Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Jāni Langi

Rīta Panorāma

Intervija ar Gunti Keiselu

Intervija ar veselības ministri Andu Čakšu

Veselības ministre: Darām visu, lai pret Latviju nebūtu bargākās vēršanās antidopinga dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas antidopinga sistēma pašlaik ir valsts pakļautībā, kas neatbilst Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) noteikumiem un rada risku sportistu nepielaišanai liela mēroga sacensībām, tostarp olimpiskajām spēlēm. Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienības izvirzītā) pirmdien Latvijas Televīzijas "Rīta panorāmā" pastāstīja, ka pašlaik tiek darīts viss, lai antidopinga sistēmu mainītu un pret Latviju nebūtu bargākās vēršanās.

Viena lieta ir Latvijas antidopinga nozares autonomija, bet cita - finanšu trūkums dopinga analīžu veikšanai, sacīja Čakša. Pašlaik gadā tiek veiktas 150 analīzes, bet mērķis ir tūkstotis. Jautājums jau ir apspriests ar sporta nozari pārraugošo Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) un sportistiem. Veselības ministrijā (VM) ir skaidrs, kā nodrošināt antidopinga nozares autonomiju.

Čakša rēķinās, ka nepieciešamā papildu finansējuma summa antidopinga jomā varētu būt pat lielāka nekā 200-250 tūkstošu eiro, lai varētu piesaistīt un noturēt attiecīgās jomas ekspertus, paturot prātā olimpisko spēļu tuvošanos. VM arī ir sazinājusies ar audita veicējiem par iecerēto risinājumu atbilstību. Pašlaik top informatīvais ziņojums par antidopinga darba organizēšanu valstī, un to drīz virzīs skatīšanai valdībā. 

Intervija ar Aldonu Vrubļevski

Savukārt Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis "Rīta panorāmā" atzina, ka problēma bija apzināta jau 2015.gadā. Pasaules antidopinga jaunā redakcija bija sākusi darboties gadu iepriekš, un atklājās, ka Latvijā ir vairākas neatbilstības. LOK gaidījusi līdz šā gada vidum cerībā, ka VM un valdība ko darīs, lai nodrošinātu atbilstību. Šovasar LOK sāka celt trauksmi Valsts Sporta medicīnas centra antidopinga nodaļas ļoti daudzo neatbilstību dēļ.

Pašlaik Latvijā antidopinga jomā nav nodrošināta neatkarība un autonomija lēmumu pieņemšanā - Antidopinga nodaļas vadītājs ir pakļauts Valsts Sporta medicīnas centra direktoram, kurš savukārt VM. Tas padara antidopinga nodaļu par administratīvi ietekmējamu, un šāda situācija nav pieļaujama. 

Vēl nav oficiāla WADA atzinuma, bet gan tikai norādes, ka Latvijas izvērtējumā būs konstatētas neatbilstības un vajadzēs rīkoties. Vrubļevskis pieļauj, ka WADA vēstule pienāks septembrī, un tad būs trīs mēneši, lai trūkumus novērstu. Tāda situācija pirms Rio olimpiskajām spēlēm bija Ukrainai, kas problēmas novērsa un olimpiādē startēja.

LOK savu lomu saskata par sportu atbildīgās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darbinieku pamudināšanā, lai sadarbībā ar VM izdarītu visu nepieciešamo. Ir sagatavoti dokumentu projekti neatkarīgas antidopinga organizācijas izveidošanai un iesniegti attiecīgajām ministrijām, bet ierēdņu vietā LOK nevar ko darīt, paskaidroja Vrubļevskis.

Lai veiktu organizatoriskas pārmaiņas, nevajadzēs papildus naudu, bet nākamgad būs nepieciešams papildu finansējums analīžu veikšanai, teica LOK prezidents. Tie varētu būt papildu 200-250 tūkstoši eiro ar pieaugošu tendenci, jo analīžu tehnoloģijas katru gadu kļūst sarežģītākas.

Jau vēstīts, ka Veselības ministrijas pakļautībā esošā Valsts Sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļa pēc maijā aizpildītā pašnovērtējuma anketas konstatējusi 19 nepilnības savā darbībā. Ja problēmas netiks laicīgi novērstas, var sekot dažādas sankcijas, tostarp liegums Latvijas sportistiem startēt liela mēroga sacensībās, tostarp olimpiskajās spēlēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti