Valdība atbalsta Antidopinga biroja izveidi

Otrdien Ministru kabineta sēdē apstiprināts Veselības ministrijas sagatavotais konceptuālais ziņojums, kas paredz uzlabot antidopinga sistēmu, izveidojot Antidopinga biroju un tā darbībai nodrošinot pietiekamu finansējumu, informē Veselības ministrija.

Pārmaiņas nepieciešamas, lai antidopinga sistēma atbilstu Pasaules Antidopinga kodeksam, Eiropas Padomes Antidopinga konvencijai un Starptautiskajai konvencijai pret dopingu sportā, un nepilnības neapdraudētu Latvijas sportistu dalību olimpiskajās spēlēs un citās augsta mēroga sporta sacensībās.

Antidopinga biroja izveide nodrošinās lielāku nacionālās antidopinga organizācijas autonomiju nekā šī brīža modelis, kad Antidopinga nodaļa ir Valsts sporta medicīnas centra  struktūrvienība un atrodas Veselības ministrijas pakļautībā.

Antidopinga birojs būs tiešās pārvaldes iestāde, kas atradīsies veselības ministra pārraudzībā un īstenos antidopinga konvencijas prasību ieviešanai nepieciešamos pasākumus. Lai novērstu pastāvošās neatbilstības antidopinga jautājumu uzraudzībā, 2018.gadā un turpmāk ik gadu no valsts budžeta līdzekļiem papildus būs nepieciešami 600 tūkstoši eiro.

Skaidrojot, kādēļ pašreizējā sistēma neatbilst starptautiskajām prasībām, Veselības ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Daina Mūrmane-Umbraško sacīja: “Esam secinājuši un savā ziņā arī saņēmuši aizrādījumus no Pasaules Antidopinga aģentūras par to, ka mēs pašreiz nenodrošinām šai sistēmai pietiekamu autonomiju lēmumu pieņemšanā un arī finansiālajā neatkarībā.”

Ņemot vērā, ka valsts pārvaldes reformu plāns paredz atteikties no jaunu iestāžu veidošanas, jaunizveidotā Antidopinga biroja atbalsta funkcijas, piemēram, grāmatvedības kārtošanu, Veselības ministrija plāno centralizēt, biroja ziņā atstājot tikai kontroļu veikšanu.

“Mums jau uzreiz bija plāns, ka visas šīs atbalsta funkcijas pāriet Veselības ministrijai, atstājot tikai šo specifisko antidopinga funkciju šai iestādei. Tādējādi nodrošināsim šo speciālistu autonomiju tā, kā to pieprasa šīs starptautiskās institūcijas,”norādīja Mūrmane-Umbraško.

Bažas par kavēšanos ar Antidopinga biroja izveidi pagājušajā nedēļā paudusi Latvijas Olimpiskā komiteja. Par sporta nozari atbildīgās Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta vadītājs Edgars Severs, paužot gandarījumu par valdības labvēlīgo lēmumu, teica:

“Ļoti svarīgi ir Veselības ministrijai un šim Antidopinga biroja vadītājam šobrīd padot maksimāli ātri ziņu Pasaules Antidopinga aģentūrai, ka šis lēmums ir pieņemts.”

Lai jauno sistēmu iedzīvinātu, vēl nepieciešami grozījumi Sporta likumā un vairākos citos normatīvajos aktos. Nepieciešamie grozījumi jau daļēji izstrādāti. Tajos plānots noteikt kārtību Antidopinga biroja lēmumu pārsūdzēšanai. Atšķirībā no citiem administratīvajiem aktiem, biroja lēmumus nevarēs pārsūdzēt augstāk stāvošām Veselības ministrijas amatpersonām. Ar Antidopinga biroja lēmumiem neapmierinātiem sportistiem taisnību nāksies meklēt starptautiskajā arbitrāžā.

Papildu finansējums šai funkcijai būšot pieejams jau no janvāra. Līdz ar to uzreiz varēs izpildīt tās prasības, kas skar šo antidopinga kontroļu skaita palielināšanu, un nebūs jāgaida jūlijs vai kā savādāk.

Plānots, ka jaunveidojamais Antidopinga birojs ik gadu veiks vismaz 1000 dopinga kontroļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Sporta politika
Sports
Jaunākie
Interesanti