"Kopā par Kataloniju" ģenerālsekretārs Džordi Turuljs trešdien pārraidītā intervijā radio RAC-1 atgādināja, ka pagājušā gada 9. novembrī starp Spānijas Sociālistu partiju (PSOE) un "Kopā par Kataloniju" parakstītā vienošanās bija domāta "politiskā konflikta atrisināšanai" starp Kataloniju un Spāniju.
Turuljs uzsvēra, ka vienošanās pamats bija amnestijas likumprojekts un nosacījums, ka neviens cilvēks netiks atstāts ārpus jaunā likuma tiesiskā seguma. Ja tas neizdosies, nav jēgas runāt par pārējiem jautājumiem, viņš piebilda.
Amnestijas jautājums aktualizējās pēc parlamenta vēlēšanām pērnā gada jūlijā, kurās nedz kreisie, nedz labējie nespēja izcīnīt absolūto vairākumu parlamentā.
Pēc vēlēšanām Sančesam, lai saglabātu valdības vadītāja amatu, bija nepieciešams Katalonijas separātistu partijas "Kopā par Kataloniju" un Katalonijas Kreiso republikāņu (ERC) atbalsts parlamentā. Apmaiņā pret to abas partijas pieprasīja atcelt apsūdzības simtiem katalāņu separātistu, un Sančess piekrita.
Lai gan "Kopā par Kataloniju" bija pieprasījusi amnestijas likumu, otrdien partija parlamentā nobalsoja pret amnestijas likumprojektu, distancējoties no ERC, kas atbalstīja PSOE iesniegto tekstu.
Partija pieprasīja veikt izmaiņas likumprojektā, lai nodrošinātu, ka amnestijas likums neizslēdz nevienu no Katalonijas separātistu kustībā iesaistītajiem.
Trešdien pretrunīgi vērtētais likumprojekts atgriezās parlamenta Tieslietu komitejā, kur tas tiek izskatīts. "Kopā par Kataloniju" pauda pārliecību, ka PSOE ieviesīs pieprasītās izmaiņas apmaiņā pret to, ka partija neatsauc savu atbalstu valdībai parlamentā, kas novestu pie valdības krišanas.
Tomēr gan tieslietu ministrs Fēlikss Bolanjoss, gan avoti Sociālistu partijā trešdien brīdināja, ka tekstam ir stingri jāatbilst 1978. gada Spānijas konstitūcijai un ka "Kopā par Kataloniju" pieprasīto grozījumu pieņemšana būtu konstitūcijas pārkāpums.
Vairāki Spānijas ministri trešdien mudināja partiju "Kopā par Kataloniju" pārskatīt savu nostāju.
"Kopā par Kataloniju" mērķis ir nodrošināties, lai neviena partija neapstrīd amnestijas likumu Konstitucionālajā tiesā, Augstākajā tiesā vai Eiropas Savienības Tiesā.