Pār Krieviju krīt arvien tumšāka dopinga ēna, kura vēl pārliecinošāk liek apšaubīt šīs valsts izcīnītās zelta medaļas Soču spēlēs tieši bobslejā un skeletonā. Pasaulē un Latvijā šie sporta veidi ir vienas federācijas pārraudzībā, bet viedokļi, kā paust savu nostāju, gan krasi atšķiras
Doma par pasaules čempionāta boikotu Sočos Latvijas skeletona izlasei radās jau vasarā. To viņi vairākkārt pauda arī publiski, piebalsoja arī sportisti no Lielbritānijas un Dienvidkorejas. Pasaules čempionātu galu galā pārcēla uz Kēnigszē trasi Vācijā, bet tas nebūt nenozīmē uzvaru pār negodīgajām aizkulišu spēlēm bobslejā un skeletonā.
Gan pasaulē, gan Latvijā skeletonu un bobsleju pārrauga viena organizācija – ir Pasaules Bobsleja un skeletona federācija un tās analogs arī Latvijā. Galvenie naudas devēji ir tieši krievi, jo starptautiskās federācijas galvenais naudas devējs ir “Gazprom”.
Gan pasaulē, gan Latvijā par boikotu runāja vien skeletonisti. Bobslejisti atturējās spert šādu soli. Tas izbrīnīja arī Latvijas skeletona izlases treneri Daini Dukuru.
“Daži saka, ka mēs esamu uzvarējuši, bet mēs neko neesam uzvarējuši, mēs vienkārši esam parādījuši raksturu,” Latvijas Radio atzina Dukurs.
Viņš norādīja, ka pati trase Sočos ir laba, tur labi slīd un gūtas arī uzvaras, taču skeletonisti ir pret dopingu.
Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas viceprezidents Zintis Ekmanis, pats bijušais bobslejists, arī publiski atbalstīja bobslejistu izvēli neboikotēt pasaules čempionātu. Raidījuma “Krustpunktā” diskusijā viņš to pamatoja arī ar pragmatiskiem apsvērumiem – Soču trase latviešiem ir daudz parocīgāka, lai izcīnītu augstas vietas, kas vēlāk arī noteiks valsts finansējumu šim sportam.
Pašmāju bobsleja izlases treneris Sandis Prūsis arī neatbalsta boikotu, jo neuzskata, ka tas tieši ietekmēs cīņu pret aizliegto vielu lietošanu vai, Krievijas gadījumā, slepenas valsts atbalsta programmas izveidi dopinga lietošanai pirms Soču spēlēm un to laikā. Viņaprāt, galvenais ir atrast vainīgos – gan dopinga lietotājus, gan šīs programmas izveidotājus – un viņus sodīt ar diskvalifikācijām.
“Ja šitā pārceļot varētu iznīcināt dopingu vai negodīgas darbības, es tikai būtu par.
Es būtu rīkojies savādāk, ja būtu pierādījumi,” norādīja Prūsis. Viņaprāt, Soču trase jau nav vainīga, bet cilvēki, kas sacensības organizē. Viņš arī uzsvēra, ka sports ir politika. “Mūsdienās sports aizstāj karu,” uzsvēra Prūsis.
Pasaules kausa sezona bobslejā un skeletonā atsāksies jau nākamgad, janvāra pirmajā nedēļas nogalē Altenbergas trasē Vācijā. Pasaules čempionāts februāra vidū notiks nevis Sočos, bet Kēnigszē.