Francijas atklātajā čempionātā Ukraina piesaista uzmanību tenisa laukumos un ārpus tiem

Pēc Elinas Svitoļinas zaudējuma Francijas atklātā čempionāta ceturtdaļfinālā sezonas otrais "Grand Slam" turnīrs ir noslēdzies visiem Ukrainas tenisistiem, bet viņu starts Parīzē nav palicis nepamanīts arī ārpus tīri sportiskām norisēm.

(papildināts ar Arinas Sabaļenkas teikto)
Svitoļina cīņā par vietu pusfinālā ar 4-6, 4-6 otrdien zaudēja baltkrievietei Arinai Sabaļenkai, kura spēlē neitrālas dalībnieces statusā.

Kādai līdzjutējai, kura devās uz Svitoļinas un Sabaļenkas spēli, pirms ieejas "Roland Garros" tenisa stadionā personāls pārgrieza divās daļās Ukrainas karogu, kas bijis noteikumiem neatbilstoši liels. Organizatori gan paskaidroja, ka tāpat būtu rīkojušies ar jebkuru citu karogu, kas neatbilst atļautajam izmēram. Noteikumi ļauj Francijas atklātā čempionāta norises vietā ienest karogu, kas garumā nepārsniedz vienu metru.

Sabaļenka pēc divām iepriekš uzvarētajām spēlēm atteicās ierasties oficiālajā preses konferencē, pamatojot savu rīcību ar psihiskās veselības sargāšanu

un to, ka iepriekš viņa mediju sabiedrībā nejutās drošībā. Pēdējā Sabaļenkas apmeklētajā preses konferencē tenisistei netrūka jautājumu par Krievijas sabiedrotās Baltkrievijas lomu karā Ukrainā.

Tomēr pēc uzvaras ceturtdaļfinālā Sabaļenka atbildēja uz žurnālistu jautājumiem un nosodīja karu Ukrainā.

"Jau ne reizi vien esmu teikusi, ka neatbalstu karu. Es nevēlos, lai mana valsts būtu iesaistīta jel kādā konfliktā. Ja es gribētu nodarboties ar politiku, manis šeit nebūtu. Gribu vienkārši būt tenisiste," teica Sabaļenka. "Es teicu, ka neatbalstu karu, tātad es pašlaik neatbalstu [Baltkrievijas vadoni Aleksandru] Lukašenko."

Savukārt vilšanos sociālajos medijos par Parīzē piedzīvoto pauda krieviete Darja Kasatkina, kura atšķirībā no daudziem saviem tautiešiem tenisā ir skaidri nosodījusi karu Ukrainā. Kasatkina zaudēja astotdaļfinālā Svitoļinai, un pēc mača abas tenisistes nepaspieda viena otrai roku, bet parādīja uz augšu paceltu īkšķi. Skatītāji tomēr vērsās pret Kasatkinu ar ūjināšanu un svilpieniem.

Karjerā pirmo "Grand Slam" pusfinālu otrdien sasniedza čehiete Karolīna Muhova, kura ar 7-5, 6-2 uzveica Anastasiju Pavļučenkovu un cīņā par vietu finālā tiksies ar turnīra otro raketi Sabaļenku.

Vēl nav skaidrs, vai Krievijas un Baltkrievijas tenisisti neitrālā statusā varēs piedalīties Vimbldonas čempionātā,

kas sāksies 3. jūlijā. Atšķirībā no pērnā gada krieviem un baltkrieviem dalība nav liegta, bet tenisistiem Apvienotās Karalistes vīzas saņemšanai jāiesniedz deklarācija, ka viņi nav saistīti ar agresorvalstu militārajām struktūrām un nekādi neatbalsta karu Ukrainā. Lielbritānijas Iekšlietu ministrija informēja, ka pirms vīzu piešķiršanas rūpīgi izvērtēs tenisistu sniegto informāciju.

Parīzē sākas izšķirošās cīņas ceļā līdz titulam

Francijas atklātajā čempionātā pirmo reizi ceturtdaļfinālu sasniedza tunisiete Onsa Žabēra, kam vēl ne reizi nav izdevies uzvarēt "Grand Slam" līmeņa turnīrā. Žabēra ir pirmā Āfrikas tenisiste, kas atklāto turnīru ērā visos četros "Grand Slam" turnīros ir nodrošinājusi vietu ceturtdaļfinālā. Pērn Žabēra spēlēja Vimbldonas un ASV atklātā čempionāta finālā, bet abos titula mačos zaudēja.

Savukārt Beatrise Hadada Maja kļuva par 55 gados pirmo Brazīlijas tenisisti, kas "Grand Slam" turnīrā spēlēs ceturtdaļfinālā. Brazīlietes pretiniece trešdien būs Žabēra, bet pasaules ranga līdere Polijas tenisiste Iga Švionteka, kura arvien laukumā dodas ar cepurei piestiprinātu Ukrainas karoga lentīti, spēlēs pret amerikānieti Koko Gofu.

Vīriešiem pērnais finālists norvēģis Kaspers Rūds tāpat kā pirms gada ceturtdaļfinālā spēlēs pret Dānijas tenisistu Holgeru Rūni. Tiesa, Rūnem sarežģītā piecu setu mačā uzvaru pār argentīnieti Fransisko Serundolo palīdzēja nodrošināt arī tiesneša kļūda, arbitram nepamanot bumbiņas atsišanos dāņa laukuma pusē divas reizes. Rūne pēc mača teica, ka tā ir tiesneša, nevis viņa paša kļūda.

Turnīra pirmās nedēļas beigas iezīmēja arī spēlētājas diskvalifikācija – japāniete Miju Kato sieviešu dubultspēļu mačā ārpus spēles ar bumbiņu trāpīja pa plecu bumbiņu padevējai. Lai gan Kato apgalvoja, ka tas bija pavisam nejaušs trāpījums, un viņa par to atvainojās, tenisistei anulēja gan izcīnītos ranga punktus, gan naudas balvu.

Francijas atklātais čempionāts ar 49,6 miljonu eiro balvu fondu ilgs līdz 11. jūnijam, kad paredzēts vīriešu vienspēļu fināls.