Panorāma

Apkure būs! Neraugoties uz parādiem

Panorāma

NATO vadību no Jensa Stoltenberga pārņem Marks Rute

Izraēla paziņo par "limitētu" sauszemes operāciju Libānā

Izraēlas armija sākusi mērķētu sauszemes operāciju Libānas dienvidos

Izraēlas armija šonakt paziņoja, ka ir sākusi limitētu, lokālu un mērķētu sauszemes operāciju Libānas dienvidos. Tā pamatota ar mērķi iznīcināt šiītu grupējuma "Hizbullāh" militāros mērķus. Operācija sākta par spīti starptautiskās sabiedrības spiedienam to neīstenot un problēmu risināšanai meklēt diplomātisku ceļu.

"Hizbullāh" pārstāvji gan ir nolieguši, ka Izraēlas karaspēks būtu iebrucis Libānā un iesaistījies sadursmēs ar "Hizbullāh" kaujiniekiem.

Par sauszemes operāciju Izraēlas armija paziņoja nakts vidū, un uzreiz naktī Libānas dienvidos arī bija dzirdami un redzami sprādzieni. Operācija, kurai Izraēlas karavīri esot gatavojušies vairākus mēnešus, tiek īstenota ar gaisa triecieniem un artilērijas atbalstu. 

Izraēlas bruņotie spēki paziņojuši, ka sauszemes operācijas mērķi atrodas Libānas dienvidu ciemos. Šāda operācija pamatota ar to, ka "Hizbullāh" militārā infrastruktūra, kas atrodas šajā Libānas teritorijā, esot tiešs drauds Izraēlas iedzīvotājiem un ziemeļu rajonam.

Vēl nav skaidrs, cik intensīvas varētu būt kaujas starp Izraēlas spēkiem un grupējuma "Hizbullāh" teroristiem, kuri, neskatoties uz līdera neesamību, ir labi bruņoti un kaujās rūdīti. Ir arī grūti pateikt, cik daudz "Hizbullāh" izmantotās militārās infrastruktūras Libānas dienvidos vēl ir atlicis, ņemot vērā, ka Izraēla jau vairāk nekā nedēļu tiem intensīvi uzbrūk. 

Kaujinieku grupējums "Hizbullāh" paziņojis, ka ir gatavs Izraēlas sauszemes ofensīvai un ilgam karam.

Izraēlas armijas pārstāvis otrdienas rītā norādījis, ka notiek intensīvas kaujas, un brīdinājis libāniešus nedoties uz dienvidiem, īpaši automašīnās. Vēl pirms operācijas sākuma vairākos Beirūtas dienvidu rajonos tika izplatīts aicinājums iedzīvotājiem evakuēties, un zināms, ka triecieni doti arī tur. Izraēlas armija norādījusi, ka mērķu vidū ir, piemēram, ieroču ražotnes. Tiek ziņots, ka viens no triecieniem skāris arī lielāko bēgļu nometni Libānā, bet Sīrijas mediji vēsta par triecieniem arī Damaskas apkārtnē.

"Hizbullāh" nekādu masīvu atbildi vēl nav devis. Zināms, ka uz Izraēlas ziemeļiem naktī tika raidītas aptuveni desmit raķetes, bet tās pārtvertas vai nokritušas atklātās vietās un postījumus nav nodarījušas. Otrdienas rītā dažviet uz Izraēlu raidīta artilērijas uguns. Otrdien vietām Izraēlā skanējušas sirēnas, brīdinot par uzbrukumu. 

Nav pirmā reize, kad Izraēla un "Hizbullāh" nonāk uz kara takas

Ziņas par to, ka Izraēla tomēr varētu sākt īstenot sauszemes operāciju Libānā, parādījās jau pirmdienas laikā, savukārt Izraēlas amatpersonu izteikumi pirmdienas vakarā to tikai pastiprināja. Drīzāk jautājums bija par to, kad operācija sāksies. 

Libānā amatpersonas apgalvoja, ka pēdējo divu nedēļu laikā ir nogalināti vairāk nekā 1000 cilvēku. Libānas premjerministrs Nadžibs Mikati vēsta, ka aptuveni miljons cilvēku ir devušies bēgļu gaitās.

Mikati paziņojis, ka Libāna pašlaik saskaras ar vienu no bīstamākajiem posmiem tās vēsturē.

Savukārt starptautiskā sabiedrība jau pirms operācijas, nojaušot, ka tā sekos, aicināja pārtraukt uguni un rast diplomātisku risinājumu. Šie aicinājumi turpinās.

Izraēla īsteno operāciju, neskatoties uz starptautiskiem aicinājumiem nesaasināt situāciju. Izraēla pirms tam informēja savu galveno sabiedroto ASV, ka pavisam drīz varētu sākt ierobežotas sauszemes operācijas pret "Hizbullāh" infrastruktūru Libānā. ASV prezidents Džo Baidens pirmdien skaidri norādīja, ka ir pret Izraēlas sauszemes operāciju. To noraidīja arī Apvienoto Nāciju Organizācija. 

Savukārt divas Irākas militārpersonas norādījušas, ka naktī netālu no Bagdādes starptautiskās lidostas tika izšautas vairākas "Katjuša" raķetes. Taču nav precīzi skaidrs, vai par mērķi tika izvēlēti tur esošie ASV spēki. Irāka ir gan ASV, gan Irānas reģionālā partnere, un šajā valstī atrodas Irānas atbalstītas bruņotas grupas. Arī Jemenas hutieši norādījuši, ka ar droniem apšaudījuši Izraēlas karavīrus.

Latvijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons intervijā Latvijas Radio pauda, ka Izraēlas sāktās sauszemes operācijas Libānas dienvidos bija sagaidāmas un nav pārsteigums, jo tās vērtējamas kā secīgs solis pēc teroristiskā grupējuma "Hizbullāh" līdera nogalināšanas, neraugoties uz starptautiskiem aicinājumiem deeskalēt situāciju. 

Vienlaikus Viļumsons uzsvēra, ka šāds notikums pastiprina bažas par lielāka reģionālā kara sākšanos.

Tikmēr Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre un Latvijas Universitātes pētniece Sigita Struberga intervijā Latvijas Radio vērtēja, ka pastāv neliela cerība, ka Izraēlas sāktā karadarbība Libānā tomēr varētu neizvērsties plašākā konfliktā, jo Izraēlu atbalsta arī daļa arābu valstu Tuvajos Austrumos, bet viss būs atkarīgs no naidīgo valstu rīcības.

atvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre Sigita Struberga par Izraēlas operācijas sekām
00:00 / 01:51

Runājot par Izraēlai nedraudzīgajiem spēlētājiem, Irāna, lai gan neskopojas ar asu retoriku pret Telavivu, tomēr tās Ārlietu ministrija iepriekš jau uzsvēra, ka negrasās uzbrukt Izraēlai. 

Šī nav pirmā reize, kad Izraēla un "Hizbullāh" ir nonākuši uz kara takas. 2006. gadā notika pēdējais lielais sauszemes karš, kas gan toreiz sākās ļoti atšķirīgos apstākļos. Toreiz "Hizbullāh" šķērsoja Izraēlas robežu, veicot negaidītu uzbrukumu un sagūstot un nogalinot Izraēlas karavīrus. Šis incidents tolaik izraisīja piecas nedēļas ilgu karu, kurā Izraēlas sauszemes spēki vajāja teroristus Libānas dienvidos, un karā tika izmantoti arī tanki, bruņumašīnas un kājnieki.

KONTEKSTS:

"Hizbullāh" ir Libānas šiītu grupējums, kas tika izveidots pagājušā gadsimta 80. gados ar Irānas atbalstu. Tulkojumā no arābu valodas "Hizbullāh" nozīmē "Dieva partija". Grupējuma sākotnējais mērķis bija cīnīties pret Izraēlas iebrukumu Libānas dienvidos.

"Hizbullāh" neatzīst Izraēlas valsti un vēršas pret ebreju tiesībām apdzīvot šo teritoriju.

"Hizbullāh" ir gan militārs, gan politisks grupējums; Eiropas Savienība uzskata "Hizbullāh" militāro spārnu par teroristisku organizāciju.

"Hizbullāh" ar Irānas režīma atbalstu jau gadu desmitiem cīnās pret Izraēlu. Bruņotais konflikts saasinājās pēc palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" 2023. gada 7. oktobrī sarīkotā slaktiņa, kad Izraēla sāka atbildes triecienus Gazas joslā.

Kopš tā laika "Hizbullāh" un Izraēla regulāri apmainās ar raķešu apšaudēm, kuru dēļ desmitiem tūkstoši civiliedzīvotāju bija spiesti pamest savas mājas.

2024. gada septembrī vienlaikus uzsprāga tūkstošiem "Hizbullāh" biedriem izsniegto peidžeru. Tiek uzskatīts, ka šo operāciju sarīkoja Izraēlas specdienesti.

Libānas Veselības ministrija vēsta, ka Izraēlas raķešu triecienos Libānā nogalināti simtiem cilvēku.

28. septembrī tika apstiprināts, ka Izraēlas triecienā nogalināts arī "Hizbullāh" vadonis Hasans Nasralla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti