Nevēlami virtuvē un sniega trasēs. Kādēļ slēpju ziedēs sportā aizliedz fluora savienojumus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Slēpošanas sporta veidos pirms jaunās sezonas aktuāls bija jautājums par fluora savienojumus saturošu slēpju smēru pilnīgu aizliegumu vides un veselības prasību dēļ. Starptautiskās sporta veidu federācijas vienojās atlikt jauno noteikumu ieviešanu līdz 2021./2022. gada sezonas sākumam, tādējādi šoziem slēpes vēl drīkstēs sacensībām sagatavot pēc līdzšinējām tehnoloģijām, tikmēr ražotāji ķimikāliju noliktavās jau labu laiku meklē fluoram pienācīgus aizstājējus.

ĪSUMĀ:

  • Slēpju ziedēs izmantoti fluora savienojumi var radīt nopietnu veselības apdraudējumu.
  • Lielākie tiešie draudi ir slēpju sagatavošanā iesaistītajiem tehniķiem.
  • Starptautiskās federācijas aizliegumu uz gadu atliek precīzu kontroles mehānismu trūkuma dēļ.
  • Dažādās disciplīnās ieguvumi no fluora savienojumus saturošu ziežu lietošanas ir atšķirīgi.
  • Par fluora savienojumu lietošanas aizliegumu sportā sūdzas Eiroparlamentā.

Sportisti ir iecienījuši fluoru saturošas ziedes, jo ar tām sagatavotās slēpes kļūst līdzīgas savulaik populārajām pretpiedeguma teflona pannām, kuru slidenā virsma atgrūž ūdeni un jebkuru citu šķidrumu. Slēpēm tas nozīmē labu slīdamību un ātrumu trasē, kur vietu sadalījumā izšķiroša var būt katra sekundes desmitdaļa. 

Zinātniski pētījumi liecina, ka slēpju smēros izmantotā perfluoroktānskābe (PFOA) un citas perfluorētas vielas (PFC) uzkrājas cilvēka organismā un var radīt nopietnu veselības apdraudējumu, būtiski palielinot sirds asinsvadu slimību, aknu bojājumu, hormonālu traucējumu un ļaundabīgu audzēju risku. Ja perfluorētu virsmu virtuves piederumi popularitāti ir zaudējuši, tad ziemas sportā kopš deviņdesmitajiem gadiem lietotā fluoru saturošā ķīmija arvien ir lielā cieņā.

Ziemas sporta lielvalstīs Norvēģijā un Zviedrijā publicēti divi pētījumi liecina, ka būtiskam riskam ir pakļauts tehniskais personāls, kas sportistiem pirms starta gatavo slēpes,

apstrādājot tās ar PFC saturošiem smēriem. PFOA līmenis slēpju apstrādē iesaistīto personu organismā 45 reizes pārsniedza vidējo rādītāju sabiedrībā.

Smēru uz slēpēm parasti apstrādā ar karstu gludekli un pēc tam noslīpē, tādējādi fluora savienojumi gaisā nonāk gan tvaiku, gan putekļu veidā. 

Pētnieku iegūtie rezultāti liecina, ka sportisti tiešā veidā netiek apdraudēti un nav datu par perfluorēto vielu uzkrāšanos apkārtējā vidē sporta objektos. Lielākās bažas ir par tehniskajiem darbiniekiem, kuri nereti strādā slikti ventilējamās telpās un dienā sagatavo daudzus slēpju pārus. Aprēķini liecina, ka

slēpju tehniķi sezonas laikā fluora savienojumus elpo vidēji 30 stundas nedēļā.

Turklāt ātras slēpes grib arī jaunie slēpotāji, kam nav tehniski kompetentu palīgu un paļauties var vienīgi uz sevi un ģimeni, bet nav informācijas par ziežu kaitīgumu. Fluoru saturošas augstas klases slēpju ziedes cena var pārsniegt 100 eiro par gramu, taču nav pamats uzskatīt, ka tas atturēs zemāka ranga un junioru vecuma slēpotājus, jo ģimenes ir gatavas ziedot ļoti daudz savu atvašu labākajiem panākumiem.

Gan Latvijas spēcīgākā distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka, gan biatlona izlases līderis Andrejs Rastorgujevs sarunā ar Latvijas Televīziju atzina, ka fluoru saturošo ziežu aizliegšana ir atlikta līdz nākamās sezonas startam, jo vēl nav ieviests efektīvs kontroles mehānisms. Ja kontrolē nav iespējams ātri konstatēt, vai slēpju sagatavošanā nav izmantotas aizliegtas vielas, ierobežojumi būtu tīri teorētiski un atkarīgi no sportistu godaprāta, turklāt bez iespējas operatīvi pārbaudīt, vai ātrākie konkurenti nav krāpušies.

Starptautiskā Slēpošanas federācija (FIS) 2020./2021. gada sezonā turpinās veikt analīzes un lauka pētījumus, lai precizētu metodiku un sagatavotu aparatūru efektīvai slēpju kontrolei.

Kad aizliegumu 2021. gada 1. jūlijā ieviesīs, tas būs spēkā visās FIS kalendārā iekļautajās sacensībās neatkarīgi no to līmeņa. 

FIS rīcībā jau ir rokas testeri, kas ļauj noteikt fluora savienojumu klātbūtni uz slēpju virsmas ar vairāk nekā 99% precizitāti. Tomēr pirms testu ieviešanas FIS vēlas uzlabot to kvalitāti, lai slēpotāji varētu būt droši par visiem taisnīgu rezultātu neatkarīgi no laikapstākļiem, apgaismojuma intensitātes un gaisa temperatūras. Apņēmību ieviest perfluorēto vielu lietošanas aizliegumu FIS nav zaudējusi.

Tādu pašu argumentu dēļ līdz nākamajai sezonai izmaiņu ieviešanu atlika arī Starptautiskā Biatlona savienība (IBU). Kalnu slēpošanā perfluorēto vielu lietošanas lietderība ir atkarīga no disciplīnas. Fluora ziedēm nav būtiska ietekme uz rezultātiem slalomā, bet garākajās milzu slaloma un nobrauciena disciplīnās atšķirība Pasaules kausa līmeņa sacensībās var būt milzīga. 

Atsevišķas organizācijas perfluorēto vielu aizliegumu atlikt gan negrasās. ASV slēpošanas un snovborda jumtorganizācija "US Ski and Snowboard" paziņoja, ka aizliegums būs spēkā jau 2020./2021. gada sezonā. Savukārt Norvēģijas Slēpošanas federācija vēl 2018. gadā ieviesa uz uzticēšanos balstītu aizliegumu lietot fluoru saturošas ziedes jauniešu sacensībās, rīkotājiem paturot tiesības pēc izvēles veikt arī testus.

Par FIS lēmumu aizliegt fluoru saturošu ziežu lietošanu gan neiztika bez strīdiem un sūdzībām Eiropas institūcijās.

Sūdzības iesniedzēji Eiroparlamentā apgalvoja, ka FIS lēmums ir vērsts pret godīgu konkurenci un Eiropas uzņēmumiem, kas nepaspēs pārorientēties uz citiem kvalitatīviem produktiem bez fluora un zaudēs vietu tirgū, bet FIS vadībā pārstāvētais Norvēģijas uzņēmums "Swix" tikmēr jau piedāvā slēpju smērus bez fluora. "Swix" ir oficiālais ziežu piegādātājs Norvēģijas slēpošanas izlasēm.

Eiropas Savienībā kopš 2020. gada jūlija potenciāla vides apdraudējuma dēļ jau ir aizliegts ražošanā izmantot noteiktas perfluorētas vielas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti