Sportā pošas naudas balvu dalīšanai; prēmēšanā drīz ieviesīs jaunu sistēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Nacionālā sporta padome (LNSP) ik gadu decembrī lemj par prēmiju piešķiršanu, novērtējot izcilus sasniegumus sportā. Šāda kārtība bijusi jau gadiem, bet 2020. gada decembrī būs pēdējā reize, kad prēmijas dalīs pēc pašreizējās sistēmas. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izstrādā jaunu sportistu prēmēšanas konceptu, bet nav vēl skaidri zināms, kad tas tiks ieviests.

ĪSUMĀ:

  • Panākumu gūšanā iesaistītās personas norāda sportisti paši, tas rada iespēju pie prēmijām tikt nepiederošiem.
  • Konkurences līmenis attiecīgajā sporta veidā naudas balvu apjomu neietekmē.
  • Paralimpieši vēlas saņemt līdzvērtīgas prēmijas.
  • Jaunu prēmēšanas kārtību plāno izstrādāt līdz 2021. gada pavasarim.

Līdzšinējai kārtībai bija vairāki trūkumi, kas pie valsts naudas ļāva tikt arī sportista izvēlētiem draugiem un radiem, kas tieši nebija piedalījušies augstu rezultātu nodrošināšanā. Līdz šim katra gada nogalē sporta veidu federācijas iesniedza IZM prēmējamo sportistu sarakstu. Atlēts pats aizpildīja anketu, norādot, kuri cilvēki palīdzēja viņam sasniegt konkrēto rezultātu.

Taps jauna sportistu prēmēšanas sistēma
00:00 / 05:11
Lejuplādēt

Parasti tika norādīti treneri, fizioterapeiti, masieri, bet vairāki gadījumi gadu gaitā raisījuši diskusijas, jo pieteikumos parādījies kāds ģimenes loceklis vai draugs. Protams, Latvijas sportā nav maz gadījumu, ka atlēta komandā ir treneri, kas ir arī viņa ģimenes locekļi, bet konkrētajos gadījumos to varēja apšaubīt.

Ik gadu kopumā valsts izmaksā miljonu vai pat vairākus miljonus eiro, atsevišķu prēmiju saņemot katram sportista anketā norādītajam cilvēkam.

Saeimas Sporta apakškomisijas vadītājs Sandris Riekstiņš (Jaunā konservatīvā partija) uzskata, ka tas ir bijis viens no sistēmas trūkumiem. Tāpat arī tas, ka netiek vērtēts panākuma nozīmīgums un rezonanse, vienādu naudas summu saņemot nosacīti margināla un pasaulē plaši atpazīstama sporta veida pārstāvim.

Riekstiņš sportistu anketēšanu un paļaušanos uz sporta veidu federāciju informāciju uzskata par nepareizu pieeju, turklāt IZM nepietiek kapacitātes iesniegtos datus pārbaudīt. Viņš rosina "summu x" piešķirt sportistam, kurš pats lai izlemj, vai dot ko trenerim. "Nevis lai nodarbojas ar ''dzejas darbiem'' un raksta cilvēkus, kas nav patiesībā treneri," paskaidroja Riekstiņš. 

Saeimas Sporta apakškomisijas vadītājs uzskata, ka ir labi pateikt paldies, bet jautājums paliek par formu, jo

arī uzņēmēji nes Latvijas vārdu pasaulē, bet prēmijas nesaņem. 

LNSP vada Ministru prezidents, lemšanā piedalās tautas sporta un augstskolu sporta biedrību pārstāvji, vairāki ministri, Latvijas Olimpiskās komitejas vadītājs un citi. Padomē ir arī Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte. Viņa Latvijas Radio atzina, ka līdz šim iedibinātā kārtība strādāja labi, bet par jauno sistēmu pagaidām neko daudz nezina, kaut piedalās darba grupā, kas to izstrādā. Viņai ir svarīgi, lai tiktu ievērots vienlīdzības princips gan prēmiju piešķiršanā, gan to apmērā. 

Par ideālu variantu Dadzīte uzskata sistēmu, kas līdzvērtīgas prēmijas paredzētu gan cilvēkiem, kuriem ir invaliditāte, gan tiem, kuriem tās nav.

IZM izstrādā gan prioritāro sporta veidu sistēmu, gan veido jaunu atlētu prēmēšanas modeli. IZM Sporta departamenta direktors Edgars Severs Latvijas Radio uzsvēra, ka 2020. gads nebūt neatšķiras no citiem, kaut gan sporta notikumu pandēmijas dēļ bija ļoti maz. LNSP sēdes datums vēl nav zināms, bet tā notiks decembra sākumā.

Valsts sporta budžetā prēmijām ir paredzēti 42 686 eiro, un Severs atzīst, ka tas ir ļoti, ļoti maz. IZM vērtē no federācijām saņemtos iesniegumus, kas atbilstoši valdības noteikumiem prēmiju pieteikšanai ir jāiesniedz ministrijā. Tālāk

procedūra paredz sasaukt LNSP sēdi, kur rekomendēs valdībai piešķirt naudas balvas konkrētā apmērā.

LNSP būs diskusija par naudas balvu piešķiršanas kopējo apmēru un finansējuma avotiem, arī par nākotnes naudas balvu sistēmu.

"Mēs jau esam iepriekš teikuši, ka vēlamies izstrādāt pilnīgi jaunu naudas balvu kārtību un sistēmu. Šī pēc būtības mūsu rosinājumā būtu pēdējā reize, kad tiek skatīts pēc pašreizējās sistēmas," teica Severs. "Līdz nākamā gada pavasarim ministrija izstrādātu jaunu kārtību."

Naudu sportistu prēmēšanai ierasti piešķir no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. 2019. gada nogalē sportistu prēmijām tika atvēlēts nedaudz vairāk kā miljons eiro. Kā jau katru gadu, prēmiju piešķiršana sabiedrībā raisīja diskusijas par to, kurš tās pelnījis, bet kurš sacenties maz zināmā sporta veidā ar zemu konkurences līmeni. Arī šie aspekti noteikti jāņem vērā, izstrādājot jauno prēmēšanas modeli. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti