Siguldas ledusrenes trase Krievijas sportistiem būs slēgta; Latvijas atlēti var nonākt neskaidrā situācijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Aprīlī negaidīti lielu publicitāti izpelnījās Einara Fogeļa vadītās Starptautiskās Kamaniņu sporta federācijas (FIL) ārkārtas kongress, kur sešas dalībvalstis, starp kurām Latvija nebija, rosināja balsojumu par Krievijas amatpersonu atstādināšanu no ieņemamajiem amatiem organizācijā un Krievijas izslēgšanu no federācijas biedru vidus. Balsojumā par Krievijas izslēgšanu no FIL netika gūts pietiekams atbalsts, un situācija raisīja lielu mulsumu Latvijas Olimpiskajā komitejā, kas pēc sarunas ar Latvijas Kamaniņu sporta federācijas (LKSF) prezidentu Ati Strengu tā arī nesaprata Latvijas nostāju.

ĪSUMĀ:

  • Vairāku starptautisko sporta federāciju pašreizējie statūti liedz juridiski korekti atstādināt Krieviju
  • Valstij piederošajā Siguldas kamaniņu un bobsleja trasē Krievijas sportistus nelaidīs neatkarīgi no starptautisko institūciju lēmumiem
  • Boikotējot sacensības ar Krievijas sportistu dalību, rastos jautājums par valsts finansējumu Latvijas sportistiem
  • Krievijas sportistu iespēju startēt starptautiskās sacensībās lielā mērā noteiks vietējo rīkotāju nostāja

Strenga intervijā Latvijas Televīzijā uzsvēra, ka LKSF balsoja par Krievijas komandas un nacionālās federācijas atstādināšanu, kā arī par FIL valdē iekļauto personu atstādināšanu. Strenga norādīja, ka FIL balsojuma rezultāti viņu pārsteiguši.

Dažas dienas pēc FIL lēmuma Latvija atteicās no starptautiskās federācijas kongresa rīkošanas, lēmumu pamatojot ar resursu trūkumu. Strenga uzsvēra, ka Krievijas izolēšanai no starptautiskās aprites vispirms ir nepieciešami grozījumi FIL statūtos. Grozījumus FIL ārkārtas kongresā liedza veikt organizācijas pašreizējie statūti, tāpēc izmaiņas plānotas vasarā FIL kārtējā kongresā.

FIL statūti nosaka starptautiskās federācijas neitralitāti, kā arī liedz politisku, rasistisku, reliģisku vai jebkādu citu diskrimināciju pret saviem locekļiem.

Tieši šī statūtu punkta pārkāpums bija pamatā Krievijai labvēlīgajam FIL Arbitrāžas tiesas spriedumam 2022. gada 7. aprīlī. Teorētiski to var interpretēt arī pretēji, norādot, ka cits federācijas biedrs – Ukraina – no šādas diskriminācijas jau ir cietusi. Tomēr juridiski būtu ļoti grūti pamatojams, ka diskrimināciju ir veikusi tieši Krievijas Kamaniņu sporta federācija.

Līdzīga situācija varētu nobriest arī Starptautiskajā Bobsleja un skeletona federācijā (IBSF). Tās statūtos norādīts, ka organizācija ir reliģiski un politiski neitrāla. IBSF statūti atsevišķos gadījumos paredz tās biedra izraidīšanu vai dalības apturēšanu par sporta disciplīnas pārkāpumiem, finanšu saistību neizpildi, IBSF statūtu pārkāpumu, starptautisko noteikumu, antidopinga noteikumu, ētikas kodeksa neievērošanu vai ja biedrs vairs neatbilst visiem statūtos noteiktajiem dalības kritērijiem. Izslēgšanu var ierosināt arī biedra noziedzīgas rīcības, piemēram, krāpšanas gadījumā. 

Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Edgars Severs akcentēja, ka 

neatkarīgi no starptautisko federāciju un vēlāk Sporta arbitrāžas tiesas lēmumiem Latvijas valstij piederošā Siguldas ledus trase būs Krievijas sportistiem slēgta.

"Piemēram, Pasaules kauss kamaniņu sportā vai Pasaules kauss bobslejā un skeletonā jaunajā sezonā nenorisināsies Latvijā un Latvijas valsts to nefinansēs, un būtībā aizliegs organizēt Latvijā, ja attiecīgā starptautiskā federācija nevarēs garantēt, ka konkrētajās sacensībās, kas ir plānotas Latvijā, Krievijas un Baltkrievijas sportisti nepiedalās nekādā statusā," paskaidroja Severs.

Īpaši kutelīga situācija var izveidoties, ja krievu sportistus starptautiskajām sacensībām tomēr pielaidīs. Aptaujā Latvijas Televīzijas “Sporta studijas” sociālo mediju kontā 77% respondentu norādīja, ka Latvijas kamaniņu braucējiem vajadzētu boikotēt nākamo sezonu, ja Krievijas sportistiem būs ļauts piedalīties.

Tas radītu nākamos jautājumus, piemēram,

ko iesākt ar valsts finansējumu, ja Latvijas sportisti startētu vienās sacensībās ar krievu sportistiem, gan situācijā, ja tiktu pieņemts lēmums par boikotu. 

Severs atzīst, ka šajā jautājumā par sankcijām gala lēmuma vēl nav.

Savukārt Strenga uzskata, ka daudz ko noteiks sacensību rīkotāju un norises valsts nostāja.

"Ja visas komandas boikotē un viena Krievija piedalās, protams, ka pasākums atkrīt," teica Strenga. "Te jau ir otra lieta. Ja arī Krievijas Kamaniņu sporta federācija paliek starptautiskajā federācijā, vai viņus uzaicinās uz sacensībām? Daudz kas ir atkarīgs no organizatoriem, no organizatoru valsts nostājas. Tas nav tik viennozīmīgi."

Visradikālākie scenāriji patlaban šķiet maz ticami tieši no loģikas viedokļa. Taču Krievijas sportistu centieni apelēt pie juridiskās taisnības varētu izraisīt vēl ne mazums kutelīgu situāciju un ne tikai kamaniņu sportā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti