Somijā notiek parlamenta vēlēšanas, premjerei Marinai jācīnās par amata saglabāšanu

Somijā svētdien notiek parlamenta vēlēšanas, pēc kurām, domājams, valsti gaida dramatisks pavērsiens pa labi un līdzšinējā premjerministre Sanna Marina, kas pārstāv sociāldemokrātus, var zaudēt savu amatu.

Somijā notiek parlamenta vēlēšanas
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

Sīvākā cīņa izvērtusies starp pašlaik valdošajiem sociāldemokrātiem, opozīcijā esošo centriski labējo Nacionālās koalīcijas partiju, kā arī eiroskeptiķiem no Somu partijas. Tādēļ nākamās valdošās koalīcijas aprises ir grūti prognozēt.

Marina, kas 2019. gadā, stājoties premjera amatā, bija tikai 34 gadus veca un kļuva par tobrīd jaunāko valdības valdītāju pasaulē, saskaņā ar aptaujām joprojām ir populārākā Somijas premjerministre šajā gadsimtā.

Tomēr, kā liecina ceturtdien publicētie aptauju rezultāti, viņas pārstāvētā Sociāldemokrātiskā partija (SDP) ir tikai trešajā vietā, atpaliekot no konservatīvās Nacionālās koalīcijas partijas, kas šobrīd saglabā vien niecīgu pārsvaru pār nacionālkonservatīvo Somu partiju, kas tai min uz papēžiem.

"Šī ir ļoti aizraujoša situācija, un šobrīd grūti pateikt, kura partija izrādīsies vispopulārākā vēlēšanu dienā," sarunā ar aģentūru AFP atzinis sabiedriskās domas pētniecības uzņēmuma "Taloustutkimus" direktors Tumo Turja.

Lai gan Somu partija iepriekš ir bijusi pārstāvēta valdībā, šī var būt pirmā reize, kad tā vēlēšanās gūst uzvaru un izcīna iespēju premjera amatam izvirzīt savu pārstāvi.

Šobrīd pastāv iespēja, ka Somu partija varētu pārspēt savu līdz šim labāko sniegumu – 19% balsu, ko tā ieguva 2011. gada vēlēšanās.

Tradicionāli premjerministra krēsls tiek tai no parlamentā pārstāvētajām partijām, kas vēlēšanās izcīnījusi visvairāk balsu.

Šobrīd Marina vada koalīciju, kuru līdz ar viņas pārstāvētajiem sociāldemokrātiem veido Centra partija, "zaļie", Kreisā alianse un Zviedru Tautas partija.

Kamēr daļa Marinu uzskata par spēcīgu līderi, kas spējusi valsti izvadīt caur Covid-19 pandēmiju un iestāšanās procesu NATO, citi uzskata, ka viņas jauneklīgi aušīgā uzvedība padara SDP līderi par nepiemērotu valdības vadītāja amatam.

"Sanna Marina ir polarizējoša persona. Viņai ir fani kā rokzvaigznei, taču, no otras puses, ir daudz ļaužu, kas viņu nevar ciest," atzīst laikraksta "Helsingin Sanomat" žurnālists Marko Junkari.

"Es zinu, ka Sanna Marina ir ļoti populāra un viņa paveikusi lielisku darbu pandēmijas laikā. Bet varbūt ir jāpievēršas arī citām krīzēm, un ir cilvēki, kas grib, lai pie varas nāk kāds cits," stāsta vēlētāja Evelīna.

"Man šķiet, ka parasti pie varas esošā partija, kurai ir premjers, zaudē vēlēšanās. Un es uzskatu, ka kritika pret premjeri bijusi ļoti smaga. Bet viņai tāpat ir liels atbalsts – īpaši ārzemēs," spriež vēlētāja Mariana.

Šobrīd opozīcijā esošās Nacionālās koalīcijas partijas līderis Peteri Orpo priekšvēlēšanu kampaņā galveno vērību pievērsis ekonomikas jautājumiem, apsūdzot valdību bezatbildīgā valsts parāda palielināšanā.

"Prognozes ir ļoti sliktas. Mūsu sabiedriskās finanses sagrūs, un tas novedīs pie mūsu labklājības valsts pamatu erozijas," intervijā AFP norādījis Orpo.

Somijas valsts parāds pieaudzis no 64% no iekšzemes kopprodukta (IKP) 2019. gadā līdz 73%, un Nacionālās koalīcijas partija vēlas situāciju uzlabot, samazinot valsts tēriņus par sešiem miljardiem eiro.

Marina uz to reaģējusi, apgalvojot, ka konservatīvie vēlas "ņemt no nabagajiem, lai atdotu bagātajiem".

Tikmēr kopš pagājušās vasaras, kad pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā sāka strauji kāpt enerģijas un citu preču cenas, pieaugusi Somu partijas popularitāte.

Eiroskeptiski noskaņotā partija iestājas par imigrācijas ierobežošanu, norādot uz kaimiņos esošās Zviedrijas problēmām, tostarp bandu vardarbību, kuru radījusi lielais imigrantu pieplūdums.

"Mēs nevēlamies iet Zviedrijas ceļu. Mēs norādām uz kaitīgās imigrācijas politikas sekām," AFP izteikusies Somu partijas līdere Rīka Purra.

Somu partija, kas savulaik bija pazīstama kā "Īstenie somi", 2015. gadā darbojās centriski labējās valdības sastāvā, taču pēc tam sašķēlās divas daļās – radikālākā un mērenākā atzarā.

Parlamentā tagad pārstāvēti tikai stingrās līnijas piekritēji, kas 2019. gadā notikušajās vēlēšanās ieguva otro vietu.

Somu partija kā savu ilgtermiņa mērķi uztur izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), kā arī vēlas atbīdīt tālākā nākotnē šobrīd deklarēto Somijas mērķi līdz 2035. gadam sasniegt tā dēvēto oglekļa neitralitāti.

Sagaidāms, ka sarunas par jaunās valdības veidošanu pēc vēlēšanām nebūs vieglas.

Atbalsts kādreizējam Somijas politikas smagsvaram – Centra partijai, kas vēl 2015. gadā bija vispopulārākā partija, – tagad nokrities līdz rekordzemam līmenim, un centristi vairs nevēlas turpināt darbu Marinas vadītajā koalīcijā, īpaši pēc domstarpībām ar "zaļajiem". 

Bez Centra partijas atbalsta gan SDP, gan Nacionālās koalīcijas partijai būs grūti nodrošināt vairākumu.

Marina kategoriski atteikusies veidot koalīciju, kurā būtu pārstāvēta, viņasprāt, "atklāti rasistiskā" Somu partija.

Savukārt Orpo izteicies, ka viņš jautājumu par iespējamajām izvēlēm pagaidām atstās atklātu, un tas var nodrošināt konservatīvajiem galveno lomu nākamās valdības izveides procesā, jo Nacionālās koalīcijas partija vairākuma nodrošināšanai, domājams, būs nepieciešama gan Somu partijai, gan sociāldemokrātiem.

"Šobrīd visticamākais scenārijs ir zili-sarkanā valdība, kas balstās uz Nacionālo koalīciju un SDP," atzīst Turja.

Lai gan valdība, ko veido centriski labējie un centriski kreisie uz konsensu orientētajā Somijas politikā ir visai ierasta parādība, abu partiju konfliktējošie priekšstati par ekonomisko politiku var sarežģīt koalīcijas sarunas.

Otra iespēja ir labēja valdība, ko veido Nacionālās koalīcijas un Somu partija.

Lai gan starp partijām pastāv domstarpības tādos jautājumos kā ES, imigrācija un tā dēvētie klimata mērķi, "ir daudz lietu, kas mūs vieno", izteicies Orpo.

Īsi pirms vēlēšanām Somija saņēma apstiprinājumu no Turcijas un Ungārijas par tās pievienošanos NATO. To var uzskatīt par Marinas valdības sasniegumu. Tiekoties ar vēlētājiem, premjerministre pauda gandarījumu par šo notikumu.

"Ir lieliski, ka Somijas pieteikums dalībai NATO tagad ir ratificēts visās 30 dalībvalstīs. Somija kļūs par NATO sabiedroto, un es gribētu pateikties visām dalībvalstīm par atbalstu šajā procesā. Tomēr mūsu interesēs ir lai arī Zviedrija kļūtu par NATO dalībvalsti. Tādēļ mūsu mērķis ir, lai Zviedrija iestātos NATO līdz Viļņas samitam."

Tomēr arī opozicionārs Orpo atgādina, ka viņa partija jau 20 gadus ir iestājusies par Somijas dalību NATO.

Vēlēšanu iecirkņi visā Somijā svētdien strādās līdz pulksten 20 vakarā. Tomēr rekordliels iedzīvotāju skaits šoreiz jau nobalsojuši iepriekšējā balsošanā. Tā ir rīkojušies aptuveni 40% balsstiesīgo.

Sestdien partiju kandidāti dažādās pilsētās mēģināja vēl pēdējo reizi pārliecināt par savu piedāvājumu.

Dažādu pilsētu ielās sastaptie iedzīvotāji Somijas sabiedriskajai raidorganizācijai YLE sacīja, ka ar lielu interesi gaida balsojuma iznākumu.

"Esmu ļoti satraukta. Šīs vēlēšanas ir tik interesantas. Tas tāpēc, ka trim lielākajām partijām ir gandrīz vienāds atbalstītāju skaits. Tādēļ ir liels jautājums kurš no viņiem varēs izvirzīt premjerministru," stāsta Rīta Huiko.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti