Pēcpusdiena

LFF kritizē pirmo atjaunojamās "Daugavas" stadiona tribīņu un sporta laukuma maketu

Pēcpusdiena

Latvija pašlaik apsver iespēju sākt personu pārvietošanu no Turcijas

Slavenā Krievijas tenisiste Marijas Šarapova - vēl viens meldonija upuris

Video: Pēc Šarapovas meldonija skandāla vēl nav skaidrojumu par vielas kaitīgumu sportistiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Slavenā Krievijas tenisiste Marija Šarapova ir jau sestais jaunā aizliegtā preparāta meldonija upuris kopš 2016. gada sākuma, kad Latvijā ražotais preparāts iekļauts Pasaules Antidopinga aģentūras aizliegto preparātu sarakstā. Šarapova ir sestais “Mildronāta” dopinga upuris divu mēnešu laikā. Taču skaidrojumi par to, kādēļ meldonijs ir sportistiem aizliedzams, no Pasaules Antidopinga aģentūras nav saņemti.

(papildināts, tostarp ar WADA paziņojumu)
Medicīnas doktore, profesore, sertificēta neiroloģe un sertificēta algoloģe Ināra Logina Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pauda neizpratni par to, kādēļ šī viela ir iekļauta aizliegto vielu sarakstā. Viņa norādīja, ka meldonijs ir unikāla viela, kas uzlabo metabolismu – vielmaiņu šūnā. Tādēļ medikaments “Mildronāts” tiek izrakstīts cilvēkiem ar vājumu, muskuļu izsīkumu, pēc insultiem, pie miopātijas, atmiņas traucējumiem un vēl dažādām indikācijām.

Uz jautājumu, vai “Mildronātam” ir blaknes, Logina norādīja, ka sevišķi daudz neesot. “Jebkurām zālēm var būt alerģija vai kas tamlīdzīgs. Man grūti pateikt, neredzot medikamenta instrukciju, norādīja speciāliste.

Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš, kura atklājumam pateicoties arī tapis “Mildronāts”, raidījumā “Pēcpusdiena” atklāja, ka šāds medikaments ir unikāls – pirmais un vienīgais šādas iedarbības preparāts pasaulē.

Pirms pieciem gadiem viņam vaicāts par šī preparāta darbības mehānismu uz sportistiem. Profesors uzrakstījis garu atbildi, un tapis skaidrs, ka šis medikaments ir akceptējams arī sportistiem. Proti, šis preparāts palīdz sportistiem tajā brīdī, kad viņš ir trenējoties pārsniedzis to robežu, kad sākas neatgriezeniski bojājumi.

Uz jautājumu, vai “Mildronātu” varētu uzskatīt uz dopingu, Kalviņš atbildēja noliedzoši, jo preparātam neesot īpašību, ka tā lietošanas gadījumā sportists, kas to lieto, varētu sasniegt labākus rezultātus nekā tie, kas to nelieto.

““Mildronāts” nav dopings. “Mildronāts” aizsargā sportistu,” pauda profesors, norādot: “Šis lēmums ir pieņemts politiski, un tam nav zinātniskā pamatojuma. Tam nav nekāda sakara ar pierādījumiem, ka tas būtu dopings”.

Savukārt AS “Grindeks” Klīnisko pētījumu nodaļas vadītājs Vadims Ķīsis “Panorāmai” norādīja: “Ļoti bieži tiem sportistiem rodas išēmija, kad šūnām ir nepieciešams papildus skābeklis, vai viņiem trūkst faktiski treniņu skābekļa. “Mildronāts” var palīdzēt aizsargāt organisma šūnas pret šo išēmiju, bet nekādā gadījumā tas nevar uzlabot sportista kaut kādu sniegumu''.

Latvijas Antidopinga aģentūras vadītājs Gatis Berķis atklāja, ka informācija par meldonija iekļaušanu aizliegto vielu sarakstā saņemta jau septembrī un par to informēti arī sportisti. Šobrīd viņa rīcībā nav informācijas, ka kādam arī no Latvijas sportistiem pārbaudēs būtu atklāta šī preparāta klātbūtne organismā.

Berķis atklāja, ka Latvijas puse ir sniegusi komentārus un pretenzijas par meldonija iekļaušanu aizliegto vielu sarakstā, bet tas neesot ņemts vērā. “Neesam saņēmuši nekādu skaidrojumu,” norādīja Berķis. Viņš gan masu medijos esot dzirdējis izskanam informāciju, ka viela iekļauta sarakstā, jo paaugstina sasniegumus sportā.

Savukārt Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) pēc Šarapovas pozitīvo analīžu rezultātu publiskošanas paziņoja, ka meldonijs tika iekļauts aizliegto vielu sarakstā, jo ir pierādījumi, ka sportisti to lieto nolūkā uzlabot funkcionālās spējas.

Jau 2015.gadā mildronāts bija iekļauts WADA monitoringa programmā, bet kopš šī gada 1.janvāra tā aktīvā viela meldonijs ir iekļauts sportā aizliegto preparātu sarakstā hormonu un vielmaiņas modulatoru sarakstā.

Vācijas sporta universitātes Ķelnē Bioķīmijas institūts vēl pērn decembrī publicēja informāciju, ka mildronāts palielina atlētu izturību, uzlabo rehabilitāciju pēc slodzēm, aizsargā pret stresu, kā arī uzlabo centrālās nervu sistēmas funkcijas. Tādēļ sportā mildronāts ticis izmantots ne tikai medicīnisku iemeslu dēļ un varētu tikt neatbilstoši pielietots profesionālajā sportā. 

Krievijas sportā šonedēļ pozitīvas dopinga analīzes meldonija dēļ bija vairākiem augstākā līmeņa sportistiem. Kļuva zināms gan par Šarapovas un Eiropas čempionātā daiļslidošanā dejās uz ledus bronzas medaļu izcīnījušajai Jekaterinai Bobrovai, gan pieckārtējam pasaules čempionam ātrslidošanā Pavelam Kuļižņikovam un olimpiskajam čempionam šorttrekā Semjonam Jeļistratovam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti