Testosterona ierobežošanu sieviešu vieglatlētikā atzīst par pamatotu, Semenja apelācijā zaudē

Vairākkārtējā pasaules eksčempione 800 metru distancē Kastera Semenja zaudējusi apelācijas prasības izskatīšanā Šveices Augstākajā tiesā, kas noraidīja dienvidafrikānietes iebildumus pret starptautiskās vieglatlētikas jumtorganizācijas "World Athletics" noteikumiem sievietēm ar atšķirīgu dzimumattīstību, otrdien vēstīja BBC. Noteikumi paredz, ka daļā skriešanas distanču var piedalīties tikai dalībnieces, kam testosterona līmenis nepārsniedz noteiktu normu. 

Lai piedalītos 400 metru līdz jūdzes distancēs, Semenjai jālieto testosterona līmeni samazinoši medikamenti, ko viņa uzskata par nepieņemamu. Par tiesas lēmumu 29 gadus vecā Semenja pauda vilšanos un teica, ka turpinās cīnīties, lai ikviena sportiste varētu piedalīties sacensībās tāda, kāda ir piedzimusi. 

Pērn Semenjas prasību noraidīja Starptautiskā sporta arbitrāžas tiesa (CAS). Šveices augstākā tiesa sākotnēji CAS lēmumu apturēja, bet vēlāk viedokli mainīja. Tas liedza divkārtējai olimpiskajai čempionei Semenjai 2019. gadā Katarā aizstāvēt pasaules čempiones titulu. 

Šveices Augstākā tiesa otrdien paziņoja, ka atbalsta CAS lēmumu, un regulējumu sievietēm ar atšķirīgu dzimumattīstību nosauca par taisnīgām sacensībām nepieciešamu, pamatotu un proporcionālu. "Taisnīgums sportā ir leģitīms jautājums, kas ir sporta sacensību pamatā. Tas ir viens no sacensību pīlāriem," rakstīts tiesas lēmumā. "CAS lēmums nevar tik apstrīdēts."

Gandarījumu par tiesas lēmumu pauda "World Athletics", norādot, ka tas ļaus visām sievietēm ar vienlīdzīgām tiesībām un iespējām iesaistīties sacensībās. Semenjai tāpat kā citām sievietēm ar atšķirīgu dzimumattīstību ir dabiski paaugstināts testosterona līmenis, ko "World Athletics" uzskata par netaisnīgu priekšrocību. 

Savukārt Semenjai tiesas lēmums neatstāj izredzes nākamgad Tokijā cīnīties par trešo olimpisko zeltu 800 metru distancē. Viņa iepriekš teica, ka gatavojas startēt 200 metros, taču šajā distancē Semenjas labākais rezultāts (24,26) vēl ir tālu no kvalifikācijas normatīva (22,80).

Testosterons ir organismā dabiski izstrādāts steroīds, kas palīdz veidot muskuļu masu un skābekļa apgādē svarīgos sarkanos asinsķermenīšus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vieglatlētika
Sports
Jaunākie
Interesanti