Pludmales volejbolists Točs: Paceļot pa Latviju nav sliktākais variants

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Edgaram Točam duetā ar Mārtiņu Pļaviņu pirmais posms Latvijas pludmales volejbola čempionātā Ventspilī bija kā saldais ēdiens, lai arī augstāk par 3.vietu neizdevās tikt. Iepriekš pēdējo lielo turnīru pāris kopā aizvadīja septembrī, bet Točs sarunā ar Latvijas Televīzijas "Sporta studiju" uzsvēra, ka Latvijas čempionāts tagad ir zelta vērtē, un tas sniedz arī iespēju paceļot kopā ar bērniem, ko pludmales volejbolists uzskata par ne sliktāko variantu.

ĪSUMĀ:

  • Ceļošana uz sacensībām Latvijā kopā ar bērniem Točam sarežģījumus nerada.
  • Latvieši aicina ārzemju pludmales volejbolistus atbraukt uz vietējā čempionāta sacensībām.
  • Pirms olimpiskās sezonas Točam ar Pļaviņu nebūs viegli izlemt par bāzes treniņnometnes vietu.
  • Sportisti turnīros ārzemēs īpaši piesargājas no saindēšanās ar pārtiku.
  • Tukšo sezonu pludmales volejbolisti pieskaņo fiziskās formas uzlabošanai.

Latvijas čempionāta pirmajā posmā Točs pārliecinājās, ka cilvēki ir noilgojušies pēc sporta un turnīram bija pievērsta liela uzmanība. Dienu pirms pēdējām izslēgšanas turnīra spēlēm Točs sāka ar iesildīšanos savā apmešanās vietā telpās, jo laikapstākļi Ventspilī nebūt nebija vasarīgi.

"Ja ir ļoti draņķīgs laiks, tad jāizvērtē, lai nesaķer iesnas vai kaut ko tamlīdzīgu. Slapjās smiltīs gulēt nav prāta darbs," paskaidroja pludmales volejbolists.

Točam ir ierasta situācija, ka pirms sacensībām viņš vingrinās, bet ģimenes mazie bērni blakus guļ.

Edgars atzīst, ka būšana kopā ar bērniem netraucē gatavošanos sacensībām. "Vienīgi vakaros, kad jāiet gulēt, ir grūti paskaidrot, ka rīt ir sacensības un jāievēro režīms. Tas ir grūtākais variants," piebilda sportists. "Ir jauki ar bērniem paceļot mazliet. Parasti jau nesanāk. Pagājušogad bija tā, ka iebraucu [mājās], pārkrāmēju čemodānus, un tas arī viss."

Pandēmijas dēļ pludmales volejbolā ierastie starptautiski turnīri nenotiek, un Točs pasmej, ka tādēļ ir iekavējis seriālu skatīšanos. Tagad viņam mazliet pietrūkst sacensību adrenalīna un komunikācijas ar amata brāļiem. Pie pirmās iespējas gan tiek risinātas sarunas ar citu valstu spēlētājiem, un saziņa tiek uzturēta arī sarakstē.

"Aizbraucām tikko uz Igauniju, tur bija somu un igauņu dueti. Tu jau komunicē un prasi, kā iet, kas notiek? Tas jau ir gandrīz kā ģimenē. Varbūt ne gluži, bet ir tāds slēgts sabiedrības loks, ir interesanti, savs kaifs parunāt. Tā kā ar čomiem," paskaidroja Točs. "Tagad ar kanādieti visu laiku sarakstos, viņam tur mazliet uz labo pusi iet. Viņš tur trenējās, mājās uztaisījis pats savu svaru zāli, jo viņiem tur ierobežojumi ir stingrāki. Zinām, kādi [Covid-19] skaitļi ir ASV, Kanādu arī tas iespaido."

Točs pastāstīja, ka uz Latviju brauks trenēties labākie lietuviešu un igauņu pāri, stažēties atbrauks arī treneris no Somijas. "Uzskatu, ka tas ir labs piemērs, kā vajadzētu trenerim strādāt, ka mazliet apskatās, pačeko citus," viņš piebilda.

Latvijas pludmales volejbolisti arī aicina citu valstu spēlētājus atbraukt, piemēram uz "Saulkrastu kokteili",

ko Točs raksturoja kā interesantāko pašmāju turnīru. Saulkrastos jūlija pēdējā nedēļas nogalē notiks Latvijas čempionāta trešais posms, bet līdz tam vēl paredzētas sacensības Jūrmalā. 

Točs atzīst, ka grūti prognozēt, cik daudz ārzemnieku varētu spēlēt Saulkrastos. "Krievi raksta – jā, gribam, bet netiekam, 14 dienas jāsēž pašizolācijā. Tagad arī čehu pāri netiek, jo [čehiem] visu [ceļošanu] aiztaisa ciet. Grūti pateikt."

Pludmales volejbolisti cer uz starptautisko turnīru atsākšanos tuvāk rudens pusei. Pļaviņam un Točam olimpiskās kvalifikācijas aspektā intereses par spēlēšanu nav, taču duets vēlas piedalīties sacensībās. Iespējams, notiks kādi komercturnīri, kur visdrīzāk piedalīsies Eiropas pāri. Točs cer, ka uzaicinās arī viņu un Pļaviņu, turklāt tā būtu iespēja arī kaut ko nopelnīt. "Bet visumā – sausais gads," rezumēja Točs.

Točs kopā ar Pļaviņu cenšas organizēt dažādas aktivitātes arī Latvijā.

Ventspilī sadarbībā ar Mārtiņa Pļaviņa sporta klubu un vietējo volejbola klubu “Bloks” viņi noorganizēja brīvo treniņu, kur palīdzēja apgūt zināšanas par pludmales volejbolu.

Pārdomas Točam un Pļaviņam būs par gatavošanos nākamajai sezonai. Pavasarī viņi pirmssezonas sagatavošanos aizvadīja Ēģiptē un pandēmijas dēļ mājupceļš latviešiem ar ģimenēm bija neiedomājami sarežģīts. Turklāt šobrīd Edgars saprot, ka Ēģipti viņi pameta pēdējā brīdī, jo vēlāk tur sākās karastāvoklis ar Lībiju un gaisa satiksme atkal tika apturēta. "Trāpījām tajā šaurajā logā, kas bija," izsprukšanu no Ēģiptes raksturoja sportists.

Treniņnometnes bāzes izvēle uz nākamo gadu duetam būs labs jautājums. "Ir, protams, varianti, bet jāskatās, kas būs pieejams," paskaidroja Točs.

Ne tās labākās atmiņas Točam palikušas par ēdienu Ēģiptē. Latvieši pārsvarā visu gatavojuši paši un veikalus apmeklējuši lieliem iepirkumiem ne biežāk kā reizi pāris nedēļās. "Tur viņiem ir ass ēdiens. Turklāt, ja tur aizbrauktu Pārtikas un veterinārais dienests, sirmi mati viņiem būtu uzreiz," atšķirības izpratnē par nepieciešamajām sanitārajām prasībām raksturoja sportists.

Arī citviet pasaulē pludmales volejbolisti piemērojas situācijai, lai neriskētu saindēties ar ēdienu. 

"Ķīnā vienā viesnīcā bija tā, ka pat vietējie gāja uz [ātrās ēdināšanas iestādi] ''KFC''. Mēs gan bijām mazā pilsētā, kur bija jābrauc uz Sjameņu diezgan liels gabals. Blakus bija tirgus, kur visi sunīši un viss pārējais. Ne jau mājdzīvnieku vajadzībām, bet kotletītēm. Tā smaka un viss pārējais... Ēšana arī bija diezgan skumīga. Brokastīs pārsvarā ēdām rīsus. Rīsi ar olu un zaļajiem zirnīšiem – tāds viņu risoto. Vēl arī nūdeles. Tas arī pārsvarā bija viss. Bija tur normāla gaļa arī, bet to jau ātri izķēra. Vienu vakaru pirms fināliem vispār viss bija tukšs."

Kad fiziskā forma iet uz augšu, imūnsistēma ir kritusies, tādēļ var viegli saindēties un daudziem sanāk pasēdēt labierīcībās, pastāstīja Točs. Viņš atzina, ka sportistiem teorētiski vajadzētu būt izturīgiem, bet parasti viņi labākajā formā ir visievainojamākie pret vīrusiem, tādēļ ar ēdienu jābūt uzmanīgiem. 

Sākot braukāt pa turnīriem, Točs ir kļuvis par lielu kafijas cienītāju,

bet ģimenē viņš tāds ir vienīgais. Edgars atzīst, ka Ķīnā normālu kafiju dabūt ir visgrūtāk, jo tur dod kaut kādu kakao dzērienu vai kaut ko tamlīdzīgu. Visaugstāk Točs vērtē Itālijas un Brazīlijas kafiju, kā arī to, ko pasniedz lidostās atpūtas telpās.

Katram mākonim ir zelta maliņa – neesošās sacensības un neiegūtās naudas balvas par uzvarām atsver domas par nākotni. Olimpiskā ceļazīme Točam un Pļaviņam jau kabatā, un tas ļauj neuztraukties par ranga punktiem. Turnīri Baltijā pārim vajadzīgi, lai ķermenis neatrastu no pludmales, bumbas un spēļu prakses. 

Tukšais laiks ir brīdis, kad var vairāk piestrādāt fiziskajā sagatavotībā, un Točs ar Pļaviņu uz to arī liek uzsvaru.

Točs ir vienojies par sadarbību ar Ivaru Ikstenu, kurš iepriekš trenēja basketbolisti Kitiju Laksu un basketbolā strādā arī ar "TTT Rīga" spēlētājām. 

Pēc dažām mikrotraumām Točs ir atguvis veselību, bet vēl nav optimālā formā, kas pamazām gan tuvojas. "Tagad ir tā, ka aizej uz kārtīgu svaru zāli, pēc tam treniņš smiltīs, un tu nevari pa bumbu trāpīt. Tur jebkurš amatieris atnāktu un ar trīs pirkstiem mani apspēlētu," pastāstīja pludmales volejbolists. "Pagājušogad ap šo laiku jau braukātu apkārt. Tur jau viss aiziet pašplūsmā, bet šeit vairāk var sevi izkontrolēt, iegrožot. Tas, manuprāt, ir baigais pluss."

Točs ir pieradis celties agri, jo viņš visu laiku grib kaut ko darīt un jūt nelielu spriedzi. Viņaprāt, stresiņš mērenās devās ir vajadzīgs, jo tas palīdz sagatavoties startiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti