Sporta ziņas

LBL ceturtdaļfināls "LU" - BK "Liepāja". Kārlis Žunda

Sporta ziņas

Latvijas čempionāta 4. finālspēle volejbolā "RTU/Robežsardze/Jūrmala" - "Ezerzeme/DU"

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Dopinga gadījums "Arkādijas" sporta skolā

LTV: «Arkādijas» sporta skolas nepilngadīgai vieglatlētei organismā konstatē aizliegtas vielas

Aizliegtu vielu klātbūtne konstatēta kādas nepilngadīgas vieglatlētes organismā "Arkādijas" sporta skolā, liecina Latvijas Televīzijas (LTV) rīcībā esoša informācija. Sportistes rezultāti jau krietnu laika sprīdi šķita aizdomīgi vietējiem vieglatlētikas speciālistiem. Vieglatlētes identitāti LTV pagaidām neatklās.

ĪSUMĀ:

  • Par pozitīvām dopinga analīzēm nepilngadīgai Latvijas vieglatlētei liecina neoficiāla informācija.
  • Publiski situāciju nekomentē nedz sportistes trenere Ludmila Olijare, ne Antidopinga birojā un Vieglatlētikas savienībā.
  • Savulaik pozitīvas analīzes bija arī Olijares audzēkņu sarakstā iekļautajam vieglatlētam Kristapam Sietiņam – viņš treneres līdzatbildību kategoriski noliedz.
  • Olijare ir iekļauta Starptautiskās Vieglatlētikas organizācijas melnajā sarakstā, bet bez oficiāli noteiktiem darbības ierobežojumiem

Zināms, ka sportistes trenere ir pieredzējusī Ludmila Olijare, kuras vārds līdzās dopinga lietošanā pieķertiem sportistiem izskan ne pirmo reizi. Olijare no intervijas ar LTV atteicās, paskaidrojot, ka visus paskaidrojumus viņa sniedz tikai atbildīgajām institūcijām, bet kā trenere nevar atbildēt par to, ko audzēkņi dara ārpus treniņiem. Lai gan sākotnēji piekrita, vēlāk no intervijas atteicās arī Latvijas Antidopinga birojā.

Latvijas Antidopinga biroja direktors Mārtiņš Dimants uzsvēra, ka atbilstoši Pasaules Antidopinga kodeksam 

Latvijas Antidopinga birojs ir tiesīgs publiski izpaust informāciju tikai par tādiem antidopinga noteikumu pārkāpumiem, par kuriem spēkā ir stājies lēmums un tas vairs nav pārsūdzams.

Intervijai kameras priekšā sākotnēji piekrita arī Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) ģenerālsekretārs Dmitrijs Miļkevičs, taču vēlāk pārdomāja un no sarunas atteicās.

LVS mājaslapā Olijares audzēkņu sarakstā atrodams arī barjersprintera Kristapa Sietiņa vārds – 2019. gada jūlijā viņa organismā konstatēja aizliegtu vielu klātbūtni. Dažus mēnešus iepriekš, tobrīd 26 gadu vecumā, Sietiņš pirmoreiz piedalījās Eiropas čempionātā telpās. Pēc aizliegto vielu konstatēšanas sportists saņēma četru gadu diskvalifikāciju, kura noslēgsies 2023. gada jūlijā. Olijares līdzatbildību Sietiņš kategoriski noliedza un uzsvēra, ka speciāliste palīdzējusi vien ar padomu skriešanas tehnikas pilnveidē un nemaz nav uzskatāma par pilntiesīgu viņa treneri.

"Aizliegtās vielas manā ķermenī nonāca pašrocīgi, mēģinot izārstēt cirkšņa traumu," teica Sietiņš. "Esmu vienmēr apzinājies savu vainu, tāpēc nekad neesmu izmantojis iespēju pārsūdzēt Antidopinga aģentūras lēmumu."

Aizliegtās vielas nandrolona klātbūtni 2001. gadā konstatēja arī Olijares dēla barjersprintera Staņislava Olijara organismā. Vielas klātbūtne organismā atspēkota netika, bet no diskvalifikācijas izdevās izvairīties juridiskā ceļā. Tolaik sportista advokāts spēja pierādīt, ka Latvijas Olimpiskās vienības veiktās analīzes nav uzskatāmas par oficiālām, jo nebija precīzi ievērota dopinga kontroles veikšanas procedūra. Olijars joprojām ir Latvijas rekordists barjersprintā. 

LTV ir zināms, ka Ludmilas Olijares vārds ir atrodams arī "Athletics Integrity Unit" melnajā sarakstā.

Tā ir Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas dibināta organizācija, kas izmeklē dažāda veida iespējamus pārkāpumus, tai skaitā arī antidopinga jomā. Tomēr oficiāli ierobežojumi trenerei nav piemēroti un Olijare ikdienā strādā ar jauniešiem Rīgas pašvaldības sporta skolā "Arkādija".

Sporta skolas "Arkādija" direktors Jurģis Grants paskaidroja, ka Olijare tika pieņemta darbā sporta skolas iepriekšējās vadības laikā, bet par pārējo viņam nav komentāru. "Par konkrēto gadījumu nav oficiālas informācijas," piebilda Grants.

Pasaules Antidopinga kodeksā ir atrunātas individuālās sankcijas, kuras var piemērot ne tikai sportistam, bet arī citām personām, tai skaitā treneriem. Latvijas vieglatlētikas praksē bijuši nepilni desmit dopinga gadījumu, bet nevienam trenerim diskvalifikācija nav tikusi piemērota.

Situācija ap "Arkādijas" audzēkni gan ir unikāla ar to, ka šoreiz runa ir par nepilngadīgu sportisti.

Ja izmeklēšanas gaitā tiks konstatēta arī treneres vai sporta skolas vadības līdzatbildība, vienīgās iespējamās soda sankcijas ir diskvalifikācija.

Sporta likumā pat īpaši atrunāts, ka Administratīvā procesa likums antidopinga pārkāpumu gadījumā nav piemērojams. Arī Krimināllikumā treneru un sporta skolas vadības atbildība nav paredzēta. Iespējams, svaigais precedents kalpos par iemeslu diskusiju sākšanai par soda mēriem gadījumos, kad aizliegtās vielas konstatē nepilngadīgu sportistu organismā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti