Kalnu Karabahā pirmo reizi 30 gados ieradusies ANO misija

Kalnu Karabahā svētdien, 1. oktobrī, pirmo reizi 30 gadu laikā ieradusies ANO misija, vēsta Azerbaidžānas plašsaziņas līdzekļi.

Misijas sastāvā ir dažādu ANO iestāžu pārstāvji. Viņu uzdevums ir iepazīties ar situāciju un izvērtēt, kāda humānā palīdzība vajadzīga Kalnu Karabahas iedzīvotājiem, vēsta Azerbaidžānas ziņu aģentūra "Report".

Azerbaidžāna piektdien uzaicināja ANO misiju ierasties Kalnu Karabahā.

Iepriekšējo reizi ANO misija apmeklēja Kalnu Karabahu pirms apmēram 30 gadiem.

Pēc Azerbaidžānas armijas 19. septembra zibensofensīvas vairāk nekā 30 gadus "de facto" pastāvējušās Kalnu Karabahas armēņu republikas varasiestādes nākamajā dienā faktiski kapitulēja Baku priekšā.

Kalnu Karabahas armēņi masveidā dodas uz Armēniju. Tur ieradušies jau vairāk nekā 100 000 no 120 000 armēņu, kas pirms Azerbaidžānas ofensīvas dzīvoja Kalnu Karabahā.

KONTEKSTS:

Armēnijas un Azerbaidžānas konflikts par Kalnu Karabahu jau prasījis vairākus desmitus tūkstošu dzīvību. Kalnu Karabaha (armēņu valodā – Arcaha) starptautiskā likuma acīs ir atzīta par Azerbaidžānas teritoriju, lai gan to pārsvarā apdzīvo armēņi.

1923. gadā Padomju Savienība iekļāva Kalnu Karabahas Autonomo apgabalu Azerbaidžānas Sociālistiskās republikas sastāvā, lai gan līdz pat 90% reģiona iedzīvotāju bija armēņi.

Konflikts saasinājās PSRS norieta posmā, 80. gadu beigās, kad izcēlās pirmais Kalnu Karabahas karš, kurā uzvarēja Armēnija. Tā rezultātā kontroli pār Kalnu Karabahas teritoriju pārņēma Erevānas atbalstīta etnisko armēņu valdība separātiskā apgabala galvaspilsētā Stepanakertā.

2020. gada septembrī uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas atkal sākās smagas kaujas, Azerbaidžānas armijai izdevās atkarot apmēram piekto daļu armēņu spēku iepriekš kontrolētās teritorijas. Bruņotais konflikts ilga sešas nedēļas un beidzās 2020. gada novembrī, kad Armēnija un Azerbaidžāna ar Krievijas atbalstu noslēdza vienošanos par uguns pārtraukšanu, ko Armēnijā daudzi uzskata par kapitulāciju.

2023. gada 19. septembrī Azerbaidžānas karaspēks sāka plaša mēroga militāro operāciju Kalnu Karabahā. Pēc nepilnas diennakts tika paziņots par pamieru, kas faktiski nozīmē Kalnu Karabahas kapitulāciju un šī reģiona atgriešanos Azerbaidžānas kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti