Sporta federācijām pēc Valsts kontroles ziņojuma jāuzlabo atskaitīšanās par valsts naudas tērēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) nedēļas sākumā no Valsts kontroles saņēma revīzijas ziņojumu par piešķirto valsts budžeta līdzekļu izlietojumu 2019. un 2020. gadā. Lai gan klajus pārkāpumus neatklāja, ziņojumā tomēr izceltas nepilnības, kas LOK jānovērš. Viena no galvenajām norādēm ir sekot līdzi piešķirto līdzekļu izlietojumam un atskaitēs rakstītajam. Dažas sporta veidu federācijas izcēlušās ar īpaši paviršu pieeju atskaitēm par finansējuma izlietojumu.

Valsts kontroles revīzijas ziņojums ir 85 lappušu dokuments, kurā detalizēti atspoguļots izpētītais, secinātais, kā arī sniegti priekšlikumi nepilnību novēršanai. Galveno secinājumu sadaļā Valsts kontrole uzsver – ne visos gadījumos iespējams apgalvot, ka līdzekļi izlietoti ekonomiski un atbilstoši līgumu nosacījumiem. 

Sporta nozarē jāuzlabo finanšu atskaišu kvalitāte
00:00 / 09:18
Lejuplādēt

LOK darbam 2019. gadā piešķirti valsts budžeta līdzekļi un AS “Latvijas Valsts meži” ziedojums 4,3 miljoni eiro un 2020. gadā – 7,9 miljoni eiro. Vēl vairāk nekā 300 tūkstošu eiro katrā no gadiem piešķirts organizācijas administratīvajiem izdevumiem. Daļa piešķirtās valsts budžeta naudas novirzīta sporta federācijām, organizācijām un olimpiskajiem centriem.

Revīzijas ziņojumā ļoti uzskatāmi atspoguļotas federāciju darbības ar valsts naudu, kā arī virspusējā attieksme atskaišu par naudas izlietojumu iesniegšanā.

Revīzijā konstatēti vairāki gadījumi, ka sporta federācijas pārskaita būtisku daļu piešķirtā valsts finansējuma kādai citai biedrībai vai uzņēmumam par sporta pasākuma organizēšanu, nesagatavojot tāmi un darījuma attaisnojuma dokumentos nenorādot pasākuma rīkošanas izmaksas. Līdz ar to tālākais finansējuma izlietojums nav izsekojams. 2019. un 2020. gadā četras sporta federācijas, atskaitoties gan LOK, gan Latvijas Sporta federāciju padomei par saņemtā finansējuma izlietojumu, pievienoja atskaitēm vienus un tos pašus izdevumu attaisnojuma dokumentus, tā saņemot finansējumu dubultā. Kopumā neatbilstoši saņemti gandrīz 37 tūkstoši eiro.

LOK Finanšu dienesta vadītāja Aija Buša paskaidroja, ka dubulto atskaišu jautājums jau pārrunāts ar federācijām, kam katrai ir savs skaidrojums un savas kļūdas tās atzinušas.

LOK arī noslēgusi līgumu ar auditoru uzņēmumu, kas padziļināti vētīs vairāku sporta federāciju finanses. 

Par ievērojamu naudas summu pārskaitīšanu no federācijas konta kāda šīs pašas federācijas valdes locekļa piederošai firmai, kas sniedz konkrētu pakalpojumu, jautājumi ir arī portāla „Delfi” sporta žurnālistam Uldim Strautmanim. Viņš uzskata, ka šāda prakse vērtējama ļoti kritiski. Uz sportistiem skatās kā uz valsts vārda nesējiem pasaulē, tādēļ svarīgs ir ētikas jautājums, uzsvēra Strautmanis. 

Liels „sāpju bērns” ir federāciju atskaites LOK par piešķirtās valsts naudas izlietojumu.

Revīzijā no 33 federācijām neatbilstības konstatētas 12 jeb 36% sporta federāciju iesniegtajās atskaitēs.

Latvijas Alpīnistu savienība nav iesniegusi attaisnojuma dokumentus par 1387 eiro, savukārt Latvijas Badmintona federācija – par 5669 eiro. Latvijas Šaušanas federācija finansējuma izlietojuma atskaitei pievienojusi attaisnojuma dokumentus, kas par 1743 eiro pārsniedz atskaitē norādīto summu. Revīzijā, skaidrojot konstatētās neatbilstības, federācija norādīja, ka “sakarā ar centieniem atvieglot atskaišu aizpildīšanu, federācija norādījusi vairāk izdevumu, nekā piešķirts, jo papildu līdzekļi jebkurā gadījumā netiek piešķirti”.

Vēl atskaitēs nekorekti norādīts finansējuma izlietojums sadalījumā pa izdevumu pozīcijām, piemēram, biedru nauda ir norādīta ārvalstu komandējumu izdevumos, degvielas izdevumi – pie sakaru pakalpojumiem, iekšzemes braucienu izdevumi – pie nomas maksājumiem.

Ņemot vērā gan revīzijā, gan ārējā auditora konstatēto sporta federāciju faktiskajā rīcībā, revidenti uzskata, ka LOK īstenotā finansējuma izlietojuma uzraudzība ir vāja un nepietiekama.

Uldim Strautmanim jautājumus rada arī Covid-19 seku mazināšanai piešķirto divu miljonu eiro izlietojums, jo finanses dalītas pēc iespējām gūt panākumus, nevis novirzītas mazajām federācijām, kas pandēmijā cietušas vairāk. Faktiski gan šobrīd no diviem miljoniem eiro ir apgūti tikai 600 tūkstoši eiro.

LOK Finanšu dienesta vadītāja Buša paskaidroja, ka par attiecīgiem kritērijiem vienojās vairākums biedru, ņemot vērā, ka pandēmijas pīķī nenotika sacensības un citu sadales kritēriju praktiski nebija. 

Pērnā gada nogalē publiski tika izziņota Latvijas Olimpiskās vienības reorganizācija, to padarot par valsts sporta medicīnas centru, bet atbrīvojot no grāmatvedības sloga, kas saistīts ar sportistu stipendiju izmaksu un cita veida finanšu uzskaiti. Finansējuma sadale tagad ir federāciju pārziņā, bet pludmales volejbolists Edgars Točs sarunā ar Latvijas Radio atzina, ka sportistu ikdienā tas neko nav izmainījis.

Valsts kontrole LOK veiktajā revīzijā pārliecinājās, ka kopumā piešķirtā valsts nauda izlietota atbilstoši mērķim. Ar atsevišķiem izņēmumiem 2021. gadā ieviesto izmaiņu ieguvums nav tikai skaidrāka un saprotamāka finanšu plūsma, bet arī LOK administratīvo izdevumu samazinājums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti