Panorāma

Mēnesis līdz «čekas maisu» atvēršanai

Panorāma

Ukraina – dzīve karastāvoklī

I. Radevičai būs grūti pierādīt nevainīgumu dopinga lietā

Radevičai būs grūti pierādīt nevainīgumu dopinga lietā

Ziņa par to, ka bijušajai vieglatlētei Inetai Radevičai konstatētas pozitīvas dopinga analīzes, ir nepatīkams pārsteigums daudziem Latvijas sporta vidē. Tagad galvenais jautājums – kā aizliegtā viela nonākusi Radevičas organismā. Kaut arī bijusī vieglatlēte sociālajos tīklos paudusi, ka apzināti aizliegto vielu lietojusi nav, to pierādīt pēc vairākiem gadiem varētu būt ļoti grūti.

Aizliegtā viela tika atklāta Radevičas analīzēs, kas ņemtas pirms sešiem gadiem – Londonas olimpisko spēļu laikā. Toreiz viņa tāllēkšanā ieguva ceturto vietu. Praksē sportistu analīzes uzglabā 10 gadus un pārbauda atkārtoti, tiklīdz atklāj jaunas testēšanas metodes. Londonas spēļu laikā Radevičai uz analīžu veikšanu līdzi bija Latvijas Olimpiskās vienības galvenā ārste Līga Cīrule. Viņa nesaprot, kāpēc viela neuzrādījās jau tad.

“Vienīgais izskaidrojums – varbūt, ka tā ir tik mazā koncentrācijā, ka tad viņi varbūt to nenoķēra un ka šobrīd šie testi ir uztaisīti daudz jūtīgāki, un tāpēc šī analīze ir pozitīva,” norāda Cīurle. Viela, par kuru runā ārste un ko atrada sportistes analīzēs, ir anaboliskais steroīds – oksandrolons.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Farmakoloģijas katedras vadītāja Santa Purviņa norāda: “Tā doma ir tāda, ka oksandrolonam piemīt fiziskā spēka palielinošas īpašības. Bet te atkal ir jāskatās, šīs īpašības tam piemīt tad, ja tas tiek lietots lielās devās.”

Tikmēr EP antidopinga konvencijas projektu vadītāja precizē:

“Tie hormoni, kas ir sintētiski, testosterona analogi, tie organismā paši neizstrādājas.

Līdz ar to tie ir aizliegti no pirmās molekulas, ja tā var teikt.”

Profesore Purviņa norāda, ka šo vielu var uzņemt vienīgi caur muti – kuņģa, zarnu traktu. Nav skaidrs, kā viela nonākusi sportistes organismā. Radeviča norādījusi, ka apzināti nav to lietojusi. Un eksperti šādu iespēju arī neizslēdz.

Piemēram, antidopinga eksperte Kozlovska norāda, ka var būt gadījumi, kad neatļautās vielas sportistu organismā nonāk, ēdot lopu gaļu, kurā ir hormoni, vai lietojot piesārņotus uztura bagātinātājus: “Šīs situācijas var būt visdažādākās, un tāpēc ir nepieciešama godīga un taisnīga lietas izskatīšana,

sportistam jādod iespēja paskaidrot, kas ir noticis, savākt iespējamos pierādījumus un tad neatkarīgai komisijai jāizvērtē, kas tad īsti ir noticis.”

Tomēr, ņemot vērā,  ka pagājis ilgs laiks, attaisnoties varētu būt ļoti sarežģīti. Cīrule uzskata: “Ir pagājuši šie seši gadi, un mēs vispār nevaram neko pārbaudīt vai pierādīt. Nav arī Inetai pieraksti precīzi, ko viņa no kā būtu ņēmusi un ko dzērusi.”

“Tāda nepatīkama sajūta tāpēc, ka Ineta Radeviča bija tā sportiste, kas vienmēr jau pēc karjeras beigām un karjeras laikā tieši cīnījās par tīru sportu,” pauž sporta žurnālists unkomentētājs Anatolijs Kreipāns, piebilstot: “Šeit gan, es domāju, daudz vairāk jautājumi ne tik daudz pašai Inetai, cik viņas trenerim vajadzētu uzdot.

Ir tāds treneris Tar-Avanesovs, pie kura viņa arī Maskavā trenējās un gatavojās, jo tomēr divas citas viņa audzēknes arī tika līdzīgā veidā, es nezinu, vai tas pats preperāts tur bija, bet līdzīgā veidā arī pieķertas.”

Bijusī vieglatlēte par notikušo ierakstījusi komentāru savā Instagram kontā un no plašākas situācijas skaidrošanas atturas, tik pauž: “Visas savas karjeras laikā es vienmēr esmu bijusi pret neatļautu vielu lietošanu un stingri iestājos pret neatļautām vielām sportā arī šobrīd, tāpēc notikušais man ir īpaši nepatīkams. Kaut gan apzināti neesmu lietojusi aizliegtus medikamentus, es saprotu, ka tas neatbrīvo mani no atbildības par notikušo, tāpēc pašlaik daru visu, kas manos spēkos, lai sadarbotos ar speciālistiem un visām iesaistītajām pusēm.”

Dopinga skandāla dēļ Radeviča atkāpusies no Vieglatlētikas savienības (LVS) prezidentes amata. Patlaban viņai piešķirta pagaidu diskvalifikācija, taču tas Radevičai nav aktuāli, jo viņa sporta karjeru beidza jau 2012. gadā.

KONTEKSTS:

Par Radevičas analīzēs atrasto dopingu ziņoja Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas Vieglatlētikas integritātes vienība. Sporta ārsts Mārtiņš Pulveris Latvijas Radio iepriekš pastāstīja, ka anaboliskais steroīds organismā nevar nokļūt nejauši. Viņaprāt, fakts, ka pēc tik ilga laika ir atvērtas proves, ir pilnībā atbilstoša prakse.

Radevičai pagaidām spēkā ir pagaidu diskvalifikācija, bet par oficiālu diskvalifikāciju jau lems Starptautiskā Olimpiskā komiteja un Starptautiskā Vieglatlētikas federācija. Radeviča Londonas olimpiskajās spēlēs izcīnīja ceturto vietu, par centimetru atpaliekot no bronzas medaļas. Tā paša gada beigās viņa beidza savu profesionālo karjeru. Kopš 2017. gada marta Radeviča bija LVS prezidente.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vieglatlētika
Sports
Jaunākie
Interesanti