Distanču slēpotāja Eiduka gatava sezonas izaicinājumiem, sapni par medicīnu neatmet

Latvijas distanču slēpošanas cerība Patrīcija Eiduka jaunajai sezonai gatavojās Polijas komandā, ko pārrauga olimpiskā čempione Justina Kovaļčika, taču līdzās sportiskām ambīcijām 19 gadus vecā vidzemniece nav atteikusies no mērķa reiz studēt medicīnu, tādēļ treniņnometnēs viņa risina privātskolotāju dotos uzdevumus un bagāžā līdzi visur ceļo arī mācību grāmatas.

Eiduka ir no kuplas slēpotāju ģimenes Kokneses novada Vecbebros. Slēpotājai ir seši brāļi, bet tēvs Ingus Eiduks devis nozīmīgu artavu bērnu karjeras attīstībā, ieguldot gan savus, gan draugu un sponsoru sarūpētos līdzekļus. Patrīcijas vecākais brālis Valts Eiduks piedalījās distanču slēpošanas sacensībās 2006. gada Turīnas olimpiskajās spēlēs, slēpotāji ir arī Eidukas brāļi Krists un Ralfs. Patrīcijai ir pērnā gada Phjončhanas olimpisko spēļu pieredze, kad 18 gadu vecumā viņa bija Latvijas delegācijā otrā jaunākā sportiste. 

Patrīcija Eiduka par gatavošanos sezonaiInita Kresa-Katkovska

Pērn Patrīcija trenējās Igaunijā bāzētā komandā, kas izjuka pēc aizvadītās sezonas izskaņā to piemeklējušā dopinga skandāla. Latvijas Radio sportiste pastāstīja, ka pērnajā sezonā tomēr pirmo gadu sajuta profesionālas sportistes dzīves garšu, saņemot nepieciešamo nodrošinājumu un izbaudot sajūtu, ka rezultāts ir atkarīgs no pašas snieguma. 

Patrīcija Eiduka

Uz Phjončhanas ziemas olimpiskajām spēlēm Patrīcijas tēvs devās ar lielu koferi, kas bija pilns nevis ar žāvētām desām, bet slēpju smēriem. Eiduka atzīst, ka tagad šāds koferītis ir vajadzīgs tikai sacensībās Latvijā, bet citur par slēpju smērēšanu gādā speciālisti, kas piesaistīti uz visu sezonu.

Galvenā trenera statusā Patrīcijai gan paliek tētis,

kas visu jūt un nepieciešamības gadījumā veic kādas korekcijas. Tomēr Igaunijas komandā “Team Haanja” iegūto Patrīcija augstu vērtē, uzsverot, ka daudz deva gan izmainītā braukšanas tehnika, gan dzīves pieredze no dopinga skandāla. Viņa piebilda, ka par dopingu komandā neviens nerunā, un, ja kāds individuāli tādas lietas atļāvās, par to informēts bija ļoti šaurs personu loks.

Patrīcija ir pateicīga par Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) atbalstu, tostarp medicīniskajā nodrošinājumā, kas ir pasaules līmenī. Viņa uzskata, ka ļoti daudz ko var sasniegt, vienkārši trenējoties, lai gan ir nepieciešami arī uztura bagātinātāji. LOV sastāvā Eidukai paredzētais gada finansējums ir līdz 11 200 eiro, taču augstā līmenī startēt viņai nebūtu iespējams bez sadarbības ar privātiem atbalstītājiem. Eiduka neslēpj, ka

vienmēr gribas lielāku finansējumu, tomēr ar pašlaik esošo rocību sezonā galvenās vajadzības var nosegt.

Polijas komandā Eidukai ir ļoti stipras sparinga partneres - vienaudzes, un Patrīcija atzīst, ka meitenes viena otru dzen uz priekšu. Uz 10 meitenēm komandā ir pieci slēpju smērētāji, trīs no viņiem igauņi un divi - no bijušās "Team Haanja". Viens no viņiem turpinās gatavot Patrīcijai slēpes, par ko maksās slēpotāja pati, jo atrašanās komandā pati par sevi neko nenodrošina.

Lai piepildītu sapni par izglītību medicīnā, Patrīcijai būs jāatrod tikai studijām paredzēts laiks. Pagaidām paralēli profesionālajai attieksmei pret slēpošanu ir arī ķīmijas un bioloģijas stundas pie privātskolotāja. Tas tādēļ, lai nebūtu izglītības pārrāvuma pēc skolas un reiz varētu iestāties mediķos. 

Domas par medicīnu Patrīcijai ievirzīja tēvs, bet sports viņas interesi ir tikai vairojis,

lai izzinātu ķermeņa iespējas. Mācību grāmatas Patrīcija ņem līdzi uz treniņiem un sacensībām, kur jāpilda arī mājasdarbi. Kad viņa ir Latvijā, sportiste apmeklē privātskolotāju Rīgā un mācās individuāli mājās Vecbebros. Uz treniņnometni viņai līdzi ceļo arī mācību uzdevumi. 

Patrīcija 2018. gadā pasaules čempionātā junioriem izcīnīja 10. vietu sprintā, arī 44. vieta 10 km brīvā stila distancē ir līdz šim augstākais sasniegums olimpiskajās spēlēs Latvijas distanču slēpotājiem kopš neatkarības atjaunošanas. Jaunajā sezonā Eidukai pirmās sacensības būs 15. novembrī Somijas ziemeļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziemas sports
Sports
Jaunākie
Interesanti