Sadaļas Sadaļas

Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Upenieks: „Biatlons ir populārāks par makšķerēšanu un lidmodelismu.”

Einars Fogelis: sporta federācijas tiek šķeltas

Sporta federāciju šefs: Valsts finansējums ir mazs, pārdale nerisinās prioritāru federāciju problēmas

Valsts sporta budžets ir pārāk mazs, lai tā pārdalīšana par labu prioritārām sporta veidu federācijām ļautu tām atrisināt kādas problēmas, Latvijas Televīzijas (LTV) "Sporta studijai" teica Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) prezidents Einars Fogelis. 

ĪSUMĀ:

  • Par labu prioritārajiem sporta veidiem pārdalāmā summa būtu pārāk maza, lai atrisinātu problēmas
  • Sporta veidu federācijām tiecoties dabūt sev lielā pīrāga gabaliņu, sporta nozare kopumā tiek vājināta
  • LSFP prezidents aicina definēt valsts un sabiedrības skatījumu uz augstu sasniegumu sportu
  • Jaunatnes sportā valsts kopā ar pašvaldībām savas prioritātes lielā mērā jau ir noteikusi

Sporta federācijas nozarē nevis vienojot, bet drīzāk tām šķeļoties, centienos no lielā pīrāga dabūt sev mazu kumosiņu, tiek nodarīts liels ļaunums, sacīja Fogelis. Viņš piebilda, ka tādi centieni nav virzīti nozares stiprināšanai, jo katrs dzīvē nodarbojas ar to sporta veidu, kas kuram vairāk patīk. Fogelim nav pieņemams uzskats, ka kādi 10 sporta veidi būtu tie, ar ko valstī jānodarbojas, bet pārējais ir "gandrīz vai kaitniecība".

Pārdalot jau tā nelielo valsts daļiņu sporta finansēšanā, ekonomija būtu niecīga, 

jo tas ir sīkums salīdzinājumā ar privātiem un pašvaldību ieguldījumiem, uzsvēra Fogelis. Ja no nelielās valsts finansējuma daļas paņemtu nost kaut vai miljonu un sadalītu to 10 topa federācijām, piemēram, Basketbola savienībai piešķirtu 50 vai pat 100 tūkstošu eiro, ar to netiktu pilnībā nosegtas šīs federācijas vajadzības nevienā virzienā, paskaidroja LSFP prezidents.

Savukārt tiem, kuriem valsts un pašvaldību attieksme ir svarīga, nodarītais ļaunums būtu neizmērojams. Fogelis uzsvēra, ka tas ir gan personiskais viedoklis, gan vienisprātis ar viņu esot arī vairākums sporta veidu federāciju.

Fogelis par prioritāri svarīgu uzskata, lai ikviens jau bērna vecumā iemīlētu sportu un pieņemtu to par neatņemamu savas dzīves sastāvdaļu. Svarīga loma procesā ir sporta izglītības iestādēm, kas aptver plašāko dalībnieku loku, tādējādi sākot  būvēt māju no pašiem  pamatiem. Tālāk, pēc Fogeļa domām, jau sekotu jautājums par sporta prioritāti un dzīves filozofiju  kopumā.

LSFP prezidents aicina vienlaicīgi skaidri un gaiši definēt, kāds ir valsts un sabiedrības skatījums uz augstu sasniegumu sportu.

Vai sabiedrību interesē tikai plašā sporta platforma, kas nepieciešama katra sporta veida pamatā, vai ir interese arī gūt pasaulē panākumus, medaļas un publicitāti. 

Pēc pasūtījuma sporta skolu sistēmā redzams, ka valsts ir skaidri pateikusi prioritātes, norādīja Fogelis. Sporta skolām no valsts sporta budžeta atvēl apmēram pusi – nepilnus 17 miljonus eiro, no kā lielākā puse paredzēta pedagogu algām  vieglatlētikā un basketbolā. No atlikušās daļas lauvas tiesa tiek futbolam un volejbolam. "Tā ka nekādu brīnumu nav," uzsvēra LSFP prezidents.

Fogelis saskata, ka jaunatnes sportā valsts kopā ar pašvaldībām savas prioritātes lielā mērā ir noteikusi. Tālāk jau ir jautājums par augstas klases sasniegumiem - vai valstij ir jāatbalsta sportists, kas nav pašpietiekams attīstības procesā, un, vai viņš ir pelnījis papildu atbalstu. 

Latvijā dažādos laikposmos lielu rezonansi ir radījuši atsevišķu sportistu  panākumi  ne gluži pasaulē populārākajos  sporta veidos, 

bet vietējā kontekstā tie ir ļoti nozīmīgi un svarīgi, uzsvēra LSFP prezidents. Titulētie atlēti joprojām kalpo  kā vēstneši, ļaujot sabiedrībā saprast, ko var sasniegt un cik milzīgs darbs ir jāiegulda gan sportā, gan citās dzīves jomās, lai gūtu augstākos rezultātus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt