Sadaļas Sadaļas

Sporta organizācijas ceļ trauksmi: Nodokļu reformas var novest pie sportam ziedotās naudas apjoma samazinājuma

Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) un Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) pauž nopietnas bažas, ka Finanšu ministrijas sagatavotais nodokļu reformas piedāvājums, kurā paredzētas būtiskas izmaiņas attiecībā uz uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanu ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām, var novest pie būtiska uzņēmēju motivācijas un ziedojumu apjoma samazinājuma.

Šobrīd valsts finansējums sabiedriskā labuma organizācijām, tai skaitā sporta nozarei, tiešā veidā ir nepietiekams, un būtiska daļa finansējuma tiek gūta tieši no uzņēmumu, tostarp valsts kapitālsabiedrību ziedojumiem. Līdz šim tas noticis, lielā mērā pateicoties tam, ka bijusi UIN atlaide, taču plānotās izmaiņas var novest pie tā, ka ziedojumu apmērs samazināsies pat vairākas reizes.

Lai izvairītos no šādām sekām, ir nepieciešams meklēt citus sporta nozares finansējuma avotus vai kompensējošos mehānismus, pauž LOK.

Kā viens no risinājumiem tiek piedāvāts pārņemt Igaunijas praksi – proti, novirzīt sportam daļu no izložu un azartspēļu nodokļa. Tāpat arī piedāvājums novirzīt sportam daļu no peļņas, ko gūst lielās valsts kapitālsabiedrības. Kā arī, ja tiks mainītas nodokļu sistēma, tad jāpārskata sporta finansēšanas politika kopumā un tai jāparedz lielāks apjoms no valsts budžeta.  

Problēmas izpētes un apspriešanas gaitā tika pieminētas arī citas teorētiski iespējamās versijas, kā piemēram, ziedojuma apjoma vai dubultas summas izslēgšana no ar UIN apliekamās peļņas tās sadales gadījumā. Šāds nodokļu stimuls varētu vismaz kaut kā motivēt uzņēmumus atbalstīt sabiedriskā labuma organizācijas. Turklāt Igaunijas pieredze liecina, ka gadījumā, kad ar UIN ir apliekama tikai sadalītā peļņa, tas veicinājis peļņas pārlieku uzkrāšanos (kapitalizāciju), proti, uzņēmumi biežāk izlemj peļņu nesadalīt un UIN nemaksāt vispār, kas savukārt nav izdevīgi valstij.

LOK un LSFP, kā sporta vadošās organizācijas savās gada kopsapulcēs iepriekš jau ir pievērsušas pastiprinātu uzmanību šai problēmai, kas draud ar sporta finansējuma apjoma ievērojamu samazinājumu. Līdz ar to LOK un LSFP aicina Finanšu ministriju izskatīt piedāvātos risinājuma variantus un meklēt iespējas, kā nodrošināt sporta nozares ilglaicīgu un pastāvīgu finansēšanas modeli.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Sporta politika
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt