ĪSUMĀ:
- Irāna raida uz Izraēlu vismaz 180 raķetes; lielākā daļa pārtverta.
- Dažas raķetes nav notvertas, viens bojāgājušais Rietumkrastā.
- Izraēla sola atbildes triecienu pa Irānu.
- ANO ģenerālsekretārs atkal norāda, ka nepieciešams pamiers.
- Pēc Irānas trieciena aug naftas cenas.
- Pētnieks Andžāns: Šis var būt tikai sākums.
Irāna raida uz Izraēlu vismaz 180 raķetes; lielākā daļa pārtverta
Izraēlas armijas pārstāvji ziņoja, ka no Irānas palaists ap 180 raķešu, bet lielāko daļu izdevies notriekt.
Ap pulksten 20.40 pēc Latvijas laika pienāca ziņas, ka raķešu uzbrukums ir beidzies un Izraēlas iedzīvotāji var atgriezties savos mājokļos.
Izraēlas rīcībā ir spēcīga pretgaisa aizsardzības sistēma, tā sauktais "Dzelzs kupols", kas spējīgs pārtvert un notriekt lielāko daļu ienaidnieka raidīto raķešu.
Footage of ballistic missiles arriving in Israel sent by the Islamic regime in Iran and there are reports of missile hit or fragment of one falling in Tel Aviv. Updates to follow. This is the fourth round of sirens in Tel Aviv tonight. ❤️🩹 pic.twitter.com/Vn25OpIBpk
— Emily Schrader - אמילי שריידר امیلی شریدر (@emilykschrader) October 1, 2024
Teherānas režīma pārstāvji apgalvo, ka šis uzbrukums esot atriebība par Irānas atbalstītā grupējuma "Hizbullāh" vadoņa Hasana Nasrallas nāvi. Viņš tika nogalināts pagājušonedēļ Izraēlas raķešu triecienā Libānas galvaspilsētā Beirūtā.
Footage claiming to show Iranian Ballistic Missile Launches from near the City of Tabriz in Northern Iran. pic.twitter.com/CIcXid5VqM
— OSINTdefender (@sentdefender) October 1, 2024
ASV amatpersonas ziņoja, ka Irānas raķešu uzbrukums Izraēlai varētu būt tikpat vērienīgs kā 13. aprīlī notikušais, kad Irāna uz Izraēlu raidīja simtiem raķešu un dronu. Taču toreiz Izraēlas pretgaisa aizsardzībai kopā ar sabiedroto (galvenokārt ASV un Lielbritānijas) spēkiem izdevās notriekt ap 99% raķešu.
Sagaidot, ka Irāna uzbruks Izraēlai, Džo Baidens bija pavēlējis ASV armijai palīdzēt notriekt Irānas raidītos objektus. Raķešu notriekšanā palīdzējuši arī britu iznīcinātāji.
Izraēlas lielpilsētā Telavivā otrdien tikmēr noticis arī terora akts; teroristu sarīkotā apšaudē nogalināti septiņi cilvēki, vēl deviņi ievainoti. Uzbrukums sācies vilciena vagonā un turpinājies uz platformas. Izraēlas varasiestādes informē, ka divi teroristi "neitralizēti" notikuma vietā.
Dažas raķetes nav notvertas, viens bojāgājušais Rietumkrastā
Dažas raķetes gan neizdevās notriekt. Armija norāda, ka bijuši daži trāpījumi valsts vidienē un dienvidos.
Militārpersonu publiskotajā video redzams, ka kāda skola Gaderas pilsētas centrā ir stipri bojāta.
Zināms, ka triecienā cietis arī kāds restorāns Telavivā.
Par ievainotajiem un upuriem Izraēlā ziņots netiek, tomēr viens vīrietis nogalināts okupētajā Rietumkrastā – viņam uzkritusi notriektas raķetes atlūza.
Irānas uzbrukumu, kas ir bijis masīvāks un spēcīgāks nekā aprīlī, svinēja Gazas joslā un Libānā, prieku par to pauda teroristu grupējums "Hamās". Virs Beirūtas pat bija redzama uguņošana. Svinības neizpalika arī pašā Irānā.
Izraēla sola atbildes triecienu pa Irānu
Trešdienas agrā rītā Irāna paziņoja, ka tās uzbrukums ir beidzies, ja vien Izraēlas režīms nenolems atriebties. Šādā scenārijā Irānas atbilde būšot spēcīgāka un Teherāna sola uzbrukt infrastruktūrai visā Izraēlā.
Taču Izraēlas amatpersonas sola atbildes triecienu pa Irānu pēc tās plašā raķešu uzbrukuma. Vienlaikus turpinās uzbrukumi Teherānas atbalstītā šiītu kaujinieku grupējuma "Hizbullāh" mērķiem Libānā.
Mediji informē, ka Irāna gatavojas atbildēt uz uzbrukumu, un premjers Benjamins Netanjahu uzsvēris, ka tā esot liela Teherānas kļūda.
Tikmēr Irānas Revolucionārā gvarde paziņoja, ka raķešu trieciens bija vērsts pret trim militārajām bāzēm Telavivas apkaimē un tā esot atbilde uz "Hizbullāh" un "Hamās" līderu un gvardes ģenerāļa nogalināšanu.
"Hizbullāh" arī piedraudēja ar iznīcinošu uzbrukumu, ja Izraēla atbildēs ar prettriecienu.
Rietumvalstis, tai skaitā Latvija, asi nosodīja Irānas uzbrukumu, un uzsvēra, ka tā ir konflikta bīstama eskalācija.
ASV un Izraēla konsultēšoties par tālākajiem Izraēlas soļiem un to, kā risināt situāciju saistībā ar Irānas uzbrukumu.
Acīmredzamākie militārie mērķi Izraēlai ir raķešu palaišanas vietas, no kurām otrdien tika palaistas Irānas ballistiskās raķetes, kā arī komandcentri. Tāpat Izraēla varētu mēģināt aktivizēt savu aģentu tīklu Irānā, lai izsekotu tos, kas pavēlēja un īstenoja raķešu uzbrukumu. Turklāt, ja Izraēla nolems vēl vairāk eskalēt situāciju, tā varētu vērsties pret Irānas kodolobjektiem.
ANO ģenerālsekretārs atkal norāda, ka nepieciešams pamiers
Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padome trešdien ieplānojusi sanāksmi par Tuvajiem Austrumiem. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs nosodījis notiekošo, norādot, ka šobrīd tiek piedzīvota eskalācija pēc eskalācijas. Viņš atkārtoti izteicies, ka nepieciešams pamiers.
Eiropas Savienības augstākais diplomāts Žuzeps Borels uzsvēra, ka steigšus nepieciešams pamiers, jo bīstamais uzbrukumu un atriebības cikls draud iziet ārpus kontroles.
Irānas uzbrukums arī nav atturējis Izraēlu no operācijas turpināšanas Libānā. Arī trešdienas rītā agri no rīta Izraēlas armija atsāka bombardēt Beirūtas dienvidu priekšpilsētas, kur izvietota Irānas atbalstītā bruņotā grupējuma "Hizbullāh" infrastruktūra. Īstenoti vairāk nekā desmit uzlidojumi. No priekšpilsētas daļām bija redzami paceļamies lieli dūmu mutuļi.
Izraēla izdeva jaunus evakuācijas rīkojumus šajā apgabalā, bet pēc vairāku dienu smagajiem uzlidojumiem tas lielā mērā jau bija tukšs.
Situācija ir sprādzienbīstama, un saspīlējumu jau iepriekš vairoja Izraēlas sauszemes militārā operācija Libānas dienvidos un gaisa triecieni pa Beirutu. Libānas Veselības ministrija ziņo, ka galvaspilsētā otrdien nogalināti 55, bet ievainoti vēl 156 cilvēki.
Pēc Irānas trieciena aug naftas cenas
Pēc Irānas trieciena par 5% pieauga naftas cenas. Viens no nozares analītiķiem pauda viedokli, ka Izraēla nevilcināsies paplašināt savu militāro ofensīvu, lai ietekmētu Irānu, un Irānas naftas aktīvi, ļoti iespējams, ir mērķu sarakstā.
Izraēlas uzbrukums Irānas naftas ieguves vai eksporta iekārtām varētu ietekmēt naftas izlaidi apmērā, kas potenciāli būtu vairāk nekā miljons barelu dienā.
Saskaņā ar ASV Enerģētikas informācijas administrācijas datiem Irāna ir septītā lielākā naftas ražotāja pasaulē un trešā lielākā OPEC naftas ražotāju karteļa dalībniece.
Tirgotāji baidās, ka jebkāda militāra eskalācija reģionā varētu ietekmēt kuģošanu caur Hormuza šaurumu. Kuģniecības maršruts, kas atrodas starp Omānu un Irānu, ir galvenais globālajā naftas tirdzniecībā, un pa to plūst 20% pasaules piegāžu.
Runājot par akciju cenām, analītiķi norāda, ka tirgus ir nogaidīšanas režīmā, lai saprastu, cik tālu situācijas eskalēsies nākamo 24 stundu laikā.
Pētnieks Andžāns: Šis var būt tikai sākums
Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns LTV "Rīta panorāmai" atzina, ka Irānas raķešu trieciens bija gaidīts solis no Irānas pēc pēdējiem notikumiem reģionā.
Taču, viņaprāt, šis ir tikai sākums. Viņš atgādināja, ka līdzīgi arī aprīlī Irāna uzbrukusi Izraēlai ar droniem un ballistiskajām raķetēm, bet toreiz Izraēlas atbilde bija ierobežota, "šoreiz, domāju, ka atbilde būs lielāka".
Tad būs jautājums, kāda būs tālāk Irānas reakcija, norādīja Andžāns. Viņš pieļāva, ka Izraēla var mēģināt likvidēt Irānas raķešu palaišanas spējas, bet tas būs sarežģīti.
Konflikta eskalācija radīs naftas cenu kāpuma riskus, un var novest pie citām sekām – migrantu un bēgļu plūsmas.
Turklāt jāatceras, ka Irānas sabiedrotā Krievija būs ieinteresēta saasināt situāciju un palīdzēt Irānai.
KONTEKSTS:
Irānai un Izraēlai nav kopējas robežas, taču abas valstis jau gadu desmitiem spēkojušās par ietekmi Tuvo Austrumu reģionā. 1979. gadā Irānā pie varas nāca islāma fundamentālistu režīms, kas sarāva jebkādas saites ar Izraēlu. Irāna uzskata, ka Izraēlas valsts nedrīkst eksistēt; Teherānas režīms draudējis noslaucīt Izraēlu no pasaules kartes.
Irāna tiek uzskatīta par bīstamāko Izraēlas ienaidnieci reģionā, taču Izraēlas rīcībā ir kodolieroči un pasaules spēcīgākās lielvaras ASV atbalsts.
Irānas režīms finansē tādas teroristu organizācijas kā "Hamās" un "Hizbullāh", kas cīnās pret Izraēlu. Konflikts saasinājās pagājušā gada 7. oktobrī, kad "Hamās" teroristi sarīkoja uzbrukumu Izraēlai. Kopš tā laika augušas bažas, ka "Hamās" un Izraēlas karš varētu pāraugt plašākā reģionālā konfliktā ar Irānas līdzdalību.