Vīriešu volejbola izlasei pārbaudījums arī Jāņu dienā, dāmu valstsvienībai - vasaras brīvlaiks

Latvijas vīriešu volejbola izlasei šogad izpaliks pilnvērtīga vasaras saulgriežu sagaidīšana mājās, jo nedēļas nogalē valstsvienība izbraukumā sāks Eiropas Sudraba līgas pusfinālu pret Austriju. Vīri Sudraba līgā līdz šim ir darbojušies pārliecinoši, izcīnot četras uzvaras četrās spēlēs, tikmēr Latvijas sieviešu izlase vasaras gaitas jau noslēgusi, taču sperot soli uz priekšu un progresējot.

Vīriešu izlase šogad spēlē Eiropas Sudraba līgā, kas ir zemāka līmeņa turnīrs nekā Zelta līga, kurā Latvija piedalījās iepriekšējos gados. Pērn Eiropas Zelta līga latviešiem bija ļoti neveiksmīga – sešās spēlēs seši zaudējumi un turpinājumā neizdevās kvalificēties Eiropas čempionāta finālturnīram, noslēdzot visumā neveiksmīgu izlases vasaru 2022. gadā.

Lai arī mērķi netika sasniegti, pie Latvijas izlases stūres darbu arī šogad turpina poļu speciālists Mihals Gogols, kurš 2018. gadā kā Polijas izlases trenera Vitala Hainena asistents kļuva par pasaules čempionu. Gogols izlasē ienāca ar savu redzējumu par vēlamo spēles sistēmu un modeli. Kā tas šādos gadījumos mēdz būt, pagāja laiks, līdz treneris un spēlētāji viens otru sāka saprast – tā tas notiek ne tikai volejbolā, bet jebkurā komandu sporta veidā.

Gan treneri, gan spēlētāji atzīst, ka šogad esam labākā situācijā un sākam no augstāka punkta.

"Šogad esam labākā sākumpunktā, jo esam pazīstami ar trenera prasībām un to, kā viņš vēlas, lai spēlējam. Nav jāmācas no jauna, bet varam atkārtot un likt klāt," sacīja valstsvienības kapteinis Atvars Ozoliņš, kuram šovasar parādīt maksimālo sniegumu traucē savainojumi.

Spēlējot līmeni zemāk nekā pērn, latviešiem Sudraba līgā līdz šim sekmējies labi – četras uzvaras tikpat spēlēs un setos 12:0, proti, nezaudējot ne setu. Tiesa, arī fons nav tik spēcīgs kā pirms gada – Kipra un, jo īpaši Fēru salas, nav tik augsta līmeņa komandas kā Čehija, Beļģija, Igaunija vai Somija, ar kurām mūsējie spēkojās pērnvasar Zelta līgā un Eiropas čempionāta kvalifikācijā.

Latvijas Volejbola federācijas vadība būtībā aizņēmās ideju no somiem – 2019. gada Zelta līgā viņi zaudēja visas sešas spēles, bet nākamreiz somi Eiropas līgā atgriezās 2022. gadā, spēlējot Sudraba līgā. Tur viņi iekrāja pārliecību, aizkļuva līdz Sudraba līgas finālam un vasaras beigās iekļuva Eiropas čempionātā, pārspējot arī Latviju.

Tieši vārdi "krāt pārliecību" ir viens no iemesliem, kāpēc Latvija šogad spēlē tieši Sudraba līgas turnīrā.

Izlases sastāvs šobrīd ir ļoti tuvu optimālajam – no labākajiem iztrūkst vienīgi 1. tempa uzbrucējs Toms Švans un cēlājs Deniss Petrovs. Par šo abu spēlētāju kvalitātēm nevienam šaubu nav, tāpēc treneri viņiem ļauj atpūsties un gatavoties nākamajai sezonai, kā arī izlases vasarai, kas būs krietni nozīmīgāka, jo gaidāms Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrs.

"Par otro spēli pret Kipru neesmu sajūsmā, taču nevaram pazaudēt kopējo bildi par šo nostrādāto mēnesi un ieguldīto darbu. Esam progresējuši kā komanda, arī spēlētāji progresējuši individuāli un esmu priecīgs, ka spēlējam nobriedušāku volejbolu," sarunā ar LSM.lv teica izlases galvenais treneris Gogols. "Izmantojam jaunus spēlētājus un nav viegli spēlēt nobriedušu volejbolu ar jauniem spēlētājiem. Esmu priecīgs, bet gribētu lielāku stabilitāti, tāpēc par šo nogriezni došu 8 no 10 [punktiem], jo ir nelielas lietas, ko gribu redzēt labākā kvalitātē. Bet vēlreiz uzsvēršu, ka nevajag pazaudēt kopējo bildi un domāju, ka šis bija labs posms, kurā parādījām labāku kvalitāti."

"Pirmais pretinieks Fēru salas nebija tik stiprs, bet treneris uzsvēra, ka tas ir viens no uzdevumiem – iemācīties un iegūt "killeru instinktu". Pret stiprajām komandām katra brīvā bumba mums ir jāizmanto un jāpabeidz punktu ar pirmo iespēju. Spēles pret šīm komandām Sudraba līgā palīdz to iegūt," paskaidroja izlases diagonāles spēlētājs Renārs Pauls Jansons.

Viens no pieredzējušākajiem vīriem šajā valstsvienības modelī diagonāles spēlētājs Hermans Egleskalns atzīmēja, ka kopumā ar sniegumu Latvijas komanda var būt apmierināta, taču kvalitāte brīžiem mēdz pieklibot un to viņš vēlētos redzēt vēl labākā līmenī.

Iedziļināties Latvijas izlases statistikā pēc šīm četrām spēlēm kopumā nav pārāk lielas nozīmes – pretinieki ir bijuši līmeni zemāki,

un, kā norāda ilggadējais Latvijas izlases libero Ingars Ivanovs, tieši gaidāmās spēles parādīs, uz ko valstsvienība ir spējīga.

"Fēru salas un Kipra nav tas rādītājs vai atskaites punkts. Kā es vienmēr esmu teicis, ir jāmāk spēlēt arī pret tādiem pretiniekiem, kas it kā ir vājāki. Kad jau pirms spēles zini, ka viņi ir galvas tiesu zemāka līmeņa komanda, tad vajag papildus sagatavoties šīm spēlēm, jo pretiniekiem jau nav ko zaudēt. Uz tādām spēlēm ir grūti saņemties, motivēt sevi, bet čaļi parādīja, ka arī pret šādām komandām spēj nospēlēt un parādīt ļoti labu volejbolu," norādīja Ivanovs, paužot, ka pie Gogola spēlētāji arī treniņos nevar atļauties vaļības.

"Pats neesmu piedalījies treniņprocesā, bet esmu aprunājies ar treneri un viņam ir daudz dažādu skatījumu par visiem volejbola elementiem. Gribētu uzteikt, ka tiek filmēti visi treniņi. Pilnīgi visi un tie pēc tam tiek analizēti. Uzskatu, ka tā būtu jābūt visās komandās. Tad vari salīdzināt vai čaļi ieklausās, vai viņi izpilda to, ko esi teicis. Treneris redz, kā spēlētājs trenējas un, no spēlētāju skatupunkta, tas spēlētājam neļauj iedomāties, ka "šodien pietaupīšos, patrenēšos ar pusspēku"," paskaidroja pieredzējušais Ivanovs, kurš šovasar komentē vīriešu izlase spēles Latvijas Televīzijā.

Nākamā spēle vīriešiem paredzēta 24. jūnijā izbraukumā pret Austriju, savukārt 28. jūnijā pusfinālā būs atbildes spēle Jelgavā.

Sudraba līgas sezona jau noslēgusies Latvijas sieviešu volejbola izlasei, kas izcīnīja divas uzvaras sešās spēlēs un grupā ierindojās 3. vietā četru komandu konkurencē. Latvijas volejbolistes abos savstarpējos mačos pieveica Ziemeļmaķedonijas komandu, turklāt trīs setos. Tāpat vienā no mačiem izdevās uzvarēt setu pret Igauniju, un abās spēlēs uzvarēts sets pret Austriju – abas šīs izlases bija spēcīgākās šajā grupā. Latvijas sieviešu izlasē ir redzams vērā ņemams progress gan spēles kvalitātē, gan rezultātos, jo iepriekšējā piegājienā 2021. gadā bija seši zaudējumi sešās spēlēs un tikai viens uzvarēts sets.

Jau turnīra gaitā savainojuma dēļ izkrita viena no vadošajām 2. tempa spēlētājām Paula Ņečiporuka. Dažādu iemeslu dēļ atsevišķas spēles izlaida vēl vairākas spēlētājas, tāpēc rezultāts, iespējams, varēja būt vēl labāks.

Svarīgi atzīmēt, ka sieviešu volejbola izlase ir ļoti jauna – komandas vidējais vecums ir tikai 21 gads. Komandas galvenais treneris Daniele Kaprioti uzdod retorisku jautājumu, kā šī komanda varēs spēlēt, kad tās vidējais vecums būs 24-25 gadi? Pēc viena gada pārtraukuma izlasē šogad spēlē Latvijas labākā volejboliste Marta Kamēlija Levinska, kura izlaida pagājušo vasaru. Kaprioti ir priecīgs par Martas pievienošanos izlasei, taču uzsver, ka viņa ir komandas sastāvdaļa.

"Es komandu varu raksturot kā Šveices pulksteni – spēlētājas ir kā zobratiņi mehānismā. Ja viens zobrats ķeras un īsti nestrādā, tad nestrādās arī viss pulkstenis. Marta ir lieliska spēlētāja un man tiešām prieks, ka varu ar viņu strādāt, taču viens cilvēks neveido visu komandu. Viņa strādā un spēlē, ir mūsu līdere un kopumā ļoti svarīga spēlētāja," sacīja treneris, uzteicot arī citu komandas spēlētāju izaugsmi aizvadītajā klubu sezonā.

Kaprioti visu pagājušo sezonu pavadīja, strādājot ar Rīgas Volejbola skolas komandu, piedaloties arī Eirokausos, kur daļa izlases spēlētāju iekrāja starptautisku klubu maču pieredzi.

Vairākas izlases volejbolistes jau iepriekšējā sezonā spēlēja ārzemēs un vēl vairākas dosies spēlēt ārpus Latvijas nākamsezon, kam vajadzētu dot papildus grūdienu individuālajā attīstībā.

Kopumā gan galvenais treneris, gan arī izlases vadība pozitīvi izsakās par sieviešu izlases startu un dāmu izlases sniegumā ir saskatāma augšupejoša līkne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti