Kā iekārtot savu hokeja laukumu? «Tautas sporta» 7 soļu rokasgrāmata

Kā iekārtot savu hokeja laukumu? 6. solis – ledus liešana, 7. solis – ej slidot!

Sporta studijas diskusija

Sporta studijas diskusija

Zelta stūrakmens Latvijas sportā. Jānim Lūsim - 80.

Apaļu 80 gadu jubileju svētdien svin Jānis Lūsis - sportists, kura vārds uz mūžiem iekalts Latvijas sporta vēsturē, lai arī  vieglatlētikas stadionos viņš sajūsmināja laikos, kad sarkanbaltsarkanais karogs plīvoja tikai latviešu atmiņās un klusībā lolotās neskaidrās nākotnes cerībās. Lūsis šķēpmešanā ir vesela ēra pasaules vieglatlētikas vēsturē, viņa izcilajiem panākumiem iedvesmojot gan savus tautiešus, gan kļūstot par paraugu sportistiem visā pasaulē. 

Jānis Lūsis

Dzimis 1939.gada 19.maijā Jelgavā

Vieglatlēta karjera: 1957.-1976.

Olimpiskās medaļas 
(pārstāvot PSRS)

  • Tokija (1964) bronza
  • Mehiko (1968) zelts
  • Minhene (1972) sudrabs

Eiropas čempions
(pārstāvot PSRS)
1962., 1966., 1969., 1971.

Personiskais rekords: 93,80 metri
(vecā modeļa šķēps)

Lūsis ir vienīgais Latvijas sportists, kurš ieguvis visu kalumu olimpiskās godalgas. Par olimpisko čempionu viņš kļuva 1968.gada 16.oktobrī Mehiko, finālsacensībās pēdējā mēģinājumā šķēpu raidot 90,10 metrus tālu. Pēc četriem gadiem Minhenē Lūsis nopelnīja sudrabu, bet olimpiskos bronzas laurus nodrošināja 1964.gadā Tokijā. Lielā Jāņa rēķinā ir divi laboti pasaules rekordi un četras uzvaras Eiropas čempionātos. 
 

Pēc iekļūšanas pasaulē spēcīgāko šķēpmetēju vidū Lūsis pusotru gadu desmitu noturējās virsotnē un daudzas sezonas aizvadīja bez neviena zaudējuma. Pirms pieciem gadiem Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas (IAAF) Slavas zālē uzņemtais Lūsis uzvarēja 200 no 274 sacensībām, kurās piedalījās.

Čempions reiz pats ironizēja, ka viņa 180 centimetru augums varētu būt vairāk piemērots skriešanai, nevis šķēpmešanai, tomēr visus teorētiskos trūkumus praksē kompensēja Lūša darbaspējas un neatlaidība. Savulaik netrūka arī tādu, kas apgalvoja, ka nekāds labais šķēpmetējs no Lūša nesanāks. Viņš pierādīja pretējo, kā vienmēr - ar darbiem, nevis spriedelēšanu.

Jubilejā vēlēsim Lūsim ar tādu pašu pārliecību par sevi kā sacensībās sporta arēnās pārvarēt veselības likstas un ilgus gadus arvien stiprināt Latvijas vieglatlētu saimi.

Saistītie raksti
Vieglatlētika
Sports
Jaunākie
Interesanti