīt tikai "Potjomkina" jeb viltus mieru.

"Tieši tāpēc, ka mums nav ilūziju par Putina centieniem, mēs uzskatām, ka jēgpilnas diplomātijas un patiesa miera priekšnoteikums ir spēcīgāka Ukraina – spējīga atturēt un aizstāvēties pret jebkādu turpmāku agresiju," teica Blinkens.

Viņš uzskata, ka pamiers, kas iesaldētu Krievijas ieguvumus uz okupētās Ukrainas teritorijas rēķina, nebūtu "taisnīgs un ilgstošs miers, tas būtu Potjomkina miers".

"Tas atalgotu agresoru un sodītu upuri," atzina Blinkens.

ASV valsts sekretārs nosodīja kritiķus, kuri apgalvo, ka miers nozīmē "pārtraukt atbalstīt Ukrainu" vai Kijivai "samazināt savus zaudējumus un atteikties no piektdaļas savas teritorijas, ko Krievija ir nelikumīgi okupējusi".

Tā vietā Blinkens solīja turpināt atbalstu Ukrainai, kas kopš kara sākuma no ASV saņēmusi aptuveni 50 miljardu ASV dolāru palīdzību. Ar šo naudu Ukraina varēs veidot "nākotnes armiju".

"Kremlis bieži apgalvoja, ka tam ir otrā spēcīgākā armija pasaulē, un daudzi tam ticēja. Taču šodien daudzi uzskata, ka Krievijas armija ir otrā spēcīgākā Ukrainā," sacīja Blinkens.

"Pat ja Maskava Ukrainai un ukraiņiem nodara postošus un nepamatotus zaudējumus, tiek lēsts, ka Krievija pēdējo sešu mēnešu laikā vien ir zaudējusi vairāk nekā simt tūkstošus, jo Putins vilni pēc viļņa sūta krievus paša radītā gaļas mašīnā."

Blinkens spriež, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina uzsāktais karš ir "neveiksmīgas politikas piemērs".

"Ja paskatās uz prezidenta Putina ilgtermiņa stratēģiskajiem mērķiem un uzdevumiem, nav nekādu šaubu: Krievija šodien ir ievērojami sliktākā situācijā, nekā tā bija pirms pilna mēroga iebrukuma," sacīja Blinkens.

"Ja Putina mērķis bija parādīt spēku, viņš ir atklājis vājumu. Ja viņš vēlējās šķelt, viņš ir apvienojis," uzskata Blinkens.

Viņš ieradies vizītē Somijā divus mēnešus pēc tam, kad šī ziemeļvalsts kļuva par NATO locekli. Blinkens paudis cerību, ka drīzumā aliansē tiks uzņemta arī Somijas kaimiņvalsts Zviedrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti