Sportisti pauž satraukumu: Nodokļu reformas dēļ sports var zaudēt finansējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

No nākamā gada Latvijā sāks darboties apjomīgā un pagājušajā nedēļā arī likumu veidā Saeimas apstiprinātā nodokļu reforma. Bez minimālās algas pieauguma noteikšanas tā arī ievērojami mainīs kārtību, kādā uzņēmumi varēs ziedot naudu sportam. Latvijas Olimpiskā komiteja un dažādas uzņēmēju organizācijas, arī populāri sportisti publiski pauduši, ka reforma sporta nozari ietekmēs negatīvi vai pat to sagraus.

“Manā dzimtajā Saldū basketbols pērn ziedojumos saņēma vismaz pusi no tā, kas vajadzīgs, lai bērni varētu trenēties un piedalīties sacensībās. Pēc izmaiņām nodokļu likumos nākamgad, ļoti iespējams, šo 50 procentu nebūs.

Kas manā vietā pēc desmit gadiem spēlēs izlasē?

Cienījamie deputāti, pieņemot lēmumus, padomājiet, kā augs un trenēsies jūsu bērni, jūsu radu un draugu bērni,” šādu uzsaukumu Latvijas basketbola izlases treniņnometnes laikā sociālās saziņas vietnē “Facebook” publicēja komandas kapteinis Jānis Blūms. Nu jau arī likumiski pieņemto nodokļu reformu gan peļ, gan slavē, bet ievērojamas izmaiņas attieksies arī uz sabiedriskā labuma sektoru, kurā ietilpst arī sports.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Reforma paredz, ka uzņēmējiem no nākamā gada būs jauns ienākuma nodokļa maksāšanas režīms, ieviešot reinvestētās peļņas modeli. Tas nozīmē nodokļa maksāšanu atlikt līdz brīdim, kad peļņa tiek sadalīta vai novirzīta citiem uzdevumiem, kas nenodrošina uzņēmuma turpmāku attīstību. Par reinvestēto peļņu nodoklis nebūs jāmaksā, bet sadalītajai peļņai tas būs 20 procentu apmērā.

Nodokļu atlaides ziedotājiem

Pašlaik uzņēmumi saņem nodokļa atlaidi 85% apmērā no ziedotās summas. Taču atlaide nedrīkst pārsniegt 20% no nodokļa kopējās summas.

Izmaiņas paredz, ka uzņēmumi, kas ziedo, var izvēlēties vienu no trīs iespējām:  

*Samazināt ar nodokli apliekamo peļņu par ziedoto summu, bet šī summa nedrīkst pārsniegt 10% no iepriekšējā gada peļņas pēc nodokļiem.

*Samazināt ar nodokli apliekamo peļņu par ziedoto summu, bet šī summa nedrīkst pārsniegt 3% no iepriekšējā gadā kopējās darbiniekiem samaksātas bruto algas, no kuras maksāts sociālais nodoklis.  

*Samazināt uzņēmuma ienākuma nodokli dividendēm par 30% no ziedotās summas, taču šī summa nedrīkst pārsniegt 10% no aprēķinātā nodokļa summas.  

Attiecībā uz nodokļa atlaidi par ziedojumiem sabiedriskajām organizācijām uzņēmumi varēs izvēlēties vienu no trim iespējām – piemēram, ar nodokli apliekamo peļņu samazināt par ziedoto summu. Tāpat uzņēmumi varēs izvēlēties samazināt nodokli dividendēm par 75 procentiem no peļņas, bet ne vairāk kā 20 procentus no aprēķinātā nodokļa apjoma. Līdz šim šī attiecība bija 85 pret 20.

Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis gan ir piesardzīgs, lūgts vērtēt izstrādāto sistēmu, un paredz, ka sports zaudēs vismaz pusi līdzšinējā naudas apjoma, kas nāca no ziedotājiem.

Tikmēr Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Edgars Severs izceļ, ka nodokļu reforma ir tālredzīga un arī motivācija ziedot mainīsies. Viņš uzsver, ka uzņēmējs varēs izvēlēties, vai ziedot naudu vai arī investēt, nemaksājot nodokli ne par ko. Tāpat izmaiņas nodokļu likumdošanā sports neizjutīšot uzreiz, jo šā gada peļņu uzņēmēji varēs izmantot pēc līdzšinējā regulējuma, un jaunais regulējums attieksies uz 2018. gada peļņu.

Viens no labākajiem Latvijas vieglatlētikas treneriem, Viktors Lācis, kurš vada arī savu sporta skolu, gan pagaidām netic gaidāmajai reformai un uzskata, ka ziedojumu apjoms ievērojami samazināsies.

Lācis norāda, ka viņam pašam ir sava sporta skola un izmantojis nodokļa atlaidi praktiski visos gadījumos.

“Tas ir devis maniem audzēkņiem iespēju trenēties ārzemēs,” Latvijas Radio norādīja Lācis.

Viņam gan ir kāds cits priekšlikums, kur rast nepieciešamos līdzekļus sporta nozares finansēšanai – proti, atgriezties 15 gadus senā pagātnē, kad sports saņēma finansējumu no azartspēlēm.

Tiesa, Edgars Severs pauž, ka tagad ziedojumi sportam būs caurspīdīgāki un pārraugāmāki, jo nereti dzirdēti gadījumi, kad uzņēmēji formāli ziedo vienu summu, par kuru arī saņem nodokļu atlaidi, bet mutiski vienojas, ka atbalstāmais konkrētu daļu no summas pēc tam atdos atpakaļ. Severs uzsver, ka nulles likme reinvestētajai peļņai noteikti veicinās uzņēmējdarbības attīstību un tāpēc jau drīzumā varēs runāt un spriest arī par valsts tiešā finansiālā atbalsta palielinājumu sportam.

Jaunās nodokļu reformas rezultātus varēs vētīt vien 2019.gadā, tāpēc pagaidām visi minējumi ir vien teoretizēšana. Kā rakstiskā komentārā Latvijas Radio izcēla viens no lielākajiem ziedotājiem sportam un arī aktīvs sponsors dažādām organizācijām "Latvijas Mobilais telefons", tad, viņuprāt, ziedojumi un sponsorēšana ir viena no uzņēmuma tēla veidošanas un mārketinga sastāvdaļām. Ziedojumu būtība jau pati par sevi paredz labticīgus filantropiskus vai labdarības mērķus, negaidot tiešu labuma gūšanu. Ja uzņēmums vēlas saņemt pretpakalpojumus, tiek slēgti attiecīgi reklāmas līgumi, kurā tad arī tiek ietvertas visas reklāmas aktivitātes.

LMT uzskata, ka līdz šim uzbūvētā sistēma nodokļu atlaidēm, ziedojot sabiedriskā labuma organizācijām, darbojās pietiekami labi un uzņēmums neredz jēgu, kāpēc tā būtu jāmaina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti