Skriešanā piebremzē tehnoloģiju ietekmi - modernos sporta apavus «ieliek rāmjos»

Starptautiskā vieglatlētikas jumtorganizācija "World Athletics" ieviesusi daudz stingrākus tehniskos noteikumus modernajiem skrējēju apaviem, lai ierobežotu iespēju ar tehnoloģiju palīdzību panākt nesamērīgu rezultātu uzlabojumu, vēstīja BBC.

Līdz ar "World Athletics" paziņojumu sacensībās ir aizliegti jebkādi apavi, kuru zoles biezums pārsniedz 40 milimetru. Savukārt apaviem, kuros izmantotas jebkādas pēc 30.aprīļa izstrādātas jaunas tehnoloģijas, vispirms četrus mēnešus būs jānodrošina vieta brīvā tirdzniecībā, pirms sportisti tos drīkstēs lietot sacīkstēs.

"World Athletics" veiks tehnisko ekspertīzi jebkādiem apavu modeļiem, kurus varētu uzskatīt par noteikumiem neatbilstošiem. Vieglatlētikas jumtorganizācija arī ieviesa aizliegumu sporta kurpē iestrādāt vairāk nekā vienu nelokāma materiāla plāksni. Savukārt apaviem ar dzelkšņiem ir atļauta papildu plāksne dzelkšņu piestiprināšanai, bet zoles biezums nedrīkst pārsniegt 30 milimetrus.

Tika aizliegti diskusijas iepriekš raisījušie "Nike" ražotā "Alphafly" modeļa apavi, kas bija kājās Eliudam Kipčogem, kad viņš 2019.gada oktobrī kļuva par pirmo skrējēju, kas maratona distanci pieveica ātrāk nekā divās stundās. Vairāki augstākā līmeņa maratonskrējēji arī iebilda, ka "Nike" atbalstītājiem skrējējiem ir priekšrocības efektīvāku apavu dēļ, kas citiem nav pieejami. Nekas gan neliecina, ka "World Athletics" varētu anulēt pasaules rekordus, kas sasniegti tagad aizliegtu modeļu apavos. 

Brigida Kosgei "Vaporfly Next%" apavos ar pasaules rekordu uzvar Čikāgas maratonā

Par noteikumiem atbilstošiem atzina "Nike" radītos "Vaporfly" sērijas apavus, kas krasi izmainīja spēku samēru skriešanā, tostarp "Vaporfly Next%" modeli, kas bija kājās pērn pasaules rekordu maratonā labojušajai Brigidai Kosgei. Uzskata, ka "Vaporfly" apavi skrējēja rezultātu var uzlabot par 4%.

Savukārt "World Athletics" prezidents Sebastjans Ko uzsvēra, ka viņa vadītā organizācija negrasās regulēt visu sporta apavu tirgu, taču tai

jānodrošina, lai augstākā līmeņa sportisti sacensībās neiegūtu netaisnīgas priekšrocības.

Īpašu vērību tehnoloģiju ietekmei "World Athletics" pievērš vasaras otrajā pusē gaidāmo Tokijas olimpisko spēļu dēļ. Lai izvērtētu sporta apavu tehnoloģiju ietekmi nākotnē, "World Athletics" izveidos ekspertu grupu. 

Savukārt "Nike" informēja, ka visos uzņēmuma izstrādātajos apavu modeļos sportistam enerģiju skrējienā nodrošina tikai viņa paša pielietotais spēks. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti