Ziņojums: Krievijas olimpiskie čempioni skeletonā un bobslejā bija valsts dopinga plānā

Krievijas sportisti 2014.gada Soču ziemas olimpiskajās spēlēs izcīnīja 33 medaļas, tostarp 13 čempionu titulus, taču trešā daļa medaļnieku bija iekļauti valsts dopinga plānā, ceturtdien rakstīja "The New York Times" (NYT). Pirms olimpiskajām spēlēm Krievijas sporta ministrijas dopinga sarakstā bijis arī nākamais olimpiskais čempions skeletonā Aleksandrs Tretjakovs un bobsleja pilots Aleksandrs Zubkovs, kurš uzvarēja gan divniekos, gan četrinieku ekipāžu sacensībās.

Par Krievijas sportistu dopinga sarakstu avīzei pavēstīja Grigorijs Rodčenkovs, kurš Soču spēļu laikā bija Krievijas antidopinga laboratorijas direktors. Viņš atzina, ka izstrādājis trīs aizliegtu vielu kokteili, ko iejaucis dzērienā desmitiem Krievijas sportistu, lai īstenotu vienu no sporta vēsturē lielākajām dopinga afērām, kas vainagojās panākumiem, rakstīja avīze.

Dopinga sarakstā bija arī 14 Krievijas distanču slēpošanas izlases dalībnieki. Tiesa, ne visiem dopings palīdzēja gūt panākumus. Dopinga programmā bija iekļauta arī visa sieviešu hokeja izlase, kas palika 6.vietā. 

Neveiksmīgi bija NYT centieni sazināties ar sportistiem, kurus Rodčenkovs nosauca kā dopinga sarakstā iekļautus. Savukārt Krievijas Bobsleja un skeletona federācijas pārstāvis paziņoja, ka visiem tās pārziņā esošajiem sportistiem tika veikta dopinga kontrole atbilstoši visiem noteikumiem.

Krievijas antidopinga speciālisti un specdienestu darbinieki aizstājuši urīnu olimpiešu nodotajās analīzēs ar iepriekš sagādātiem tīriem paraugiem, spējot apiet drošības sistēmu pret krāpšanos šķietami drošajos analīžu konteineros. Ik nakti dopinga paraugu aizstāšana ilgusi četras stundas.

"Vieni sumināja olimpiskos čempionus, bet mēs sēdējām kā traki un aizstājām viņu urīnu. Vai varat iedomāties, kā ir organizēts olimpiskais sports?" teica Rodčenkovs.

Krievijas sporta ministrs Vitālijs Mutko NYT publikāciju nosauca par nepārtrauktu informatīvu uzbrukumu Krievijas sportam. Rodčenkova teikto nav iespējams pārbaudīt no neatkarīgiem avotiem, tomēr NYT konstatēja, ka viņa teiktais nepārprotami saskan ar ziņojumiem, ko pērn publicēja Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA). Rodčenkovs nodeva NYT e-pastus par dopinga īstenošanu un sportistu sarakstu, kas, pēc viņa teiktā, tika saņemts no sporta ministrijas.

Pēc Soču ziemas olimpiskajām spēlēm Rodčenkovs no Krievijas prezidenta Vladimira Putina saņēma Tautu draudzības ordeni, taču viņa karjera radikāli izmainījās pusgadu vēlāk, kad WADA norādīja uz viņu kā vainīgo Krievijas dopinga programmā. WADA Rodčenkovu vainoja arī naudas izspiešanā no sportistiem, ko viņš noliedz, un dopinga analīžu paraugu iznīcināšanā.

Pēc Rodčenkova teiktā, viņu piespieda atteikties no amata, un bažās par savu drošību viņš aizbēga uz ASV. Februārī divi bijušie Rodčenkova kolēģi ar dažu nedēļu intervālu pēkšņi nomira.

Sočos bobsleja sacensībās otro vietu aiz Zubkova ieguva Oskara Melbārža četrinieks, savukārt skeletonā tikai Tretjakovs apsteidza Martinu Dukuru, kurš kļuva par sudraba medaļnieku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziemas sports
Sports
Jaunākie
Interesanti