Sadaļas Sadaļas

Sporta ziņas

Biķernieku trase uzņem PČ posmus rallijkrosā

Sporta ziņas

Latvijas vīriešu futbola izlase pirms spēles pret Gibraltāru

Kas jāmaina Latvijas sportā -Valsts kontroles ziņojums paliek zem sitiena sporta federācijas

Sporta veidu federācijas pēc Valsts kontroles paustās kritikas atzīst kļūdas finansējuma apguvē

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā septembrī skatīja informāciju par Valsts kontroles revīziju Latvijas Olimpiskajā komitejā (LOK). Nepilnības valsts finansējuma izlietojumā konstatētas 12 no 36 olimpiskajām federācijām, bet plašsaziņas līdzekļos īpaši tika izceltas četras – kamaniņu sporta, bobsleja un skeletona, jātnieku un šaušanas federācijas.

ĪSUMĀ:

  • Šaušanas federācijā atzīst savas iepriekšējās vadības pārkāpumus
  • Bobsleja un skeletona federācijā atzīst nepilnības, bet tās skaidro ar neuzmanību
  • Kamaniņu sporta federācijā vaino grāmatvedības datu zaudējumu kiberuzbrukumā 
  • Izglītības un zinātnes ministrija aicinājusi sporta organizācijas izvēlēties vienu pārstāvības organizāciju valsts finansējuma saņemšanai

Valsts kontroles ieskatā, organizācijas finansējuma izlietojuma atskaitēm vairākkārt pievienojušas vienus un tos pašus izdevumu dokumentus, kopumā valsts budžetam nodarot zaudējumus 37 000 eiro.

Šaušanas federācijā, kur mainījusies vadība, priekšteču pārkāpumus atzīst. Izdevumi par atalgojumu un darbinieku nodokļiem pārsnieguši attiecīgajos līgumos noteikto ierobežojumu, bet šos izdevumus federācijas iepriekšējās amatpersonas, kuras bija atbildīgas par atskaišu sagatavošanu, nenorādīja atskaitēs. Šo izdevumu vietā atskaitēs iekļāva darījumus, par kuriem bija sniegtas atskaites pēc citiem līgumiem.

Nepilnības atskaitēs atzīst arī Bobsleja un skeletona federācija (LBSF), taču noraida publiski izskanējušos pārmetumus par dubulto grāmatvedību. Federācijā arī uzsvēra, ka atskaites labojumu Olimpiskā komiteja pieņēmusi bez soda sankcijām.

LBSF paskaidroja, ka viena un tā pati atskaite tika iesniegta divas reizes vienā organizācijā – LOK – neuzmanības dēļ,

bet citādi varētu to iztulkot, ja viena un tā pati atskaite būtu iesniegta dažādās organizācijās. LBSF arī nepiekrīt Valsts kontroles ziņojumā minētajam par dubultu finansējuma risku.

"Finansējums ir tik, cik ir, un tiek piešķirts paredzētā apjomā un tikai attiecīgās programmas ietvaros," pavēstīja LBSF.

Uzrādītās nepilnības atzīst arī Kamaniņu sporta federācija (LKSF)  – tā Olimpiskajai komitejai atgriezusi nepilnus 2000 eiro.

LKSF secināts, ka ir notikusi kļūda, iesniedzot atskaites. Radušos situāciju federācijā izskaidro ar 2019. gada nogalē veikto kiberuzbrukumu LKSF grāmatvedības datoram, kā rezultātā tika zaudēti visi uzskaites dati, par ko ticis iesniegts iesniegums Valsts policijā, kas sākusi kriminālprocesu.

"Kiberuzbrukuma rezultātā tika kodēti visi LKSF grāmatvedības dati, kā arī cietis datora cietais disks," informēja LKSF. "Tika pieprasīta informācijas izpirkuma maksa 5000 eiro, ko pēc konsultācijas ar Valsts policiju LKSF atteicās maksāt. Dati par 2019. gadu tika atjaunoti steidzamības kārtā, pieļaujot iespēju, ka datu apstrādē radusies kļūda."

Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārais sekretārs Sandis Riekstiņš uzsvēra, ka

 Valsts kontrole pārbaudes veica ne tikai pēc savas iniciatīvas.

"Tas bija arī mūsu norādījums, ka vajadzētu paskatīties, kas tur notiek," pauda Riekstiņš. "Tas, ko es vēl paspēju noskaidrot, izrādās – jau 2008. gadā bija šāds Valsts kontroles atzinums, tas ir gandrīz copy paste [nokopēts]. Tad ir jautājums, kāpēc 13 gadus neviens neko nav darījis? Šis ir pēdējais [piliens], tāpēc mēs kā Izglītības un zinātnes ministrija esam teikuši – šis ir jāmaina, valstij vajag vienu partneri."

Izglītības un zinātnes ministrija ir aicinājusi sporta organizācijas vienoties par konsolidēšanu. Gadījumā, ja gada laikā sadrumstalotība nevalstisko sporta organizāciju apvienību līmenī nebūs novērsta, ministrija no 2023. gada 1. janvāra pilnībā pārņems valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu, neiesaistot šajā procesā sporta organizāciju apvienības.

"Šobrīd ir četras, piecas organizācijas, katrai kaut kas tiek iedots," paskaidroja Riekstiņš. "Viņi savā starpā laikam nesarunājas, ja šādas shēmas var iziet cauri. Tas neder, tātad mums vajag vienu [organizāciju]. Kādu? Viņiem tagad ir iespēja pašiem savā starpā vienoties."

Latvijas Televīzijas aptaujātās sporta veidu federācijas kopumā nav pret Izglītības un zinātnes ministrijas plānu definēt vienu sadarbības partneri valsts sporta budžeta apguvē.

Juridiski gan sporta organizācijām nav ne pienākuma, ne tiesību veikt šādu konsolidāciju. Tas ir pašas ministrijas pienākums, ja reiz tā uzskata, ka esošais pārvaldības modelis nav piemērots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt