Piespēle

Covid-19 pandēmijas ietekme uz bērnu un jauniešu sportu Latvijā

Piespēle

Ratiņkērlinga izlase - pirmā Latvijas paralimpiskā komanda, kas piedalīsies ziemas spēlēs

Sarunas par sporta karalieni vieglatlētiku: skrējēja Agate Caune un šķēpmetājs Gatis Čakšs

Vieglatlētikā no veselības grupas līdz Eiropas medaļai – gargabalniece Caune skrien ar prieku

Agate Caune sevi labprāt dēvē par jaunu valmierieti, kas 17 gadu vecumā mīl skriet garās distances un to dara ar prieku. Turklāt vasarā viņa vecāku skrējēju konkurencē izcīnīja sudraba medaļu U-20 Eiropas čempionātā un ir sezonas līdere Latvijā 3000 metru, 5000 metru un 10 000 metru distancē. 

Vieglatlētikā Caune nonāca apmēram 10 gadu vecumā veselības apstākļu dēļ, jo meitenei vienkārši vajadzēja sportot. Kā jau visi iesācēji, viņa sākumā darīja visu – gan lēca un skrēja, gan meta un grūda, jo vienkārši trenēja fizisko izturību. Pēc kāda laika kļuva skaidrs, ka Agates disciplīna būs garo distanču skriešana.

Jaunā sportiste neslēpj, ka viņas izvēlētajā specializācijā jābūt ļoti pacietīgai un jāiegulda liels darbs.

Ja sākumā Agate skrējienos bija viena no pēdējām, tad pamazām jau kāpa uz rezultātu tabulas vidu, līdz vienu vasaru 7. klasē izcīnīja pirmo ziemas titulu 2000 metru skrējienā un bija trešā 1000 metru distancē. 

"Tas tiešām bija pārsteigums gan man pašai, gan manam trenerim, un tā jau aizsākās," pirmos panākumus atcerējās skrējēja. "Katru sezonu gatavojos cītīgi mačiem un tagad esmu sasniegusi vienu no lielajiem sapnīšiem – vispār startēt Eiropas čempionātā un pat izcīnīt medaļu, ko es negaidīju. Tas tiešām ir liels panākums, un esmu pacilātā sajūtā par to, ko esmu izdarījusi."

Agate apzinās, ka vēl ir daudz un dikti jāstrādā, bet redzot, ka smagais darbs un ieguldītais laiks, no daudz kā cita atsakoties, dod augļus, viņu motivē turpināt iesākto. 

Caune pārliecinājusies, ka viņai nav sprinta īpašību, tādēļ ar treneri vienojās koncentrēties startam 5000 metru un 10 000 metru distancēs. 

Jūlijā Caune izcīnīja sudraba medaļu U-20 Eiropas čempionātā 5000 metru skrējienā, lai gan pirms došanās distancē jutās sagurusi, jo tas viņai bija trešais starts četrās dienās. Līdzās pagurumam bija arī liels uztraukums, bet skrējiens izdevās ļoti labi, un finišā Agate nespēja noticēt, ka ir otrā.

"Tiešām man ir otrā vieta.. es nespēju to aptvert, ka tiešām es. Toreiz man bija 16 [gadi], un es varu dabūt otro vietu," piedzīvotajās emocijās dalījās skrējēja. "Skrienu pie trenera, viņš mani apkampa, saka, jā tu esi, tu izdarīji, malacis! Bija arī vecāki skatīties šīs sacensības, es skrienu pie viņiem, un sajūtas vienkārši neaprakstāmas. Tu redzi, ka tiešām spēj aizbraukt uz Eiropas čempionātu un pārstāvēt godam savu valsti ar ļoti labu rezultātu. Tiešām necerēju, ka būs tāds rezultāts."

Pārliecību par sevi Agate stiprināja jau pērnvasar Baltijas čempionātā Pērnavā, kur viņa izpildīja Eiropas čempionāta normatīvus 1500 metros.

Jaunā vieglatlēte visu laiku ir ticējusi saviem spēkiem un tam, ko dara. Dodoties pie starta līnijas, viņa noskaņo sevi izdarīt visu, ko tobrīd spēj, lai finišētu ar gandarījumu un nebūtu sevi jāgrauž par zaudētām iespējām.

"Vienkārši daru visu, ko es varu, es ticu sev," uzsvēra Caune. "Lai vai kāds rezultāts būtu, to es esmu sasniegusi, jo tajā brīdī es to spēju izdarīt."

Aizvadīto sezonu Agate uzskata par ļoti pārsteidzošu, un viņa jūtas pagodināta, esot Latvijā līdere pat konkurencē ar pieaugušajam un sasniedzot labus rezultātus. Lielāko paldies Agate saka savam ilggadējam trenerim Raitim Ravinskim, ar kuru sportiste ļoti labi saprotas un uzticas viņa izraudzītajai metodikai. Ļoti nozīmīgs ir arī ģimenes un apkārtējo atbalsts, lai sportiste varētu tiekties pēc labākajiem rezultātiem.

Caune priecājas par kvalitatīvi rekonstruēto Jāņa Daliņa stadionu, kas ļauj viņai Valmierā pilnvērtīgi trenēties.

Pirmoreiz nonākot pārtapušajā Daliņa stadionā, Agatei pat licies, ka viņa atrodas citā valstī. Skrējēja pat trenējās kopā ar ar puišiem, jo tas palīdz uzturēt konkurenci, tomēr gatavošanās gan neaprobežojas tikai ar stadionu – Agatei pat ir iegādāts skrejceliņš, lai viņa mājās vēl pirms skolas paspētu paveikt dienas pirmo treniņu. 

Jaunā skrējēja jau ir saņēmusi piedāvājumus no ASV augstskolām, bet vēl nesteidz pieņemt lēmumus, jo līdz skolas absolvēšanai ir vairāk nekā gads laika. ASV augstskolu Caune uzskata par ļoti labu iespēju jaunam sportistam trenēties lieliskā vidē un spēcīgā konkurencē. Vispirms gan viņa vēlas pēc iespējas labāk sagatavoties nākamajai sezonai, lai uzrādītu vēl augstvērtīgākus rezultātus, un sportiste cer, ka tas izdosies. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt