Pludmales volejbolists Točs: Olimpiskais pārinieks jāatrod līdz septembrim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pludmales volejbolistam Edgaram Točam gada sākums ir saspringts – tikko piedalījies paraugturnīra “King of the Court” finālposmā Katarā, viņš ar zināmu satraukumu gaida sezonu jaunizveidotajā “Beach Pro Tour”, kas tagad aizvietos Pasaules tūri –, un joprojām ir neziņā par nākamo pārinieku. Točs partneri duetā gribētu izvēlēties jau janvārī, bet pieļauj iespēju līdz rudenim savu izvēli pārskatīt.

Komercturnīrā Dohā Točs spēlēja pārī ar norvēģi Matīasu Berntsenu, taču dalībai “Beach Pro Tour” pārinieks jāmeklē Latvijā. Tas jāizdara līdz janvāra beigām, kad ieplānota treniņnometne ārzemēs, sarunā Latvijas Radio atzina Točs. Sadarbībai bija uzrunāts volejbolists Kristaps Šmits, taču īsi pirms Ziemassvētkiem viņš tomēr atteicies. Točs šo lēmumu saprot, jo gan finansiāli, gan karjeras izaugsmē pludmales volejbolā ir daudz nezināmā, arī jaunajā Pasaules tūres formātā. 

Edgars Točs par gatavošanos jaunajai pludmales volejbola sezonai
00:00 / 10:47
Lejuplādēt

“Pludmales volejbolā vairāk viss balstās uz taviem pleciem – ko tu nopelnīsi, tas arī būs. Ja tev nav Olimpiskās vienības atbalsta, tad faktiski esi par ar sevi pamests,” secināja Točs.

Ir vismaz trīs kandidāti uz vakanto pārinieka vietu – Rūdolfs Stankevičs, Olivers Bulgačs un Ernests Puškundzis.

“Mums ir uzaicinājumi doties uz treniņnometnēm pie labām komandām, un līdz ar to mēs – tā visa grupa – arī dosimies tur un šajā treniņprocesā izvēlēsimies labākos,” stāstīja Točs.

Uzaicinājumi treniņnometnēm ir no Brazīlijas, Spānijas, Somijas un Krievijas. Kurp doties? Somu izlase neesot tik spēcīga, bet viņiem ir sakārtota  infrastruktūra – gan laukumi, gan svaru zāle, gan dzīvošana. Savukārt Brazīlijā būtu iespēja trenēties ar topa līmeņa spēlētājiem. Treniņnometnē Točs tad izvēlēsies pārinieku “Beach Pro Tour” sezonai, kas sāksies martā, bet, ja parādīšoties kāds labāks variants, šis ir gads, kad vēl var mainīt partneri.

“Protams, reitinga punkti skaitīsies, bet uz [Parīzes] olimpiādi tie vēl neies. Līdz ar to ir laiks līdz septembrim meklēt to īsto, ar kuru varēšu sākt krāt olimpiskos punktus. Vai tas būs viegli? Nē, jo profesionālais sports - tāds kā pludmales volejbols - nav NBA un nav NHL,’’ sacīja Točs. ‘’Šeit nekad nav bijis viegli un arī nekad nebūs. Sūdzēties man par kaut ko būtu muļķīgi, jo veselība ir kārtībā, ģimenē viss ir kārtībā. Fiinansiālais, pateicoties [Tokijas] olimpiādes ceturtajai vietai, arī ir kārtībā. Es varu trenēties, es varu doties uz nometnēm, attīstīt sevi un domāt tikai par sporta veidu.”

Točs visai skeptiski vērtē Starptautiskās Volejbola federācijas lēmumus par turnīru formātu maiņu, kas ietekmē sporta veida attīstību un neveicina arī finansējuma piesaisti.

“FIVB [Starptautiskā Volejbola federācija] ar skaistiem un gudriem lēmumiem ļoti reti kad ir izcēlusies,” sportists ir visai skarbs. “Nekas būtiski nemainīsies – naudas nebūs vairāk. Vienkārši vienas, divu, trīs, četru un piecu zvaigžņu formāts bija strādājošs, vienkārši neviens negrib rīkot viduvējus,” klāstīja Točs. Viņš arī norādīja, ka janvāra otrajā nedēļā vēl nav nekādas skaidrības par turnīriem – tikai solījumi, ka to būšot daudz.

Tā arī ir lielākā problēma, ka pludmales volejbolā neieplūst lielais finansējums, un sporta veids zaudē tāpēc, ka nav augstākā līmeņa turnīru, uzsvēra Točs.

Pludmales volejbols daudzās valstīs turas uz sportistiem, kuri sasnieguši augstus rezultātus un saņem valsts atbalstu vai pārtiek no turnīru balvu fonda. Līdz ar pandēmiju neviens vairs nevarot nopelnīt. Varot, protams, iet strādāt, bet labāk būtu, ja piemēram TOP 40 sportisti saņemtu kaut kādu noteikto, garantēto summu.

“Ir ideja Eiropas līmenī veidot klubu sistēmu, ka cilvēki var pārstāvēt citu valsti vai spēlēt kādā konkrētā klubā – vai tā ir pilsēta, vai liels uzņēmums. Un tā būtu papildu iespēja nopelnīt pludmales volejbolistiem,” sacīja Točs.

Atskatoties pagātnē, Točs atzina, ka, viņaprāt, lēmums par sportisko šķiršanos no bijušā pārinieka Mārtiņa Pļaviņa bijis pareizs, jo emocionālā gaisotne abu starpā bijusi pārāk saspringta gan treniņnometnēs, gan spēlēs.

“Ar pludmales volejbolu nenopelnīsi miljonus, un tev tā spēle ir jābauda, un, ja beigās nedabūji kaifu spēlējot, nu tad kāda jēga? Tas nav NBA, tas nav NHL, kur kāpj pāri līķiem un sakost zobus, klausīties, kas tu esi, kas tu neesi,’’ atzina Točs. ‘’Gan treniņos, gan spēlēs [vajag] priecāties un iet nevis katru dienu kā uz darbu, bet saprast, ka tiešām tu esi izredzēts un tu nodarbojies ar to sporta veidu, ko tu mīli un ko tu ikdienā gribi darīt. Bieži vien pludmales volejbolu salīdzina ar sērfošanu. Es nezinu, vai jūs esat redzējuši neapmierinātu sērferi, kad viņš uzkāpj uz augstākā viļņa, nobrauc un ir ar bēdīgu seju, saskābis aiziet atpakaļ uz savu istabiņu. Ir jāķer kaifs no tā, ko tu dari!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti