Volejbola izlases treneris Gogols: Mēs vēl joprojām mācāmies

Latvijas volejbola valstsvienības galvenais treneris Mihals Gogols pie izlases stūres stājās pērnā gada decembrī. Pagaidām gan piedzīvoti zaudējumi, bet viņš komandā ienācis ar savu filozofiju.

Mihals Gogols trenera karjeru uzsāka jau 23 gadu vecumā. Kā trenera asistents kopā ar Polijas izlasi 2018. gadā kļuva par pasaules čempionu, pēc tam divreiz izcīnīta Eiropas bronza. 2021. gada decembrī viņš tika apstiprināts par Latvijas izlases galveno treneri.

Pirmās sešas spēles šajā amatā Gogols aizvadīja Zelta līgas ietvaros, visās piedzīvoti zaudējumi – pa diviem pret Beļģiju, Čehiju un Igauniju.

“Mēs šobrīd esam procesa vidū. Es to saucu par procesu, jo es redzu, kā puiši strādā. Mēs veicām daudz izmaiņu mūsu sistēmā, arī mentalitātē un attieksmē, izpildot katru volejbola elementu, bet spēlēšana sacensībās un trenēšanās ir divas dažādas lietas. Mēs esam sarūgtināti par rezultātiem, bet es esmu apmierināts ar dažiem mūsu sniegumiem. Piemēram, pret Igauniju mēs nospēlējām divas labas spēles. Mēs uzlabojām aizsardzību, piespēles un punktu gūšanu pēc pretinieka servēm, bet tas tik un tā vēl nav pietiekami, lai varētu sacensties ar tā līmeņa komandām. Tā ir laba pieredze gan man kā trenerim, gan puišiem, jo mēs vēl joprojām mācāmies viens no otra,” “Sporta studijai” pauda Gogols.

Treneris uzsver, ka liela problēma ir tā, ka puiši šobrīd nespēlē klubos: “Piemēram, Kristers Dardzāns, Gustavs [Freimanis], Renārs Jansons. Viņiem ir nepieciešama spēļu pieredze. Arī Romāns [Saušs] nav spēlējis daudz. Tev ir nepieciešama spēļu pieredze, esot saspringtā situācijā. Ja tu nespēlē nemaz vai esi rezervistos bez jebkāda spiediena, un spēlē ir situācija, kad ir 20 pret 20, tev ir nepieciešams noslēgt spēli, pēc gada pauzes tas viss ir atkal kā jauns moments.

Es uzskatu, ka lielākā problēma ir tā, ka puiši nespēlē klubu līmenī.

Mums ir jāuzlabo spēles sākums un spēles brīži, kad mēs esam izvirzījušies vadībā. Kad mēs esam vadībā, mēs pārāk ātri sapriecājamies par rezultātu, un mēs tā nevaram darīt. Mums ir jākoncentrējas un jāturpina strādāt, lai izcīnītu vairāk punktu.”

Gogols komandā ienācis ar pilnīgi jaunu filozofiju, spēlētāji to ir sākuši uztvert, bet vēl priekšā daudz darba, lai to izprastu līdz galam.

“Mēs vēl joprojām mācāmies, jo dažreiz es viņiem lieku spēlēt citā volejbola stilā, nevis tā, kā viņi ir raduši spēlēt. Piemēram, pret Beļģiju, es uzskatu, ka tā ir spēle, kurā tu nedrīksti pieļaut kļūdas vai drīksti kļūdīties ļoti minimāli, taču mēs pieļāvām kļūdas. Es saprotu, ka puiši bija pārsteigti par to stilu, ko izvēlējāmies spēlēt, taču tev ir jāizprot spēle. Volejbolā ir jāiesaista domāšana – dažreiz tev ir jāuzspiež sava spēle, un dažreiz tev ir jānoturas un jāpielāgojas tam, kas notiek. Es nebiju apmierināts ar šo spēli, jo ticu, ka mēs varējām noturēties, samazinot riskus, tad tas būtu nostrādājis. Bet puiši neizprata, kā to var izdarīt, viņi uzskatīja, ka viņiem ir jāuzspiež sava spēle.

Es domāju, ka mēs esam pārmaiņu vidū, un es redzu, ka puiši vēlas mainīties, taču dažreiz viņi vēl joprojām paļaujas uz saviem instinktiem.

Mēs esam uzlabojuši spēli aizsardzībā. Pēc treniņa Jānis Medenis pienāca pie manis, lai aprunātos, un viņš man teica: “Jā, tagad es saprotu aizsardzību, kur man jābūt un kādā pozīcijā.” Es priecājos, jo arī puiši jūt, ka viņi sāk uzlabot dažādus spēles elementus, tai skaitā spēli aizsardzībā,” uzskata treneris.

Šoreiz izlasei bija jāiztiek bez diviem diagonāles pozīcijas līderiem Edvarta Buivida un Hermana Egleskalna.

Abu nespēlēšana saistīta ar savainojumiem – ja par Edvarta spēlēšanu rudenī ir šaubas, tad Hermans gan būs ierindā.

2023. gada Eiropas čempionāta (EČ) kvalifikācijā šī gada augustā Latvijai pretī stāsies Eiropas ranga 12. komanda Somija un Austrija, kas rangā ir 4 vietas zem Latvijas, tajā ieņemot 30. ailīti.

Lai sasniegtu EČ, jāuzvar grupā vai jābūt starp piecām labākajām pārējām komandām. Uz treniņnometni Latvija pulcēsies 29. jūnijā. Runājot par to, pie kā sagatavošanās posmā jāpiestrādā visvairāk, treneris neatbild ar vispārīgām frāzēm, bet nosauc konkrētas lietas!

 

Mihals Gogols

Latvijas volejbola valstsvienības galvenais treneris

 

Sarunas noslēgumā, atbildot uz jautājumu, ko novēlēt darba turpinājumam, Mihals atbildēja īsi – veselību un pacietību – to arī novēlam!

 

Mihals Gogols

Latvijas volejbola valstsvienības galvenais treneris

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt