Sporta veidu federācijas mudina kļūt patstāvīgākām pēc tukšā Rio

Latvijas delegācija neatkarīgas valsts vēsturē pirmo reizi kopš 1928.gada palikusi bez medaļām olimpiskajās spēlēs, un vairākas sporta amatpersonas Latvijas Televīzijas "Olimpiskajā studijā" svētdien pauda pārliecību, ka lielāka aktivitāte nepieciešama sporta veidu federācijās. Uz federāciju pastāvīgāku darbu sporta attīstībā aicināja gan Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis, gan Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Sporta departamenta direktors Edgars Severs.

LOK kopā ar Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) un sporta veidu federāciju pārstāvjiem drīzumā izvērtēs veikumu Rio olimpiskajās spēlēs, un uz visiem jautājumiem jābūt atbildēm līdz septembra beigās paredzētajai LOK vēlēšanu sesijai, sacīja Vrubļevskis. Viņš aicināja sporta veidu federācijas kļūt pastāvīgākām lēmumu pieņemšanā, lai veicinātu sporta veida attīstību, nevis tikai paļautos uz labākajiem sportistiem, kurus nodrošina LOV, un pasīvi gaidītu savu nākamo lielo talantu. 

Vrubļevskis arī uzsvēra, ka sportam nākamā gada valsts budžetā pašlaik draud samazinājums par 20 procentiem salīdzinājumā ar 2016.gadu.

Tiesa, ir izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska solījums saglabāt finansējumu augstu sasniegumu sportam un sporta veidu federācijām pašreizējā līmenī, kam LOK sola sekot. Ja tiktu zaudēta piektā daļa valsts finansējuma sporta budžetā, tas tiešām izraisīs problēmas, uzskata LOK prezidents.

Turpretim Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) prezidents Guntis Zālītis saskata ļoti bēdīgu situāciju sporta vadībā - iepriekšējā LOK ģenerālajā asamblejā un vēlēšanās notika tikai krēslu rotācija, un izskatās, ka arī šoreiz vēlēšanās 30.septembrī nekas jauns nenotiks. Jautājums ir par valsts pasūtījumu sportā, un pašlaik neizskatās, ka nākamā un aiznākamā gada pasaules čempionātos kas varētu būtiski uzlaboties, uzskata Zālītis. Par būtisku mīnusu viņš nosauca sporta ministrijas neesamību. Sporta nozari pārrauga neliels departaments Izglītības un zinātnes ministrijā, kur tam ir pakārtota loma, tādēļ nav pamata uzskatīt, ka sportā kas varētu mainīties, lēsa LVS prezidents.

Savukārt BMX riteņbraucēju treneris Ivo Lakučs teica, ka palikšana visos sporta veidos Rio bez medaļas nav gluži izgāšanās, tomēr jāatzīst, ka sistēmā kaut kas buksē. 

IZM Sporta departamenta direktors Edgars Severs uzskata, ka būtu jāapsver nepieciešamība atbalstīt prioritāros sporta veidus.

Jau tagad no vairāk nekā 100 reģistrētiem sporta veidiem valsts ar sporta skolu uzturēšanu atbalsta 40 sporta veidus. Tādēļ uz panākumiem, pirmkārt, būtu jātiecas sporta veidos, kur Latvijai ir augsti līdzšinējie sasniegumi un kvalificēti treneri. 

Divus gadus amatā pavadījušais Severs sagaida, ka pamatprogrammās valsts finansējums sportam nesamazināsies, bet droši vien būs jāizšķiras, vai svarīgāks cilvēks vai sporta objekti. Viņaprāt, Latvijā arī būtu rūpīgāk jāizvērtē, kādus starptautiskus sporta pasākumus nepieciešams rīkot, jo tas prasa lielus budžeta līdzekļus.

Valsts struktūras sporta dzīves pārraudzībā līdz šim ir pārāk ietekmējušās no lielajām sporta organizācijām, no kurām arī būtu jāprasa atbildība par īstenotās sporta politikas rezultātu, sprieda Severs. Viņš atgādināja, ka svarīgākais sportā ir veselīga nācija, bet augstas klases sasniegumi ir tikai viens no sporta politikas virzieniem.

Severs uzskata, ka LOK vēlēšanās pirmās personas nemainīsies, bet varētu būt izmaiņas izpildkomitejā, kuras darbs ir būtisks Latvijas sporta dzīvē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Sporta politika
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt