Sporta nozari satrauc plānotās izmaiņas treneru sertifikācijas sistēmā

Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija plāno noteikt pārmaiņas sporta treneru sertifikācijas sistēmā, padarot prasības daudz stingrākas. Par šādu pavērsienu ir satraukušies sporta nozares pārstāvji.

Latvijas Sporta federāciju padomes prezidents Einars Fogelis “Rīta Panorāmai” norādīja, ka padome ir tikai par kvalitātes pieaugumu, taču aicina pārdomāt izmaiņas. Proti, Latvijā ir apmēram 2,5 tūkstoši treneru, kas iedalīti trijās kategorijās – A,B un C. “C kategorija faktiski šobrīd tiek iegūta vairākos ceļos – tie ir atsevišķi kursi ar noteiktu stundu skaitu un divu gadu mācības kādā no mūsu mācību iestādēm,” norādīja Fogelis.

Tieši C kategorija, kas ir zemākā pakāpe, ir iespēja Latvijas titulētajiem sportistiem, kas beidz savas aktīvās sporta gaitas, uzsākt trenera gaitas. Taču turpmāk plānots, ka C kategorija vairs nebūs trenera kvalifikācija, bet, iespējams, trenera palīga.

Fogelis aicina rūpīgi pārdomāt šādas izmaiņas un saprātīgi pieiet esošajai sistēmai. “Ņemot vērā, ka šobrīd C kategorijas treneru Latvijā ir nedaudz vairāk kā tūkstotis, mūs dara bažīgus šī situācija ne tā pārpildītajā darba tirgū,” bažas pauda Fogelis. Viņaprāt, izmaiņas varētu novest pie tā, ka cilvēki vairs nevēlēsies mācīties un apies šo izglītības posmu, kā tas bijis iepriekš. "Mēs nevēlamies atgriezties pirms 15 gadiem senā pagātnē, kad varēja strādā bez jebkāda sertifikāta," Latvijas Radio bažas pauda Fogelis. Viņš arī norādīja, ka šobrīd nav nopietna kontroles mehānisma, kā novērst nesertificētu treneru darbošanos.

Tikēr Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktora vietniece sporta izglītības un attīstības plānošanas jautājumos Anda Mičule Latvijas Radio atklāja, ka plānotās pārmaiņas nebūs tik viennozīmīgas - proti, tiks domāt, kā paaugstināt līmeni tiem C kategorijas treneriem, kuri strādājuši vismaz desmit gadus, vai arī piecus, uzrādot augstus sportiskos sasniegumus.

Viņa norādīja, ka tieši no sporta nozares speciālistiem saņemti trauksmes signāli, ka 120 stundas, ko C kategorijas treneri pavada mācībās, nav pietiekami, lai varētu kvalificēti vadīt treniņu procesus. It īpaši darbā ar bērniem un jauniešiem nepieciešami augstas klases speciālisti. Tādēļ arī rosināts C kategorijas trenerus nodēvēt par trenera palīgiem un liegt viņiem pastāvīgi vadīt treniņprocesus, to darot tikai A vai B trenera klātbūtnē.

Fogelis gan nebija mierā ar šādu traktējumu, norādot, ka Latvijā ir ap 230 A kategorijas treneriem un ap 1300 C kate3gorijas treneriem - nebūs iespēju katram C kategorijas trenerim jeb pēc plānotā trenera palīgām aizvadīt treniņus ar A vi B kategorijas speciālistu.

Fogelis arī norādīja uz bažām, ka šāds lēmums, kas faktiski liegtu sportistiem, kas beiguši savu sportista karjeru īsā laikā kļūt par treneri - ja tam nbūs nepieciešami gadi, lai iegūtu sertifikātu, Latvijas sortam šie speciālisti būs jau zuduši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt